HDP çocuk istismarını Meclis’e taşıdı

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Muş Milletvekili Şevin Coşkun, çocuğa yönelik şiddet ve cinsel istismarı Meclis gündemine taşıdı. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un cevaplaması talebiyle verilen önergede, Türkiye’nin uyması gereken Çocuk Haklarına Dair Sözleşme hakkında bilgi verilerek,  devletin 18 yaşından küçük her bireyin şiddet ve istismardan koruyacak yasal ve toplumsal önlemleri almakla yükümlü olduğu hatırlatıldı.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun verilerine göre 2018’de bin 217, bianet’in derlediği verilere göre ise Nisan’da en az 13 kız çocuğuna cinsel istismarda bulunulduğunu hatırlatan Coşkun, Zehra Zümrüt Selçuk’un şu soruların cevaplanmasını istedi:

  • 2002-2019 yılları arasında kaç çocuğun cinsel istismar ve cinsel tacize maruz kaldığı kayıt alına alınmıştır?
  • Şu an devam eden kaç cinsel istismar ve /veya cinsel taciz davası vardır?
  • 2002 yılından bu yana  “çocuğun cinsel istismarı” ile ilgili açılan davalar ile verilen takipsizlik kararı sayısı ve/veya karara bağlanan kaç dava vardır?
  • Çocuk istismarı ile ilgili mahkûmiyetle sonuçlanan davalarda faillere hangi cezalar verilmiştir?
  • Çocuk Haklarına Dair Sözleşme’ye imza atan ülkeler, 18 yaşından küçük her bireyi şiddet ve istismardan koruyacak yasal ve toplumsal önlemleri almakla yükümlüdür. Çocukların cinsel istismar vb. olaylara maruz kalmaması ile ilgili Bakanlığınızın yürüttüğü önleyici çalışma var mıdır? Var ise nelerdir?
  • Cinsel istismara maruz kalan çocukların yaşadıkları travmanın etkilerinden kurtulabilmeleri, bundan sonraki yaşamlarını sağlıklı sürdürebilmeleri amacıyla bakanlığınız ve ilgili bakanlıkların yürüttüğü bir çalışma var mıdır? Var ise nelerdir?
  • Türkiye’de çocuk istismarı, çocukların yaşadığı hak ihlalleri, şiddet ve kasten ölümlere ilişkin sağlıklı istatistiki verilerine yönelik çalışmanız var mıdır? Varsa istatistikler kamuoyu ile neden paylaşılmamaktadır?”

  ANKARA