Halkın Günlüğü ile Dayanışma Etkinliği

RIZA AYDOÐDU / FRANKFURT 

Türkiye’nin zor koşullarında aylık yayın yapan Halkın Günlüğü Gazetesi ile dayanışma etkinliği düzenlendi. Almanya’nın Frankfurt kentinde bulunan Titus Forum salonunda gerçekleşen etkinliğe Frankfurt ve çevre kentlerinden dinleyiciler katıldı.

Etkinliğin moderatörlüğünü Dilan Arslan yaparken, konuşmacı olarak Ovacık Belediye Başkanı M. Fatih Maçoğlu ve Halkın Günlüğü Temsilcisi Hüseyin Şimşek katıldı. Maçoğlu salonda hazır bulunurken, Türk Hükümetinin keyfi uygulaması sonucunda vize alamayan Şimsek Skype sanal bağlantısı ile etkinliğe katıldı.

Bölgedeki gerçekte ısrar eden özgür basının önemini vurgulayan Maçoğlu, bölgede yaşanan sıkıntıları, zorlukları ve ihlalleri dile getiren, halkın haykırışına ses veren basın ve yayın kuruluşlarına mutlaka sahip çıkılması gerektiğine dikkat çekti.

Skype üzeri katılarak Türkiye’deki siyasal gelişmeleri değerlendiren Hüseyin Şimsek, Türkiye’de yaşanan hak ihlallerine karşı Türkiye’de var olan Halk hareketinin önemine vurgu yaptı. Şimşek, Kürt Özgürlük Hareketi başta olmak üzere Türk hükümetinin temel korkusunun ikinci bir Gezi Hareketi olabileceğini vurguladı. Etkinliğe aynı zamanda Halkın Günlüğü Gazetesi adına mesaj okundu. Etkinliğin kültür programına sanatçı Tülay Burcu ve Grup Mezopotamya sahne aldı.