Hewraman’da ceviz toplama zamanı

CİHAD HEWRAMİ/ROJNEWS/HALEPÇE 

Güney Kürdistan’ın Hewraman bölgesinde ceviz toplama zamanının gelmesiyle birlikte kadın, yaşlı herkes bahçelere doldu. 

Her yıl sonbaharın gelmesiyle birlikte Halepçe’nin Hewraman bölgesinde köylüler ceviz toplamaya başlar. Kollektif bir şekilde kadın, erkek, genç, yaşlı herkes birlikte koşuşturur. Ceviz toplama mevsiminin başlamasıyla büyük bir coşkuyla çalışmaya başlayan Belxe köyü köylülerinden Seman Hewrami, her yıl bu mevsimde ellerine sopalarını aldıklarını ve cevizleri ağaçlardan dökmeye başladıklarını söyledi. Seman Hewrami, şöyle konuştu: “Her yıl bu dönemde sopalarımızı alır, cevizleri ağaçlardan dökmeye ve toplamaya başlarız. Cevizlerden birkaç şekilde faydalanıyoruz. Özellikle uzun ve soğuk kış aylarında sabah çayının yanında yeriz. Ceviz, incir ve kuru üzüm sonbahar ve kış aylarının temel geçim kaynaklarıdır.” 

Ağaçlar hastalıklı verim çok düşük

İran’dan Kürdistan Bölgesi’ne ceviz getirildiği için Hewraman cevizlerinin de ucuza alıcı bulduğunu belirten Seman Hewraman, sözlerini şöyle sürdürdü: “İran cevizine gümrük uygulanmadığı için ucuza satıyorlar. Bizim ürünlerimizi de ya kimse satın almıyor, ya da çok ucuz bir fiyata satıyoruz. Bu kaç yıldır da ağaçlarımız hastalığa yakalanmış. Bundan dolayı da ya ceviz ağaçlarımız kuruyor, ya da cevizlerin içleri kararıyor.” 

Bu yıl cevizlerin diğer yıllara göre daha az tuttuğunu söyleyen Mihemed Enwer adındaki genç de şöyle konuştu: “Her yıl yaklaşık 40-50 bin ceviz toplardık, ama bu yıl 2 bin civarında.”