HDP’ye ‘yerel seçim’ ablukası

HDP Amed İl Örgütü’nün, 20 Kasım’da yerel seçimler aday başvurularının startını vermesiyle birlikte başlayan polis ablukası sürüyor. Kapıya kamera ve kayıt sistemiyle dayanan polislere tepki gösteren İl Eşbaşkanı Filiz Buluttekin, ablukanın ‘fişleme’ olduğunu söyledi.

Aday başvurularının startının verildiği 20 Kasım’dan bu yana HDP’nin il binası polis ablukası altına alındı. Parti binası, TOMA ve Akrep tipi zırhlı araçlar ile birlikte çevik kuvvet polisleri tarafından çembere alındı. Tepesinde kamera bulunan ve ortam dinleme özelliğine sahip olduğu ileri sürülen araç ile binaya giriş çıkış yapanlar görüntüleniyor.

Mesaiye il binasının önünde başlayan polisler, uygulamanın 4’üncü gününde ise görüntüleme aracını il binasının kapısına dayadı. HDP’lilerin polislere tepki göstermesiyle araç 20 metre uzaklaştırıldı.

HDP İl Eşbaşkanı Filiz Buluttekin, ablukanın 20 Kasım’da yerel seçimler aday başvurularının startını verilmesiyle birlikte başladığını ifade ederek, konuya ilişkin güvenlikten sorumlu Vali Yardımcısı ile görüşmelerine rağmen polisin “karakol sistemi” ile il binasına konumlandıklarını söyledi. Ablukanın yerel seçimlere dönük baskı olduğunu belirten Buluttekin, “Aday adaylığı için başvuruda bulunanlar görüntüleniyor.

Gecenin bir yarısına kadar burada karakol sistemi kurmuşçasına konumlanmışlar” dedi.

Aday başvuruları dışarıdan 
Ablukanın hukuksuz olduğunu dile getiren Buluttekin, “Her sabah bir saat boyunca il binamızın önünde uygulamaya karşı sivil itaatsizlik eylemi yapacağız” diye konuştu. AKP ve HDP il binalarında alınan güvenlik önlemlerinin arasındaki farka dikkat çeken Buluttekin, şunları vurguladı: “AKP önündeki güvenlik onları koruma amaçlıdır. Onların parti binalarını korumak, gelen gidenleri korumak amaçlı bir güvenlik. HDP binası önündeki güvenlik, caydırmak, sindirmek ve baskılayıcı bir güvenlik politikası var. Çünkü il eşbaşkanı olmama rağmen kapıya her çıktığımda fotoğraflarım çekiliyor. Bu fişlemedir.” AMED