Hepatit C

Hepatit C virüsünün yol açtığı karaciğer hastalığına Hepatit C adı verilmektedir.

Hastalık bir kaç hafta sürebilen hafif bir formdan hayat boyu süren ciddi hastalığa kadar değişen durumlara yol açabilir.

Aynı Hepatit B hastalığı gibi Hepatit C de genelde kan yolu ve kan dışındaki vücut sıvılarıyla bulaşmaktadır. Cinsel ilişki bunun başında gelmektedir. Ancak derideki bir çatlağın bir kan damlası ile teması bile virüsün bulaşmasına yol açabilir. Taşıyıcı anneden doğum esnasında bebeğe buluşma riski bulunduğu için sezaryan doğumu önerilmektedir. Hastahane personelinde kulanılan enjektörün kendisine batması ile enfeksiyonu kapma tehlikesi de mevcuttur. Damar içi uyuşturucu kullanıcılarının iğne vb ekipmanları ortak kullanmaları da bulaşma riskini artırmaktadır.

Hepatit C akut veya kronik olabilir. Akut Hepatit C virüs vücuda girdikten sonraki 6 ay içinde olan kısa süreli bir hastalıktır. Ancak kişilerin çoğunda (en az yüzde 75) akut Hepatit C enfeksiyonu kronik Hepatit C enfeksiyonuna dönüşmektedir. Kronik Hepatit C hayat boyu devam edebilen, ciddi sağlık sorunlarına ve hatta ölüme yol açabilen bir hastalıktır.

Akut Hepatit C hastalarının yaklaşık yüzde 80’ninde hiç bir belirti olmaz. Bazı hastalarda ateş, halsizlik, iştahsızlık, mide bulantısı, kusma, sarılık, karın ağrısı, eklem ağrısı ve idrar renginde koyulaşma olabilir.

Kronik Hepatit C hastalarının çoğunda hiçbir belirti görülmez. Buna karşın bu hastaların karaciğerinde hasar oluşmuş olabilir. Genelde karaciğer hastalığı ileri boyutlara ulaşana kadar hastalık herhangi bir belirti vermez. Kronik Hepatit C çoğu zaman rutin olarak yapılan karaciğer enzimlerinin test edilmesi ile farkedilir. Kronik Hepatit C uzun dönemde karaciğer hastalığı, karaciğer yetmezliği, karaciğer kanseri ve hatta ölüme neden olabilir.

Hastalığın tanısı kan tahliliyle konulmaktadır.

Hepatit C için aşı bulunmamaktadır.

Hepatit C’nin tedavisi genelde uzun süreli olmaktadır. Etkili ilaçlar mevcuttur, ancak yan etkileri genelde çok ve ağırdır.

Bundan dolayı Hepatit C hastaları düzenli olarak bu konuda uzman olan hekimlerin kontrolü altında olmalıdırlar. Alkol tüketilmemelidir. Herhangi bir ilaç alımından önce hekimlerine danışmalıdırlar. Hekimleri önermedikçe bitkisel ürünlerden de kaçınılmalıdır.