Halkımız için direneceğiz

Xabur Savunma Güçleri komutanlarından Madlên Xemîs, Osmanlı’nın yarım bıraktığı soykırımı tamamlamaya çalışan Türk işgalcilerine karşı direnmeye devam edeceklerini söyledi.

Türk ordusunun, bünyesindeki DAİŞ/El Nusra artığı çetelerle birlikte 9 Ekim’de başlattığı işgal saldırıları, bir süredir Til Temir ile Eyn Îsa aksında sürüyor. Til Temir ilçesi, Süryani Askeri Meclisi ve Xabur Savunma Güçleri tarafından savunuluyor. Xabur Savunma Güçleri Komutanlığı Üyesi Madlên Xemîs, ilçenin tehlike altında bulunduğunu söyledi. Ateşkese rağmen işgalci Türk devletinin saldırılarının devam ettiğini hatırlatan Xemîs, “Til Temir’in 70 köyü Türk devleti ve çeteleri tarafından işgal edilmiş durumda. İşgalden nedeniyle yüzlerce yurttaş evlerini terk etti. Saldırıların ilk gününden bu yana işgalcilere karşı savaşıyoruz. İşgalci Türk devletinin ağır silahlar, İHA’lar ve SİHA’larla gerçekleştirdiği saldırılarına karşı meşru savunma temelindeki direnişimiz devam ediyor ve edecektir” dedi.

Türkler ateşkese uymuyor

İşgalcilerin hava saldırılarına dikkat çeken Madlên, sözlerine şöyle devam etti: “Saldırılarda SİHA’lar (Silahlı İnsansız Hava Araçları) kullanılmamış olsaydı, köylerimiz işgal edilemezdi. Çok kez çağrıda bulunmuş olsak da dış devletler kulak ardı etti. Ateşkes olduğunu beyan ediyorlar fakat ateşkes, işgalci Türk devleti ve çeteleri tarafından sürekli ihlal ediliyor. ”

Süryani Askeri Meclisi Güçleri ve Xabur Savunma Güçleri olarak sınırları koruduklarını, 2015’ten beri Xabur hattının güvenliğini sağladıklarını kaydeden Xemîs, Serêkaniye-Til Temir arasında 5 savunma noktalarını bulunduğunu; Suriye rejim askerleri ve Süryani Askeri Meclisi’nin de bu köylerde olduğunu aktardı.

İşgalci Türk devleti ve çetelerinin Til Temir ilçesine yönelik büyük bir saldırı hazırlığı içerisinde olduğunu belirten Madlên Xemîs, şöyle konuştu: “İşgal edilen köylere ağır silah ve çete takviyesi yapılıyor. Til Temir halkı büyük bir tehlike içinde. Özellikle Asuri, Süryani ve Ermeni halkları hedef alınarak Osmanlı’nın yarım bıraktığı soykırım tamamlanmak isteniyor.”

Köylerin önemi

Türk devletine bağlı çetelerin Til Temir’deki stratejik öneme sahip köyleri hedef aldığını kaydeden Madlên, şunları paylaştı: “Til Temir’de Til Tewîl ve Til El Werd gibi birçok stratejik köy var. Bu iki köyde alan hakimiyeti sağlayan büyük tepeler bulunuyor. Öte yandan Asuri köyü olan Til Tewil, Serêkaniyê-Til Temir arasındaki ilk köy olma özelliğine sahip ve haliyle bu köyü işgal etmek istiyorlar. Til Werd köyü de Zirgan ile Til Temir arası geçiş yolunu bulundurduğu için önemli. Çeteler bu yolu ele geçirmek için saldırılarını sürdürüyor fakat saldırılara karşılık vermeye devam ediyoruz.”

Madlên, saldırılara karşı başlıca görevlerinin, halkı ve topraklarını savunmak, sonuna kadar bu görevi yerine getirmek olduğunu vurguladı.