Halk koridoru açtırdı

Rojava ile Şengal arasındaki ‘insani koridor’un Irak güçleri tarafından kapatılması karanını üç gün protesto eden Êzîdî ve Arapların eylemleri sonuç verdi, koridor açıldı.

‘İnsani koridorun’, Irak tarafından 15 Aralık’ta kapatılmasının ardından sınır hattında eylem yapan Şengal halkı, çadır kurarak, kararı protesto etmeye başladı. Irak yetkilileriyle yapılan görüşmelerin ardından yetkililer, Şengal-Rojava arasındaki koridoru fiili olarak açtı.

Koridorun fiili olarak açılmasına karşı halk koridorun resmi bir protokolle açılmasını talep etti. Ancak Irak ordusu yetkilileri, resmi olarak bir protokolle imza atma yetkileri olmadığını, koridorun açık kalacağını belirtti.

Sınırdaki yetkililer, koridorun resmi bir protokolle açılması için Bağdat’a gidip, sorunun çözülebileceğini de aktardı. Görüşmenin ardından halk tekrar bir araya gelerek, ateşler yaktı. Irak ordusu güçleri koridoru kapatan toprağı kaldırarak, yolu geçişlere açtı.

Yolun açılmasının ardından sınır hattında bekleyenler adına açıklama yapan Qehtan Elî, “Görüşmelerde koridorun resmi bir protokolle açılmasını konuştuk. Ancak buradaki askeri yetkililer öyle bir yetkililerinin olmadığını söylüyor. Biz de koridorun resmi olarak açılması talebimizi Bağdat’a götüreceğiz. Bu konunun takipçisi olacağız. Koridor resmi bir protokolle de açılana kadar eylemlerimizi sürdüreceğiz” dedi.Sınır hattında halkın eylemi sürüyor.

ŞENGAL


KDP mi kaçırdı?

Tevgera Azadî üyesi Mihemed Zaxoyî’den 13 Aralık’tan beri haber alınamıyor. Tevgera Azadî Yönetim Kurulu Üyesi Ebubekir Mecid, ”Zaxoyî’nin kaybolmasında KDP’nin parmağı var” dedi.

Mihemed Zaxoyî olarak da bilinen Mihemed Feteh Silo, 13 Aralık’ta Dihok’tan Süleymaniye’ye gitmek istedi. Feteh Silo’dan o günden beri haber alınamıyor, telefonlarına ulaşılamıyor.

Tevgera Azadî Yönetim Kurulu üyesi Ebubekir Mecid, Dihok Asayiş güçlerinin Mihemed Zaxoyî’nin ailesine yönelik baskılarına dikkat çekti. Ebubekir Mecid, Zaxoyî’nin birçok defa KDP’ye bağlı asayişin saldırısına uğradığını, MİT’in tehditlerine maruz kaldığını söyledi. Mecid, “Kayboluşunun siyasi ve ulusal duruşuyla ilgisi vardır. Özellikle edebi anlamda, siyaset ve ulusal bir yazı kaleme almıştır. Bu nedenle KDP tarafından kaybedildiğine inanıyoruz. Ailenin söylemleri, kaybolduğu yerden yola çıkarak bunu söylüyoruz. Çünkü evden çıkınca telefonu kapanmış. Belgeler ortada. Orada KDP güçleri dışında güç yoktur” dedi.

DİHOK