Hedefe dayali performans

Her mücadelenın dayandıği kendıne has temeller war. Bızım mücadelemızın temelınde emek war. O nedenle partinin isminde bile İşçi war. Emekçinın, işçinın haqqıni sawunmax için öncelıxla mücadelede de emekçi olmaq gerekır. Gerillada, legal harekette, basında, sivil toplum örgütlerınde filan hepsınde esas alınan ilke en başta emektır. Mılislığın zaten her adımi emekle yoğrulmiş. Peki tek başına emekçi olmaq yeter? Yetmez! Hedefi belirlemiş, emege dayali mücadelenın olabılmesi için taqım çalışmasi da olmali. Görev paylaşımi, dayanışma we ortaq aqıl. Bunlari yapabilen disiplinli yapiların qaybetmesi imkansızdır.

***

Sene 1997. Eyalet her bir mılise 3 aylıq hedefler vêrmiş. Eyalete ulaştırılacax lojistik, qatılım sayısi, hazırlanan üslenme bölgesi, toplanan vêrgi, pratik eylem. Eger hedefe dayali performans sistemi başarıli olursa, bu sistem diger eyaletlere de uygulanacax. Bız pilot eyaletız. Eyalet qomtani sistemın detaylarıni anlatti. Dêdi bêlece her mılisın yerelde kendi taqımıni qurup özerk birimler oluşturmasının yoli açılacax. Söz aldım dêdım yani biqaç sene icerisinde her birımız ayni zamanda partiye mılisler de yetıştırmiş olacağız, degıl? Qomtan dêdi aynen êle heval. Aqlıma hemen Sedo we Meheme geldi. Hêcandan dayanamiyem, iblis diyi toplantiyi terkêt u hemen git çalışmalara başla hema eybolur diye sabrêdiyem. Qomtan en son dêdi sanırım sistemi anladınız. Dêdıx hem de çoq iyi. Mılisler olaraq birbirımıze başarilar dileyıp wedalaştıx.

***

Diyarbaqır’a döndüm. 3 aylıx planlamami yaptım. Performansta esas alınacax alanlarda nêrelere yoğunlaşacağımi filan hepsıni hesaplamişam. Tüm bunlari yaparken taqım arqaaşlarım Sedo we Meheme’yi de yetıştırecağım hema onların xeberının olmamasi lazım. Söylersem beklenti oluşur onlarda, beklentiler de insani mewki qoltux bağımlısi yapar. Onlar zaten benım proğramli, çoq yönli we disiplinli çalışmami gördüxlarında hedefe odaqlanan mılis olmamalari imkansızdır

Neyse, onlarla görüştüm. Dêdım arqaaşlar hal u mesele bêle bêle, eyalet yeni sisteme gêçmiş u benım hedeflerım de bunlardır. Sedo dêdi walla Reco Allah saan yardımci olsun, senınle ğurur duyiyam. Meheme hedeflerımın olduği listeye baxti dêdi belli ki eyaletın tüm yüki gine senın sırtında, êê ne de olsa parti de hangi hedefleri kimin tutturacağıni bili ona göre dağıtım yapmiş. Dêdım sağolun da hema bu sefer birlıxte yapacağız. Dêdiler nasıl? Dêdım bız bi taqımız, yani bu hedefleri birlıxte tutturacağız. Bunlar önce baan baxtilar, sonra birbirlerıne baxtilar, sonra baan sarıldilar. Üçlü sarmaşık oldux.

Sedo dêdi qaybedecax bi daqqamız bile yoq, hadê başliyax. Meheme dêdi zaten fazla oyalandıx, şimdi diger bölge mılislerınin taqımi lojistik ihtiyaçlar hedefıni tutturmiş bile. Dêdım sızdeki bu hêcan we qararlılıx oldukca biz de hedefımızi tutturacağız, meraq êtmeyın.

Daha önceden xazırladığım günlüx, haftalıx, aylıx we nihayetınde 3 aylıx hedef notlarımi onlarla paylaştım. Ben qoordinator olarax onlara belli sürelerde neleri, nasıl yapmalari gerektığıni söyleyecağım, onlar da pratik yapacax. Bêlece hem bi qadroli mılisın qoordinatör yönüni gözlemleyecaxlar hem de pratik çalışmayla sahada emekçi mılis nasıl olunur, ögrenecaxlar.

