İhanete öfke yağdı

Türk hava saldırısında hayatını kaybeden KCK Başkanlık Konseyi üyesi Diyar Xerîb (Helmet) için Atina’da bir yürüyüş yapılırken, Hildesheim ve Berlin’de ise anma etkinlikleri düzenlendi. Eylemlerde işgalci Türk devleti ve ona destek veren PDK kınandı.

Almanya’nın başkenti Berlin’de Xerîb’i anmak için miting  düzenlendi. Berlin’in tarihi meydanlarından olan Brandenburg Tor’da yapılan mitinge Berlin Özgür Kürdistanlılar Toplumu, DEST-DAN Berlin kadın Meclisi ve PYD Berlin organize etti. Mitinge ATİK destek verdi. Mitingde, “Erdoğan’ın Kürtlere yönelik terörüne son!” , “Erdoğan’a silah vermeyi durdurun, Efrin’i destekleyin!” pankartları ve Diyar Xerîb’in fotoğrafları taşındı.

Almanya’nın Hildesheim kentinde ise Xerîb için bir anma masası kuruldu. Anmada DKTM Eşbaşkanları Hatice Gönen ve İskender Torba, Şehit Meryem Kadın Komünü eşsözcüsü Xeco Donma ve DKTM Hildesheim üyesi Beşîr Gönen birer konuşma yaptı.

Yunanistan’ın başkenti Atina’da gerçekleştirilen kitlesel yürüyüş ile Türk devletinin Güney Kürdistan’a yönelik işgal saldırıları protesto edildi.

Atina Politeknik Üniversitesi önünde bir araya gelen yüzlerce kişi, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ile 5 Temmuz’daki hava saldırısında hayatını kaybeden KCK Başkanlık Konseyi Üyesi Diyar Xerîb’in dev posteri açıldı. Eylemciler, ellerindeki PKK ve KCK bayraklarıyla Türk konsolosluğuna doğru yürüdü. Sol, sosyalist ve anarşist grupların da destek verdiği yürüyüşte sık sık “İşgale hayır”, “Bimre îxanet” ve “Bijî Serok Apo” sloganları atıldı.

HABER MERKEZİ