Hrant Dink davası sanığı emekli istihbaratçı infaz edildi

Gazeteci Hrant Dink cinayeti davasının sanığı olan emekli İstihbaratçı Jandarma Astsubay Şeref Ateş, Düzce’de otomobilinin içerisinde infaz edildi.

İstanbul’da 19 Ocak 2007’de Agos gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Gazeteci Hrant Dink cinayetinde olay yerinde olduğu iddiasıyla tutuklandıktan sonra dava sürecinde tahliye olan emekli İstihbaratçı Jandarma Astsubay Şeref Ateş, Düzce’de otomobilinde uğradığı suikastte öldürüldü.

Ateş’e, dün gece saatlerinde Kuzey Çevre Yolu Çavuşlar Mahallesi mevkiinde aracıyla ilerlerken, yanına yaklaşan beyaz bir otomobilden ateş açıldı.

Suikasti düzenleyenler hızla olay yerinden uzaklaşırken, yoldan geçen sürücüler polis ve sağlık ekiplerine haber verdi. İhbar üzerine olay yerine sevk edilen sağlık ekipleri, aracında kanlar içinde ve hareketsiz bulunan Şeref Ateş’in öldüğü belirledi.

Yapılan incelemenin ardından Ateş’in cansız bedeni otopsi için morga kaldırıldı.

Düzce’de oturan Şeref Ateş’in, Dink cinayetinin planlaması ve uygulanması için Dink’in evinin bulunduğu ve sahibi olduğu Beyaz Adam Yayıncılık işyeri çevresinde keşif faaliyetinde bulunan kişilerle irtibat halinde olduğu, askeri hiyerarşik yapıda üst rütbede görev yapan kişilerin Ateş’e ”Abi” dediği iddia edilmişti.

Mahkeme heyeti, 2016’da tutuklanan Ateş’in, 2017’de görülen duruşmada tahliyesine karar verdi. Heyet tahliyeyi, “HTS kayıtlarındaki baz bilgilerinin cinayet tarihi, saati ve yeriyle örtüşmemesine, Adli Tıp Kurumu’ndan gönderilen 10 Ekim 2017 tarihli raporda, olay mahallinde (Şişli) olduğu iddia edilen kişilere ait görüntülerin sanıklarla uyuşmadığı” bilgisinin yer almasına ve tutuklu kaldıkları süreye göre kararlaştırdı.