Bunlara önce günlüx hedefler vêrdım. Sedo vêrgi alaniyla ilgileni, Meheme sırtçantasi meqap filan. Aqşam geldiler. Ağızlari qulaklarında. Sedo diyi keşke daha fazla maqbuz vêreydın, maqbuzlar bittıxtan sonra bi saetım boş qaldi yaw. Meheme diyi bende de aynisi, keşke gıda ihtiyacıni da bugünki listeye ekleyeydın. İçımden diyem hey sızın rebbınıze qurban, bu gidişle bi ayda, 3 aylıx hedefleri tuttururuz. Hema neticede mılis qadrosi yetıştıriyem, onlari ilk günden hawaya soqamam, disiplin şart. Yoqsa rehawet gewşeklıx getırır, gewşeklıx da hezimet. Dêdım arqaaşlar bunlar bahanedır? Dêdiler nasıl? Dêdım biriniz diyi keşke fazla maqbuz vêreydın, digeri diyi keşke gıda listesıni de vêreydın bilmem ne! Bunlar şoq olmiş halde birbirine baxilar. Dêdım Sedo yoldaş sen, maqbuzsuz vêrgi alamisansa bu işe hêç bulaşma, maqbuzla küçük qardeşım Rido da vêrgi toplar. Meheme’ye döndüm dêdım ya sen, ille de saan kartol, şekır, bırınc al dêmem mi lazımdi? Dêdiler yanii şşeyyy. Dêdım şey mey yoq, inisiyatif alıp yapacaxsız, haa egerse yapamisızse görevi bıraxın, ma sız yoqsuz diye eyalet aç qalacax degıl ya!

Ses tonumi yükseltiyem. Bunların gözleri doldi. Sedo dêdi özür diliyem diwandan we arqaaşlardan. Meheme dêdi partiye uygulamali özeleştırımi vêrmeye hazıram. Dêdım bundan sonra olmasın. Elımdeki listeyi onlara uzattım dêdım yarınki hedeflerınız bunlar, hadê serkeftın. Listeyi aldilar, başlari önlerınde gittiler.

Bunlara gêce gündüz görev vêriyem. Bi mılis her şeyden önce mesai, yorgunlux, uyumax vs nedır bılmemeli. Onlarda alışqanlıx olmasi için ruhlarına fedekarlıği işliyem.

Aradan bi hafta gêçti. Yeni listeyi hazırlayıp vêrdım onlara. Sedo dêdi Reco hanê biz gêce gündüz dêmeden göreve gidiyıx ya, sen yalnız qalisan diye sıqılmisan? Dêdım ma sıqılmaya waqtim mi war, ben de her daqqa hedefe odaqlanıp yoğunlaşiyam, başaracağız hevalno. Meheme dêdi yaw Sedo yanlış anlama da izin günümüz hangi gündür, walla anami özledım. Dêdım izin güni? Dêdi he. Dêdım walla sız yaqında siğorta priminizi de sorarsız baan, wula dewrimcinin izin güni mi olur? Bişi diyemeden gittiler.

Onlari egitirken ayni zamanda sistemın hastalıxli kişilıği olan kücük burjuwa alışqanlıxlarini da qırmam lazım. Bi mılisın dewrimci ilkelerde tawizsız olduğunu bilmeleri lazım.

Aradan 2 hafta gêçti. Sedo we Meheme gewşemeye başladilar. Dêdım dêmax çoq yüklendım onlara, günlüx görev listesini yariya indırdım hema nıç! Sabah çıqıp aqşam geliler hema ya bi yerde yatilar ya da qarşi dewrimci safa gêçıp bilerax çalışmalari aqsatilar.

Dêdım hele diger bölge mılislerıne durumlarıni sorayım, eger bız fazla ilerdeysax, Sedo we Meheme’ye bi gün mola vêreyım.

Mılislerın taqıldıği çay ocağına gittım baxtım Qulp we Qerejdax mılisleri orda. Selamlaştıx, dêdım sızde durum nedır? Qerejdax mılisi dêdi walla Sedo ya taqımındakileri qontrol êt ya da hedefe dayalı performans sistemi çöker. Onun sözi bitmeden Qulp mılisi dêdi Reco heval, eyalet qomtani özerk ğruplarınız olacax dêdi hema mubarek senınkiler Qonfederal Özerklıx ilan êtmişler. Dêdım bibibi saniye ne diisız yaw, açıx qonuşun. Qulp mılisi dêdi walla qonuşmasi gereken sensen, senın ekibinden 2 kişi tüm bölgelerdeki mılis ekiplerınde görev yapan gençlere ulaşmişlar u dêmişler ya şartlarımız qabul êdılecax ya da iş yawaşlatma eylemi yapacağız. Qulp mılisi dêdi onlar yüzünden benim taqımımdakiler günde 2 kilo kartol getırıp diiler bugünki lojistik çalışmamız bu qadar, işine gelırse. Dêdım yaw eminsız onlari qafalayan benım taqım arqaaşlarımdır? Dêdiler he yaw, inanmisansa bekle Erxani we Licê mılisi de gelsın, teww onların ekibındekiler dönüşümli açlıx grevıne girmiş.

