Harcama yeni karakollara

Merkezi Yönetim Bütçesi’nden bu yılın ilk yarısında kişi başına en yüksek harcamanın Ankara’nın ardından Hakkari’ye yapıldığına yönelik olarak ortaya konulan verilere tepki gösteren BDP’li Belediye Başkanı Fadıl Bedirhanoğlu, „Sözü edilen harcama tutarı eğer Hakkarililerin hayatında herhangi bir değişiklik yaratmadıysa, bu harcama yeni karakol yapımına ve koruculuk sistemine yapılmıştır“ dedi.
Maliye Bakanlığı Muhasebat Genel Müdürlüğü ve Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verileri üzerinden yapılan hesaplamalara göre, yılın ilk 6 aylık döneminde Merkezi Yönetim Bütçesi’nden 143 milyar 215 milyon 358 bin lira harcama yapıldı. Bunun 81,2 milyar liralık bölümünü de, başta borç ödemeleri ve Sosyal Güvenlik Kurumuna transfer olmak üzere merkezi harcamalar oluşturdu. İl bazında en yüksek harcamanın 11 milyar lira ile Ankara’ya yapıldığı belirtilirken, kişi başına harcamada Ankara’yı 1.552 lira ile Hakkâri’nin izlediği ileri sürüldü. Ortaya konulan rakamlara göre, devletin yılın ilk yarısında Hakkâri için 390 milyon 93 bin lira harcamada bulunduğunun savunulması BDP’li Belediye Başkanı Fadıl Bedirhanoğlu’nun tepkisine neden oldu.

Söz konusu harcamalar için „Eğer insanların hayatında en ufak bir değişiklik yaratmıyorsa, demek ki o harcama fuzuli yapılmış bir harcamadır“ diyen Bedirhanoğlu, şu an için Hakkâri’de insanların hayatını değiştirecek, olumlu bir yöne doğru sürükleyecek devletin hiçbir harcaması olmadığını söyledi. Harcama denilen kalemlerin devletin kendi mekanizmasını güçlendirmeye yönelik harcamalar olması nedeniyle tartışılması gerektiğini vurgulayan Bedirhanoğlu, „Başbakan Erdoğan’ın kendisi seçim sürecinde buraya geldiğinde böyle bir harcama olsaydı tek tek anlatırdı. Fakat bir hastane, birkaç sağlık merkezi ve havaalanının temelinin atıldığından söz etti. Ondan sonra Hakkâri ile büyük bir hayalim var dedi. Bu oranda bir meblağla yatırımların nereye yapıldığını ben bilmiyorum. Halkın işsizliğini giderecek, refahını yükseltecek bir gelişme ya da yatırım ilde gözükmüyor. Bu kadar yatırım yapılmışsa ya koruculuk sistemine ya da yeni karakollara yapılmıştır“ dedi.

HAKKARİ