6 C
Berlin
Çarşamba, Nisan 1, 2020
Ana Sayfa Haber Halk ve İHD kayyum işgalini protesto etti

Halk ve İHD kayyum işgalini protesto etti

Lice Belediyesi önünde belediyelerin gasp edilmesi protesto edildi. İHD de “Halk iradesi ve sağlığı yok sayıldı” dedi.

Lice Belediyesi önünde toplanan halk, belediyenin gasbını protesto etti. Polisin tehdidine karşılık bir kadın, “42 yıldır devletin virüsüyle uğraşıyoruz. İrademizle kazandığımız belediyeleri gasp ediyorsunuz. Neden dağılacağız” diyerek tepki gösterdi. Ardından halk, “Direne direne kazanacağız” sloganı attı.

HDP Lice İlçe Örgütü, parti binasında basın açıklaması yaptı. Eyleme Lice Belediye Eşbaşkanı Ruken Yılmaz katıldı.

HDP Lice İlçe Eşbaşkanı Yusuf Teker, bunun bir kayyum değil, tamamen bir işgal olduğunu söyledi. Teker, “Dünya bu virüsle nasıl mücadele ettiğini düşünürken, burası Kürtleri nasıl sömüreceğini düşünüyor. Bunu kınıyoruz, bizim üstümüze ne kadar gelirlerse biz o kadar yükseleceğiz” dedi.

İHD: Halk iradesi ve sağlığı yok sayıldı

İnsan Hakları (İHD) Derneği Amed Şubesi, Batman, Silvan, Eğil ve Ergani belediyelerinin gasp edilmesine karşı yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, HDP’nin 31 Mart yerel seçimlerinde kazandığı 65 belediyeden 3 büyükşehir, 2 il, 30 ilçe ve 2 belde belediyesinin gasp edildiği ve 26 belediye eşbaşkanının halen tutuklu olarak yargılandığı belirtildi. Açıklamada, hukuksuz müdahalenin, Türkiye’nin demokratikleşme çabalarını ve toplumsal barış ortamını yaralayan bir yaklaşıma yol açtığı, aynı zamanda hak ve özgürlükler sorununu derinleştirdiğine dikkat çekildi.

Koronavirüs salgın tehdidinin varlık gösterdiği bir süreçte, yerel yönetimlerin halk sağlığını koruyabilmek açısından önemli rolü bulunduğuna işaret edilen açıklamada, “Bu karar hem seçmen iradesini hem de halkın sağlığını yok saymaktadır” denildi.
Salgının yayılmasına karşı sürekli “evde kal” mesajı verildiği ancak bu süre zarfında onlarca belediye eşbaşkanı ve belediye yetkilisinin gözaltına alınarak ciddi bir sağlık riski ile karşı karşıya bırakıldığı kaydedildi.


Kayyumlar virüse yönelik alınan tedbirlere darbedir

Belediyelere kayyum darbesiyle hem seçmen iradesini hem de halkın sağlığını yok sayıldığını belirten İHD Diyarbakır Şubesi, “Kayyum atamaları virüse yönelik alınan tedbirlere darbedir” dedi.

Diyarbakır İnsan Hakları (İHD) Derneği Şubesi, Batman, Silvan, Eğil ve Ergani belediyelerine kayyum darbesine ilişkin yazılı basın açıklaması yaptı.

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) 31 Mart yerel seçimlerinde kazandığı 65 belediyeden 3 büyükşehir, 2 il, 30 ilçe ve 2 belde belediyesine kayyum atandığı ve 26 belediye eşbaşkanının halen tutuklu olarak yargılandığı belirtildi. Açıklamada, seçimle tecelli etmiş halk iradesine, siyasal iktidarın kayyım yoluyla gerçekleştirdiği hukuksuz müdahalenin, Türkiye’nin demokratikleşme çabalarını ve toplumsal barış ortamını yaralayan bir yaklaşıma yol açtığını, aynı zamanda hak ve özgürlükler sorununu derinleştirdiğine dikkat çekildi.
Karar halkın sağlığını yok sayıyor

Koronavirüs salgın tehdidinin varlık gösterdiği bir süreçte, yerel yönetimlerin halk sağlığını koruyabilmek açısından önemli rolü bulunduğuna işaret edilen açıklamada, “Toplum, yaşanan küresel salgın nedeniyle ruhsal, fiziksel ve ekonomik birçok sorun ile karşı karşıya iken, kayyım atamalarının yapılması önceliğin halk sağlığından ziyade güvenlikçi politikalarda olduğunu göstermektedir. Kayyım atamasıyla beraber belediyelerin Covid-19 için alacakları önlemlere, halk sağlığı çalışmalarına, koruma ve yayılmayı önleyecek tüm tedbirlere yapılmış bir darbedir. Bu karar hem seçmen iradesini hem de halkın sağlığını yok saymaktadır” denildi.

Gözaltılar devam ediyor

Salgının yayılmasına karşı sürekli “evde kal” mesajı verildiğini, ancak bu süre zarfında onlarca belediye başkanı ve belediye yetkilisinin gözaltına alınarak ciddi bir sağlık riski ile karşı karşıya bırakıldığını vurgulanan açıklamada, “Gözaltı koşulları, Covid-19 virüsünün kolayca bulaşabileceği koşullardır. Güvenlikçi politikaların bir sonucu olarak gerçekleşen ve sistematik bir hal alan kayyım atamaları hukuk dışıdır. Kayyım atamalarının iptal edilmesi ile görevden alınan belediye eş başkanlarının görevlerine iade edilmesinin, toplumsal ve hukuksal gereklilik olduğunu belirtiyoruz” diye kaydetti.