Hollande’dan mesaj!

Fransa Gündemi

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande Türkiye’nin IŞİD’e karşı üzerine düşeni yapması ve Kürtlerle yeniden diyalog yolunu açması yönünde çağrıda bulundu. Salı günü Elysee Sarayı’nda Fransa’da bulunan Büyükelçilerle yaptığı yıllık olağan toplantıda Hollande’ın gündemi Suriye’ydi. Hollande, Suriye’de siyasi bir sürece geçişin zorunlu olduğunu, bunun için öncelikle Esad’ın etkisizleştirilmesi gerektiğini vurgularken, üstü örtük bir biçimde Rusya’ya da Esad’dan desteğini çekmesi gerektiğini şu cümlelerle ifade etti: "Rusya’nın da destek vereceği bir diyalog ortamı oluşabilir." 

Suriye’de siyasi bir çözümün yaratılma sürecinde İran’da dahil tüm Ortadoğu ülkelerinin dahil olması gerektiğini vurgulayan Hollande, Amsterdam-Paris treninde yaşanan saldırıya dikkat çekerek, yeni saldırılara karşı hazırlıklı olunması gerektiğini vurguladı. Hollande, bu açıklamayla hem Kürtleri bölgede bir aktör olarak diyaloğa geçilmesi gerektiğini hem de Rusya’nın Esad’dan desteğini çekmesi yönünde Rusya ve Türkiye’ye mesajını verdi.

***

Fransa Cumhurbaşkanı Ortadoğu konusunda mesajlarını sürdürürken, Ortadoğu’dan günlük olarak gelen göçmenler gündem olmaya devam ediyor. Göçmenlere dönük ırkçı saldırılar, sayının giderek yükselmesi, Fransa’nın birçok noktasında göçmenlerin kamuya ait mekanları barınmak için işgal etmesi vb süreçlerin hız kasanması Fransa’nın Almanya ile birlikte göçmenler konusunda yeni bir sürece dahil olması bekleniyor.

Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Hollande eş zamanlı olarak mülteci sorunu etrafında birer deklerasyon yayınladı. AB’nin yeni göç dalgası nedeniyle ciddi bir süreçle karşı karşıya olunduğu yönde yapılan açıklamada, her iki lider, mülteci akını nedeniyle "oldukça ağır" bir süreçle karşı karşıya kaldıklarını ifade etti. Merkel, söz konusu süreç için Almanya ve Fransa’nın ortak bir iltica hukuku uygulaması gerektiğini savunurken, göçmenlere dönük yaşanan saldırıları kınadı.

Bu yıl başta Fransa ve Almanya olmak üzere Avrupa Birliği (AB) ülkelerine rekor sayıda mülteci bekleniyor. Söz konusu akın nedeniyle özellikle aşırı sağcı partiler mevcut hükümetlere yükleniyor. Fransa’da Romanların geçici olarak yaşadığı bir alana yönelik saldırıda 3 Roman ile bir jandarmanın yaşamını yitirmesi üzerine açıklama yapan Ulusal Cephe (FN) lideri Marine Le Pen, göçmenlere müdahale konusunda güvenlik güçlerine daha fazla yetki verilmesini ve polis ile jandarma sayısının arttırılmasını istedi.

Le Pen, hafta başında Amsterdam-Paris tren saldırısı sonrasında radikal gruplara bulaşanların derhal sınırdışı edilmesi gerektiğini savunmuştu. Söz konusu açıklamasının ardından Sosyalist Parti Genel Sekreteri, Le Pen’in iktidara gelmesi durumunda 4 milyon Müslüman’ı sınırdışı etmeyi planladığını açıklamıştı. Sağ partilerin ırkçı söylemlerinin artması ve göçmenlere dönük saldırıların yoğunlaşması nedeniyle Berlin’de bir araya gelen Almanya Başbakanı Angela Merkel ile Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, mülteci sorununun çözümü için ortak çaba sarf edilmesi çağrısında bulundu.

Geçtiğimiz yıl Fransa’ya 63 bin 748 iltica başvurusu yapılırken, bu yılın Haziran ayına kadar 40 bin yeni mülteci Fransa’ya başvuruda bulundu. Fransa aynı zamanda İngiltere ve diğer Avrupa ülkelerine geçiş için kullanılan güzergah da olmaya başladı.