Hükümet çöküyor

Hükümet kanadı bunu itiraf edemese de yüzyılların partisi Muhafazakar Partisi artçı depremler yaşaya yaşaya her gün biraz daha güç çöküyor. Brexit fiyaskosu, Parti içi yaşanan krizler, cinsel tacizler, istifa eden bakanlar, Başbakan May’i istemeyenlerin her geçen gün artıp arkadan iş çevrilmesi derken Muhafazakar Parti de neler yok ki. 

Bu hafta da Kalkınma Bakanı Priti Patel istifa etti. İsrail’de Ağustos ayında ailesi ile gittiği tatil esnasında bir dizi İsrailli devlet yetkilisi ve sivil toplum örgütleri ile hükümetten gizli toplantılar gerçekleştirdiği gerekçesiyle istifaya zorlandı demek daha doğru olur. İngiltere’de kurallar gereği bu tür görüşmeler, Dışişleri Bakanlığı tarafından düzenlenerek, resmi görevlilerin de katılımıyla yapılabiliyor. Patel bu görüşmeler ile neye ulaşmak istediği hiç açıklanmadı. İsrail’in İngiltere’den beklentisi nedir onu da öğrenemedik. Bu aynı ay içerisinde ikinci bakan istifası oldu. Geçtiğimiz hafta da Savunma Bakanı Michael Fallon taciz suçlamalarından ötürü istifa etmek zorunda kalmıştı. İngiltere’deki taciz suçlamalarına 8 Muhafazakar Partili karışmıştı. Bazılarının soruşturmaları devam ediyor. Yani istifalar artabilir. 

Bakanların istifası bir yana AB, İngiltere hükümetini nihayet köşeye sıkıştırdı. May hükümetine üç konuda tavırlarını netleştirmeleri için iki haftalık mühlet verdi. Boşanma bedeli denilen tazminat, İrlanda sınırı ve İngiltere’de yaşayan AB vatandaşlarının akıbeti gibi bu üç konunun netlik kazanmaması durumunda Braxit’in ikinci aşamasına geçilemeyecek. 

İkinci aşamanın 14 ve 15 Aralık’taki AB zirvesiyle başlanması planlanıyordu. Aslında bu 3 konudan en önemlisi para AB, İngiltere’nin çıkışı 60 milyar Euro tazminat ödemesini istiyor. İngiltere bir yıldır kabul etmiyordu. Mecbur kabul edecek yoksa çıkış için planlanan Aralık’ta başlayacak ikinci aşamaya geçilemeyecek. May, İngiltere’nin 29 Mart 2019’da AB’den tamamen çıkılacağını beyan etti ama ortada hala uzlaşılan tek bir madde bile yok. Kamuoyunu kandırmaya devam ediyor.

Brexit’ sürecini başlatan 50. Maddenin yazarı Lord Kerr, hükümetin halkı yanlış yönlendirdiğini açıkladı. Brexit’in geri dönülemeyecek bir durum olmadığını yani İngiltere istese ikinci bir AB referandumu düzenleyebilir ve AB’den çıkmamayı tercih edebilir. Hem tüm halkı büyük bir cenderenin altına koyup üstüne yalan söyleyen bir hükümetin vadesi her geçen gün biraz daha doluyor. May’in istifasını isteyenlerin sayısı 40’a yükseldi. 8 kişinin daha cesaretini toplayıp öne çıkması durumunda yeni bir liderlik yani yeni bir Başbakanlık yarışı başlayacak. May, İngiltere’nin son yıllarında en acımasızı olmasa da (en acımasızı Tony Blair) en vasıfsız Başbakanı. May istese de bazı bakanların görevlerine bir türlü son verememesi sürekli dalga konusu oluyor. Örneğin ne olursa olsun Dış İşleri Bakanı Boris Johnson’u görevden alamıyor ki Johnson karşıtı kampanyalar gittikçe çoğalıyor. Johnson’ı günahı kadar sevmezken Johnson’a neden arka çıktığı da sorgulanıyor. Kimbilir May’in hangi açığını kapatıyor. Neyse ki İngiltere’de bütün medya organları hükümeti desteklemiyor ve yayın özgürlüğü var. Yakında hükümetin büyün çirkin yüzü tamamen gün yüzüne çıkar.