Hanau hedef büyüttü

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü amacıyla başlatılan imza kampanyası devam ediyor. Hanau kentindeki Halk Meclisi çalışanları, hedefine ulaşmak için yoğun bir çaba sarfediyor.

Almanya’nın Hessen Eyaleti’ne bağlı 88 bin nüfuslu bu kent Hanau. Hanau Halk Meclisi, ‘Öcalan ve Siyasi Tutsaklara Özgürlük İmza Kampanyası için ilk olarak 6 bin imza toplamayı önüne hedef koymuş. Şu ana kadar 6439 imza toplamış. Meclis çalışanları yeni hedeflerini 10 bin olarak belirlemiş. 1 Eylül Dünya Barış Günü’ne kadar bu hedefe ulaşacaklarına inanıyorlar.
İmza kampanyasına büyük önem verdklerini söyleyen Hanau Halk Meclisi Gençlik Komisyonu Sözcüsü Muammer Şimşek. “Şu ana kadar gençlik olarak imza kampanyasına çok aktif şekilde katılamadık. Ama gençlik olarak değişik etkinliklere katılıp imza topluyoruz. Alman gençlerle imza işini daha çok Halk Meclisi Dışilişkiler Komisyonu’nda çalışan genç arkadaşlar yürütüyor” dedi.

‘Belediye oyalıyordu’

Kendi özgürlüklerini Öcalan’ın özgürlüğünde bulduklarını vurgulayan Hanau Halk Meclisi Başkanı Ömer Koyuncuer de, “Bizim daha önceki hedefimiz 6 bindi. Daha sonra ise bu hedef 10 bin olarak belirlendi. Şu ana kadar 6439 imza topladık. Hedefimizi yakalayacağımıza inanıyorum” diyor.  
Koyuncuer, en etkili şekilde bu çalışmanın yürütülmesi için komisyonların kurulduğu, kimlerin nerede, nasıl ve ne zaman imza toplayacağının bir plana kavuştuğunu vurguluyor. Koyuncuer, imza toplama çalışmalarına ilişkin şunları ifade ediyor: “Gençlik, kadın hareketi, dernek ve halk meclisi komisyonları, spor kulübü, gücü oranında bu imza kampanyasına katılıyor. Şu ana kadar bizim topladığımız imza sayısı 6439’dur. Ancak, önümüzde daha süre var. Her gün olmasa bile her hafta bu kampanyayı sürdüreceğiz.”

‘Bizi kötü anlatıyorlar’

İmza çalışmasını sadece Öcalan’a ve siyasi tutsaklara özgürlük talebi olarak görülmemesi gerektiğinin altını çizen Koyuncuer, bu çalışmanın önemli bir diplomasi çalışması olduğunu da ifade etti. Koyuncuer, “Bu kampanyaya başladığımızda, kendimizi Avrupa’daki halklara yeterince tanıtamadığımızı farkettik. İşyerlerinde çalışan Türkler ve Türk devletinin Avrupa’daki kurumları, Kürtleri ve Özgürlük Hareketi’ni insanlara çok kötü anlatmış. Konuştuğumuz insanlar, ‘Sizin için olumsuz şeyler duydum. Ancak sizin anlattıklarınız çok, çok farklı’ diyorlar. İşte biz bu şekilde Avrupa’da çok zaman kaybetmişiz. Biz, Avrupa’da devletlerin yürüttüğü diplomasi ve lobi çalışmalarını yürütemeyiz. Ancak, halk diplomasisi dediğimiz böyle çalışmalarla kendimizi halklara çok rahat biçimde anlatabiliriz” diye konuştu.

