Hanau Belediyesi’ne Leyla Güven dosyası

Hanau Demokratik Kürt Toplum Merkezi’nden bir kadın heyeti, 78 gündür süresiz açlık grevinde olan ve sağlığı kritik eşiği aşan  HDP Colemêrg Milletvekili Leyla Güven için Hanau Belediyesi’ne bir dosya verdi. Dosyayı kabul eden Hanau Belediyesi Kadın Hakları temsilcisi Monika Kuehn – Bousonville, Leyla Güven için aktif çalışacağını belirtti.

Hanau Demokratik Kürt Toplum Merkezi Güllü Şahbaz ve ve Merkezin Dış İlişkiler Komisyonu üyeleri Özgür Dirik , Zozan Yavuz ve Emine Pektaş, Hanau Belediyesi Kadın Hakları Temsilcisi Monika Kuehn – Bousonville‘ye, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin sonlandırılması talebiyle 78 gündür süresiz açlık grevi eylemini sürdüren HDP Colemêrg Milletvekili Leyla Güven’in taleplerinin yerine getirilmesi ve serbest bırakılmasını içeren bir dosya sundu.

Kadın heyet, Öcalan özelinde Türkiye hapishanelerindeki politik tutsaklar üzerindeki ağır tecride ve insanlık dışı uygulamalara ve buna yönelik Türkiye zindanları başta olmak üzere Avrupa’da yürütülen açlık grevlerine dair, bilgilendirmelerde bulundu.

Bunun üzerine Hanau Belediyesi temsilcisi, Leyla Güven’in sesine ses katacağını beyan etti. Ayrıca Leyla Güven’e ilişkin başlatılan imza kampanyasına destek veren Kuehn – Bousonville, imza kampanyasına dair de aktif faaliyet yürüteceğini beyan etti.

 Y. ÖZGÜRPOLİTİKA/HANAU