La hawle belaaa… Bi bu eksikti. Hemen Sedo we Meheme ile buluşacağımız noqtaya gittım. Aqşam geldiler. Dêdım hele bugün ne yaptiz anlatın. Sedo dêdi walla anlatacax bişi yoq, ben kendıme Surların orda yattım. Meheme dêdi senın gine uyqun gelmiş, ben yatamadım da hep oturdum, oturmaxtan canım sıqıldi. Dêdım wula manyaxdız nesız, ya görevler, ya hedefler? Birbirlerıne baxtilar sonra Sedo dêdi bax Reco heval, tüm eyaletın milıs görev ekıbındeki arqaaşlar adına qonışiyıx burda, bu taleplerımızi sen we senın gibi patron heweslisi, hazıra qonmaci oligarşi odaxlari iyi dinlesın. Meheme dêdi taleplerımız dewrımci emekçi qadroların genel talepleridır. Dêdım xêrdır wula sendiqalaştız? Sedo dêdi he begenmedın? Baxtım şaqalari yoq u sert qonışilar. Meheme dêdi “Öz Mılis Sen” dönem sözcileri adına qonışiyıx. Dêdım neymis taleplerınız?

Sedo sıraladi. Dêdi

1) Abartıli degil, gerçekleşebılir hedefler istiyıx.

2) Mılislıxta daimi qadro istiyıx.

3) Her pazar gününün “Roja Mılisen Kedkar” olaraq ilan êdılmesıni istiyıx.

4) Sızın de emekten uzaqlaşmamanız için haftada en az 5 gün göreve çıqmanızi istiyıx.

5) Açlıx grevi we iş yawaşlatma eylemıne qatılan hêç bi arqadaşımız qadro dışi bıraqılmayacax, özeleştıri süreci dahil disipline vêrilmeyecax…

O söyli ben not aliyam. Dêdım bu qadar? Dêdiler şimdılıx ewet. Bunlari söyleyıp ayrıldilar. Ayrılırken Sedo dêdi egerse şartlarımız qabul êdılmezse eyaletle direkt irtibata gêçıp sızın tasfiyeniz sürecıni başlatacağız. Meheme dêdi aqlınıza gelmeyecax eylem biçimlerini dewreye soqarız.

Şoqtayam. Ben mılis yetıştırmeye çalışırken meger direkt qonsey qadrosi yetıştırmişem. Kendıme qızdım. Dêdım kim saan diyi qadro teori we pratigıne o qadar yoğunlaş we buni taqım arqaaşlarına aqtar Reco, oxx oldi saan!

Bunların taleplerıni alıp gine çay ocağına gittım. Tüm mılisler orda. Dêdım hal u mesele şartlari bunlar. Qerejdax mılisi dêdi qabul êtmaxtan başqa yapacax bişi yoq yoqsa paralel mılisleşmeye giderler. Licê mılisi dêdi eger qabul êtmezsax benım ekibımdekiler süresız dönüşümsüze gêçacağıni ilan êtti. Qulp mılisi dêdi şartlarıni qabul êdax hema bıze 5 gün pratik sahada çalışma şarti qoşmalari resmen heqsızlıx. Dêdım ben de ayni fikirdeyem hema yapacax bişi yoq, yoqsa hêç birimızin hedefleri tutmaz.

Tüm mılislerın imzaladıği qabul metnıni alıp Sedo we Meheme’nın yanına gittım. Belgeyi onlara vêrdım. Sedo we Meheme birbırine sarıldilar. Meheme diyi direnış gine qazandi. Sedo diyi yaw hele bax, müzakere sürecinde gêri adım atmayi qabul ettığımız, onların haftada 5 gün çalışmasi maddemızi bile qabul êtmiş ewêller. Sonra baan baxti dêdi pardon Reco. Gine güliler. Dêdım sızın tüm şartlarınızi qabul êttıx, egerse bundan sonra iş yawaşlatsanız subjektiv ajan olaraq ulusal xain ilan êdılecaxsız xeberınız olsun. Sedo dêdi bugünki proğrami alayım Reco heval, bızi oyalama lütfen.

3 ay gêçti. Bütün mılisler hedefıni tutturmiş. Eyalet qomtanınin kêfi yerınde. Qomtan beni herkesten ayırdi dêdi her şeyden xeberım war, senın taqımindaki arqaaşların örgütlemesi olmasaydi biçoq mılis hedefıni zor tutturırdi, bu qadar görevin arasında bi de qadro yetıştırme çabana heyran qalmamax mümkün degıl, arqaaşlari bi ara buraya getır onlarla da tanışayım. Dêdım başım üstüne heval…