HES Karakurt köyünü yuttu

DİNDAR KARATAŞ / MA / KARS

Kars’ın Sarıkamış ilçesinde Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından 2014 yılında inşasına başlanan Karakurt HES Barajı, yapımının tamamlanmasıyla 8 Şubat’tan itibaren su tutmaya başladı. Su seviyesinin ani yükselişe geçmesiyle evlerinden çıkmak zorunda kalan köylülerin çoğuna kamulaştırma bedeli hala ödenmedi. Evlerinden olan köylülerin büyük bölümü ilçeye göç etmek zorunda kaldıkları gibi burada kirada oturuyor.

2 bin yıllık kilise

İlçe merkezine 26 kilometre uzaklıkta Erzurum-Kars-Iğdır karayolu üzerinde bulunan bin 600 nüfuslu 150 haneli Karkurt köyün içinde 2000 yıllık bir kilisenin yanı sıra kültür varlığı kabul edilen 20 tarihi ev de bulunuyor. Köylülerin bir kısmına verilen paranın taşınmazların ederinin altında olurken köylülerin ev, tarla, ağaç, iş yerlerinin çoğu su altında kaldı. Yeni yerleşim için köylülere gösterilen yere ise tek bir kazma dahi vurulmuş değil.

Evler, işyerleri sular altında kaldı 

Sular altında kalan ev ve işyerlerini ziyarete gelen 70 yaşındaki Elbe Gültekin, su seviyesinin aniden yükselmesi ile canlarını zor kurtardıklarını belirtti. Sarıkamış’ta 700 TL ödeyerek kirada kalan Gültekin, bir evde şuan 15 kişi kaldıklarını ifade etti. Evlerinin su altında kalmasına rağmen hala kamulaştırma bedellerini alamadıklarını ifade eden Gültekin, “Mağdur edildik. Şuan kiramızı nasıl ödeyeceğimizi düşünüyoruz. Bu köydeki camiden okuluna kadar tüm yapılarını devletten tek bir yardım almadan taşlarını öküz arabası ile taşıyarak yaptık. Şuan hepsi harap edildi” diye konuştu.

Evden çıkartıldık

Emrah Gültekin, 13 adet işyeri ve 8 ev için kamulaştırma bedeli olarak 500 bin TL hesaplandığını ancak onun dahi ödenmediğini ifade etti. Suyun en hırçın olduğu dönemde şirket tarafından bilerek bir anda tutulmaya başlanıldığına dikkat çeken Gültekin suyun bir anda evlerinin içlerine kadar geldiğini söyledi. Gültekin, “4 yıldır mücadele veriyoruz ama kimse bize destek olmadı. En son dünya virüs ile mücadele ederken ‘Evde kal’ çağrıları yapılırken biz evlerimizden çıkarıldı” dedi.

 

Göç etmek zorundayız

Bir ekmek almak için dahi ilçe merkezine gitmek zorunda olduklarını belirten İbrahim Şimşek ise, barajdan önce tarım ve hayvancılıkla geçindiğini söyedi. Şimşek, “Sarıkamış’ta yapabileceğim bir iş yok. Hayvanlarımın hepsini sattım. Sadece ben değil bütün köylüler bu şekilde Sarıkamış’a göç ediyoruz.  Çok daha büyük zorluklar bizi bekliyor” ifadelerini kullandı.

 Mezarlar dahi sular altında kaldı 

Elbeyi Şimşek ise  dedelerinin yaşayıp öldüğü köyde mezarlarının dahi sular altında kaldığını söyledi. Ektikleri tarlalarının biçilme vaktine az kaldığını ifade eden Şimşek, “Borçla ektiğim tarlaları biçemeyeceğim için iflas edeceğim. Benim bu güne kadar sigortalı tek bir işte çalışmış değilim ben bu saatten sonra ne yapacağım” diye sordu.