‘Herkes anadilinin savaşçısı olmalı’

Dil Kültür ve Sanat Araştırmaları Derneği (DÎSA-DER) Eşbaşkanı Evin Adin, herkesin anadilinin savaşçısı olması gerektiğini belirtti ve ekledi: ”Kürt toplumu çocuklarına sahip çıkarak Kürtçeyi bir yaşam haline getirmelidir.”

Kürt Dil Bayramı’na ilişkin konuşan Dernek Eşbaşkanı Evin Adin, asimilasyona karşı herkesin Kürtçe konuşması gerektiğini söyledi.

“Hiçbir dil kırımlarla ve asimilasyonlarla yok olmamıştır. Kürtçeye karşı bu politikaların da ortadan kalkması gerekir” diyen Adin, Kürtçenin Ortadoğu’da en fazla ve en zengin kullanılan 4’üncü dil olduğunu belirtti.

Kürtçeyi korumak ve yaşatmak için daha fazla konuşulması gerektiğine işaret eden Adin,”Annelerimiz, çocuklarımız ve gençlerimiz daha fazla Kürtçe konuşmalıdır. Asimilasyona karşı Kürtçe direnişini yükseltmeli ve devam ettirmeliyiz. Kürtçe özgürce konuşulmuyor. Kürt dili aslında bir direniş içerisinde ve asimilasyona karşı yıllardır mücadele etmektedir. Kürtçe konuşmak ve Kürtçeyi daha fazla yaşanılır kılmak her Kürdün sorumluluğu ve görevidir. Herkesin kendi anadilinin savaşçısı olması gerekiyor. Bu mücadeleyi evimizde çocuklarımızla Kürtçe konuşarak, sokaklarda günlük yaşamda Kürtçe konuşarak yürütebiliriz. Kürtçe konuşmak bir kültür olmalıdır” şeklinde konuştu.

Anadilin çok önemli bir kavram olduğunu ve çocuğun anne karnında bunu aldığını belirten Adin, bir çocuğa kendi dilinden başka bir dil dayatmanın ise işgalcilik olduğunu ifade etti. n WAN