Halk karakol önünde karargah kurdu

Güney Hindistan kenti Haydarabad’ın eteklerinde genç bir kadının kömürleşmiş bedeninin bulunması üzerine binlerce kişi 4 şüphelinin tutulduğu karakol önünde karargah kurdu. Halk tecavüzcülerin en sert şekilde cezalandırılmasını talep ediyor.

Olay, Hindistan’ın Haydarabad kenti dışındaki Shamshabad köyünde meydana geldi. Indian Express’in bir polisin açıklamalarına dayandırdığı habere göre, Haydarabad’da yaşayan 27 yaşındaki veteriner Priyanka Reddy, geçtiğimiz çarşamba motosikletiyle seyir halindeyken tecavüz çetesi tarafından durduruldu. Reddy’ye cinsel saldırı gerçekleştiren çete, daha sonra boğmak suretiyle katledip, olay yerinin 25 km uzağındaki bir köprünün altına götürerek yaktı.

Ertesi günü hemen yakalanan 4 erkeğin suçlarını itiraf ettiği belirtiliyor.

Suçlular halka teslim edilsin

Ülke gündemine oturan olay sonrası giderek büyüyen bir kalabalık, adalet için Shamshabad’daki karakol önünde karargah kurdu, suçluların kendilerine teslim edilmesini istedi.  Times of India’ya konuşan Priyanka Reddy’nin annesi “Kızım çok masumdu. Sanığın diri diri yakılmasını istiyorum” dedi. Hindistan Ulusal Kadınlar Komisyonu başkanı Rekha Sharma ise, örgütün “Failler hak ettikleri cezaları alana kadar  elindeki taşı indirmeyeceğini” tweetledi.

Günde ortalama 92 tecavüz

Aralık 2012’de başkent Delhi’de 23 yaşındaki Jyoti Singh’in bir otobüste tecavüz edilip katledilmesinden bu yana gözler Hindistan’daki kadınlara yönelik işlenen suçlara çevrildi. Ancak o günden bu güne suçların azaldığına dair bir işaret yok. Hükümetin verilerine göre,  polis 2017 yılında ülkede 33.658 tecavüz vakası kaydetti. Bu, her gün ortalama 92 tecavüzün yaşandığı anlamına geliyor.

HABER MERKEZİ