Hiçbir yere gitmiyoruz!

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle çocukları açlık grevi ve ölüm orucunda olan 21 anne Meclis’te oturma eylemi başlattı. Adalet Bakanlığı’yla görüşme talep eden anneler, talepleri kabul edilene kadar Meclis’te oturma eylemini sürdüreceklerini belirtti.

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle cezaevlerinde açlık grevine giren tutukluların anneleri Meclis’te Adalet Bakanlığı ile görüşme taleplerinin karşılanması için oturma eylemi başlattı.

HDP’nin haftalık grup toplantısına Amed, Van ve Mardin’den gelen anneler, grup toplantısının bitmesinin ardından HDP grup toplantı salonunda oturma eylemi başlattı.

Anneler adına konuşan Nezahat Teke, taleplerinin Adalet Bakanlığı ile görüşmek olduğunu söyledi. Taleplerini Bakanlığa ilettiklerini ve oradan gelen yanıtı beklediklerini belirten Teke, şunları söyledi: “İmralı’daki tecrit kalkıncaya kadar çocuklarımız açlık grevini bırakmayacak. 30 kişi ölüm orucuna başladı. Her an ölüm haberi bize gelebilir. Daha önce 8 kişi yaşamını yitirdi. Biz evlatlarımızın ölümüne seyirci kalamayız. Biz anneyiz, çocuklarımız için buradayız. Taleplerimiz kabul edilmeyene kadar buradan gitmeyeceğiz. Biz talebimizi ilettik. Adalet Bakanı görüşme için bize bir söz verirse 3 kişi gidip görüşeceğiz. Eğer kabul etmezse burada bekleyeceğiz. Ancak buraya girebildik. Artık yeter. Bir kızım tecrit için kendi bedenini ateşe verdi, oğlumu da açlık grevinde yitirmek istemiyorum. Bu benim ve annelerin en doğal hakkıdır.”

Bakanla görüşmek istiyorlar

HDP Grup Başkanvekili Fatma Kurtulan ise “Anneler, ‘Biz Adalet Bakanı’yla görüşmek ve bakanın ağzından avukatları tekrar gidecek, bu adımı atacağız’ demelerini beklediklerini söylüyor. Bu anlamda bir söz almak istiyorlar” dedi. HDP Grubu’nun salonunda Adalet Bakanlığı’yla görüşme taleplerine yanıt bekleyen annelere bir polis, Meclis’in eylem yeri olmadığını yönünde ifadeler kullanarak, HDP’nin Grubu bittiği için salondan ayrılmalarını istedi. Anneler “Bakanla görüşene kadar ayrılmayacaklarını” ifade etti.

ANKARA/İSTANBUL


Abluka altında yürüyüş

Cezaevinde açlık grevinde olan çocuklarının taleplerinin karşılanması için 15 gündür oturma eylemini sürdüren anneler adına konuşan Rukiye Işık, yürüyüşlerinin keyfi bir şekilde engellendiğini belirterek, “Neyimizden korkuyorlar”  diyerek, polise tepki gösterdi.

1 Mayıs’tan bu yana oturma eylemi başlatan Amed’deki annelerinin eylemi 15’üncü gününde. Bağlar ilçesi Koşuyolu Parkı’nın karşısında bulunan eski Gürbüz Un fabrikasında bir araya gelen anneler ve tutuklu yakınları, burada polis ablukasında yaklaşık bir saatlik oturma eylemi gerçekleştirdi.

Önceki gün Batıkent Kavşağı’nda yaptıkları oturma eylemi sırasında etraflarının zırhlı araçlarla çevrilmesine tepki göstermek için anneler, artık Batıkent Kavşağı’nda bir araya gelmeyeceklerini söyledi. Polis, annelere destek vermek için gelen erkekleri alandan çıkarması ise dikkat çekti.

 Alkış, zılgıt ve sloganlar eşliğinde geçen anneler, polis çemberi eşliğinde TUAY-DER Diyarbakır Şube binasına geçti. Yürüyüş sırasında annelere destek olmak isteyen çevredeki yurttaşlara polis saldırdı.

Gebze’de 36. gün

Tutsak aileleri ve yakınlarının Gebze M Tipi Kadın Kapalı Cezaevi önünde başlattığı nöbet eylemi 36’ncı gününde bir kez daha polisin “Yasak” söylemine rağmen devam etti.

HDP’li Muazzez Orhan, önlerinin polislerce kesilmesine tepki gösterdi. Orhan, “Yasa dışı bir şey yapmıyor bu anneler, yolu siz kapatıyorsunuz” dedi. Bunun üzerine polisler Orhan’a ve ailelere,  “Kocaeli Valiliği’nin ikinci bir emre kadar tüm gösteri ve yürüyüşler yasak. Oturursanız ya da eylem yapmaya kalkarsanız gözaltı yapacağız” ifadelerini kullandı.

Orhan polis ile tartıştığı sırada aileler bulundukları yerde oturma eylemine geçti. Bir süre oturma eylemine devam eden aileler, daha sonra yarın tekrar geleceklerini belirterek eylemlerine son verdi.

Ailelerin gidişleri sırasında polisler haber takibi yapan basın mensuplarının telefon ve malzemelerine el koydu. Bir süre malzemeleri vermeyen polis görüntü ve fotoğrafları sildikten sonra geri verdi.