İbrahim de şehit oldu

Helin Bölek ve Mustafa Koçak’ın ardından İbrahim Gökçek de şahadete ulaştı. Gökçek, ölümü orucunu 323. gününde sonlandırarak kaldırıldığı hastanede yoğun bakımda tutuluyordu.

Ölüm orucunu 323. gününde sonlandıran Grup Yorum gitaristi İbrahim Gökçek (40), tedavi gördüğü hastanede şahadete ulaştı.

Grup Yorum üyesi İbrahim Gökçek, girdiği ölüm orucuna taleplerinin karşılanacağı yönünde verilen sözler üzerine 5 Mayıs’ta ara vermesinin ardından tedavi görüyordu. Grup Yorum’a ait Twitter hesabından yapılan açıklamada, Gökçek’in hayatını kaybettiği bilgisi şöyle duyuruldu: “Az Önce İbrahim Gökçek’in Kaldırıldığı Hastanede Şehit Düştüğü Haberini Aldık!Bütün Halkımızın, Gönlü Bizimle Atan Tüm İnsanlığın Başı Sağ Olsun!”
Ölüm orucu eylemine 323. gününde ara veren Gökçek, Esenyurt’ta bulunan Reyap İstanbul Hastanesi’nin yoğun bakım ünitesinde tedavi altına alınmıştı. Gökçek’in tedavisine ilişkin dün yapılan açıklamada, “Üyemiz İbrahim Gökçek’in sağlık durumuna ilişkin açıklamamızdır: Vücudunda kan kalmamış. Dün 3 lt kan takviyesi yapıldı. Bugün de kan verilmeye devam edecek. Beslenmeyi şuan için damar yoluyla yapıyorlar. 24 saatin sonunda mideden mama verilecek. Yoğun bakım süreci bir ay sürecek” denilmişti.
MA’ya konuşan Grup Yorum üyesi Dilan Ekin ise yoğun bakımda izole bir alanda kalan Gökçek’in bilincinin yerinde olduğunu, ancak tepki vermekte zorlandığını ifade etmişti. Kaldığı yoğun bakım ünitesinde nefes almakta zorlanması üzerine gece solunum cihazına bağlanan Gökçek’in kalbinin saat 13.00 sıralarında durduğu öğrenildi.

Devlet onları katletti

Grup Yorum’un 7 üyesi, Kasım 2016’da İstanbul’da, İdil Kültür Merkezi’ne düzenlenen bir polis operasyonu sırasında “polise mukavemet ve hakaret etmek” ve “örgütü üyesi olmak” iddiasıyla önce gözaltına alınmış, ardından da tutuklanmıştı. “Örgüt üyeliği” iddiasıyla tutuklanan müzisyenlerden Helin Bölek, Bahar Kurt, Barış Yüksel, İbrahim Gökçek ve Ali Aracı, cezaevinden yaptıkları bir açıklamaylakonser yasaklarının son bulması, grup üyelerine yönelik davaların düşürülmesi, İçişleri Bakanlığı’nın haklarında çıkardığı yakalama kararlarını kaldırması ve faaliyetlerini yürüttükleri İdil Kültür Merkezi’ne yönelik baskınların son bulması talebiyle 17 Mayıs 2019’da süresiz-dönüşümsüz açlık grevine başladıklarını duyurdu.
Helin Bölek ve Bahar Kurt, 20 Kasım 2019’da tahliye edildikten sonra da açlık grevine devam etti. Silivri 9 No’lu Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan Grup Yorum üyesi İbrahim Gökçek ise 201. gününden itibaren açlık grevini ölüm orucuna çevirdiğini duyurdu. Gökçek, 24 Şubat 2020’de Adli Tıp Kurumu’nun verdiği “Cezaevinde kalamaz” raporu üzerine cezaevinden tahliye oldu.
Helin Bölek ve İbrahim Gökçek, taleplerin yerine getirilmediğini söyleyerek ölüm orucunu sürdüreceklerini açıkladı. Bölek, 3 Nisan günü, eyleminin 288. gününde şehit oldu.

Mustafa Koçak 297. gününde

Sadece adil yargılanma talep eden Mustafa Koçak da tutulduğu Şakran 2 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi’nde ölüm orucunun 297. gününde şahadete ulaştı. 24 Nisan günü sabaha doğru hayata vedan eden Koçak, henüz 28 yaşındaydı. İSTANBUL


318. günde mektup yazmıştı

Grup Yorum’un bas gitaristi İbrahim Gökçek, ölüm orucunun 318. gününde bianet’e yazdığı ve aydınlarla sanatçılara hitap ettiği mektubunda şunları ifade etmişti:
“Bugün sanatımızı özgürce yapabilmek için sürdürdüğümüz ölüm orucu direnişimizin 318. günü…

Aydın ve sanatçı dostlarımız olarak sizler de, ama az ama çok, bu direnişin desteklenmesi ve duyurulması için elinizden geleni yaptınız. Yanımıza gelip açlığımızı paylaştınız, bizim için konserler örgütlediniz. Kişisel olarak da üretimlerinizle bizi desteklediniz ve direnişimizin sesinin duyurulması için pek çok çaba gösterdiniz. Ama ne yazık ki bu direnişi omuz omuza yürüttüğümüz Helin’i yaşatamadık.

Ben de yaşamak istiyorum

Helin’in ve yine adalet için ölüm orucunu sürdüren Mustafa Koçak’ın da yaşamını yitirmesinin ardından benim de ölmemem için çağrılar yapılıyor. Ben de yaşamak istiyorum elbette. Peki dostlar, direniş bu aşamaya gelmişken, hiçbir somut kazanım elde etmemişken, direnişi ben nasıl bırakırım?

Bugüne kadar birlikte ve daha güçlü bir direniş ortaya koyamadığımız için bu denli pervasızlaşmadı mı bu saldırılar?
Bütün Grup Yorum üyeleri aslı olmayan gizli tanık beyanlarıyla tutuklandı. Bugün 4 Grup Yorum üyesi İdil Kültür Merkezimizde bulundukları için ve iftiracı tanıkların beyanlarıyla tutuklu. Biri Ali Aracı. Ben, direnişimin gücü ve sizlerin sahiplenmesi sayesinde tahliye edildim. Ben beraber besteler yaptığımız çalışma arkadaşımı yanımda istiyorum, Ali ile yeni besteler yapabilmek istiyorum. Tutsak Grup Yorum üyeleri tahliye edilsin ve konser izni verilsin istiyorum!

Bu kadar basit ve insani talepler niçin karşılanmaz? Taleplerimizin yerine getirilmesini istiyorum! Artık tüm gücümüzle, taleplerimizin karşılanması için iktidara baskı yapmalıyız. Aydın ve sanatçı dostlarımız artık vakit kaybetmeksizin kendi aralarında heyetler oluşturarak ilgili bakanlık ve cumhurbaşkanlığı ile görüşmeli ve taleplerimizin karşılanmasını sağlamalıdırlar. Hepinizi Helin ve Mustafa’nın sıcaklığı ve direnişimizin coşkusuyla selamlıyorum.

Hak veren zalim gördün mü
Hesap soran olmayınca
Kırıktır bir kanadımız
Sen kavgaya girmeyince”