Her iki mülteciden biri çocuk

Birleşmiş Milletler Mülteci Örgütü’nün (UNHCR) raporuna göre her iki mülteciden biri çocuk. Bunların çoğu refakatsizdi ve çoğunun yanında ailesi yoktu.

UNHCR’nin 2018 Küresel Eğilimler raporunda yer alan verilere göre, 2018’de savaş, çatışma ve zulümden kaçan kişi sayısı 70 milyonu geçti. Bu sayı, BM Mülteci Örgütü UNHCR’nin yaklaşık 70 yıllık tarihinde tanık olduğu en yüksek sayı.

Günümüzde yaklaşık 70,8 milyon insan zorla yerinden edilmiş durumda. Bu sayı, 20 yıl öncekinin 2 katı, geçen yılki sayıdan 2,3 milyon daha fazla ve Tayland ile Türkiye’nin ülke nüfusları arasında bir nüfusa denk geliyor.

Rapora göre; 2018 yılında her iki mülteciden biri çocuktu. Bunların çoğu (111.000 çocuk) refakatsizdi ve çoğunun yanında ailesi yoktu.

‘Çaresiz yolculuklar…’

UNHRC’nin ‘Çaresiz Yolculuklar’ raporuna göre ise ”2018 yılında Akdeniz’i geçmeye çalışırken yaklaşık 2.275 kişi hayatını kaybetti veya kayboldu ve Avrupa kıyılarına ulaşan kişi sayısında ciddi bir düşüş yaşandı. Avrupa’ya ulaşan toplam mülteci sayısı 139.300 olarak kaydedildi ve bu, son beş yılın en düşük sayısı.”

Raporda bazı Avrupa devletlerindeki politika değişiklikleri nedeniyle çok sayıda insanın limana çıkma izni beklerken nasıl günlerce denizde mahsur kaldığına dikkat çekiliyor. STK’lara ait tekneler ve bu teknelerde çalışan mürettebat, arama ve kurtarma operasyonlarında giderek artan sınırlamalarla karşı karşıya kalıyor.

CENEVRE