‘Sorun bizde’

Hanau Halk Meclisi Örgütlenme Komisyonu üyesi Mustafa Şimşek de, bu çalışmaya sadece Kürdistani kurumlarda görev alanlar değil, herkesin çok rahat katılabileceğine dikkat çekiyor. Almanya’da bütün Kürtlerin bir diş doktoru, bir ev doktoru, avukatı ile muhatap olduğuna işaret eden Şimşek herkesin bu şekilde imza alabileceği bir çevresi olduğunu dile getiriyor. Şimşek devamla şunları belirtiyor: “Kürt Halk Önderi’nin özgürlüğü için Avrupa’daki Kürtlere önemli görevler düşüyor. Biz Almanya’da en az bir milyon insanız. Burada yapacağımız her etkinlik, her imza çalışması Başkanımızın özgürlüğü için önemli olacak. Bizim partilere, kiliselere yönelik bir çalışmamız olmadı. Gençliği yeterince bu çalışmaya dahil edemedik. Bu çalışmaya yeteri özeni gösterilmediğini düşünüyorum. Önümüzde az bir zaman var, istendiği taktirde hedefimiz aşabiliriz. Sorunun kesinlikle bizden kaynaklanıyor. İmza çalışmaları ilk başladığında, imzasını istediğim bir kişi bana ‘beni ikna et imzamı atayım’ dedi. Tabii bunun için Almancayı iyi bilmek kadar, karşı tarafı ikna edecek bir siyasi birikime de ihtiyaç var.”

Oruçluyken imza topluyor

Hanau Halk Meclisi Kadın Komisyonu ve Hanau Kürt Derneği Yönetim Kurulu üyesi Faize Altığ, imza çalışmalarının en renkli simalarından…
Halk Meclisi Örgütlenme Komisyonu üyesi Kasım Karaca ile birlikte bir alışveriş mağazasının önünde imza toplayan Altığ, oruçlu olduğu halde imza topluyordu. Gün ortasında Karaca ile başladıkları çalışmaya bir saat daha devam edecek, ondan sonra ise kendisi ve çocuklarına iftar yemeği hazırlamak için evine gidecekti.
Almancası yetersiz olsa da bir şekilde, insanlarla iletişim kuruyor, amacını anlatıyor ve imza için ikna etmeye çalışıyordu. Altığ, “Tabii ki bizi zorlayan insanlar da oluyor, hemen imza atan insanlar da. Yaşlılar verdiğimiz bildirileri okuyor, imzalarını atıyor. Gençlerin ise daha duyarsız olduğunu görüyoruz. Barış, özgürlük, Önderimiz Öcalan dahil bütün siyasi tutsakların bırakılması için imza topladığımızı söylüyoruz” diyor.
İmza toplamadaki yetersizliklerin kendilerinden kaynaklandığını belirten Kasım Karaca da, “Bunun altını çizerek söylüyorum sorun bizdedir, biz üzerimize düşen görevleri yerine getirmiyoruz. Çalıştığımız takdirde sonuç alabiliyoruz. Örneğin, Faize arkadaşın Almancası yetersiz olmasına rağmen onunla bugün 120 imza topladık. Üstünde durulduğu zaman planlamaya gidildiğinde verim alınır. Her gün her meclis üyesi düzenli imza toplasa, iyi sonuçlar alacağına inanıyorum” dedi.


SİDAR DERSİM/HANAU
Bensheim’de imza kampanyası

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ve binlerce siyasi tutsağın özgürlüğü için 2012 yılının Eylül ayında başlatılan imza kampanyası, Avrupa’da Kürtlerin bulunduğu her yerde sürüyor.  
Almanya’nın Bensheim şehrinde Heppenheim Halk Meclisi, 16 Temmuz’dan itibaren Öcalan’ın özgürlüğü için imza toplam amacıyla yeniden stant eylemi başlattı. Kampanyanın sonuna kadar sürecek olan stant eylemi her hafta Salı günü saat 10:00 ve 18:00 arası yapılacak.
Bensheim ve çevre illerinde kampanyanın başlangıcından şu ana kadar toplanılan imza sayısı 1250. Önceki gün ise 100’ü aşkın imza toplandı. Heppenheim Halk Meclisi herkesi duyarlı olmaya ve imza eylemine katılmaya çağırdı.

 ŞERVAN UCAL/BENSHEIM