İlk kez bir çete, Êzîdîlere soykırımdan yargılanacak

Fransız yargısı ilk kez bir DAİŞ çetesini, Êzîdî Kürtlere soykırım ve insanlığa karşı suçlar kapsamında yargılayacak.

Fransa’da ilk kez bir DAİŞ üyesi, 3 Ağustos 2014’te Şengal’de Êzîdî Kürtlerine soykırım uygulamak ve insanlığa karşı suç işlemek suçundan yargılanacak. Soykırım suçundan yapılacak yargılama, Fransa tarihinde bir ilk niteliğinde.

Amerikanin Sesi’den (VOA Türkçe) Arzu Çakır’ın haberine göre

Paris Adliyesi bünyesinde kurulan özel yetkili İnsanlığa Karşı İşlenen Suçlar Mahkemesi Soruşturma Hakimliği, DAİŞ’e katılan ve Êzîdîlere yönelik soykırım saldırılarında yer aldığı tespit edilen çete üyesi Sabri Essid hakkında “Êzîdîlere bilinçli soykırım uygulamak ve insanlığa karşı suç işlemek” suçundan dava açtı. Söz konusu mahkeme, insanlığa karşı suçlar ve soykırım hakkında uzman hakimlerden oluşuyor.

Sabri Essid’in Suriye’de 4 Şubat 2018’de bir mayına basarak öldüğü açıklanmıştı ancak öldüğüne dair bir kanıt olmadığından Essid’in “hukuk karşısında yaşadığı” kabul edilerek gıyabında dava açıldı.

Paris Savcılığı, 2016-2019 yılları arasında yaptığı ön soruşturma sonunda Ekim 2019’da soruşturma açmaya karar vermişti.

İnsan hakları örgütlerinin talebi üzerine dava

Türk devletinin himayesindeki DAİŞ çeteleri, Irak’ta Musul ve Telafer’in işgalinin ardından 3 Ağustos 2014’te Şengal’de Êzîdî Kürt halkına karşı soykırım saldırısı başlatmıştı. Saldırıda binlerce Êzîdî katledilmiş yine sayıları binlerle ifade edilen Êzîdî kadın ve çocuk DAİŞ çeteleri tarafından köle olarak satılmıştı. Yine Êzîdî nüfusunun çok büyük bir bölümü Şengal’i terketmek zorunda kalmış, bir grup YPG ve HPG savaşçısının müdahalesiyle tam Şengal’deki Êzîdî halkı tümden yok olmaktan kurtulmuştu.

Dünyanın gözleri önünde, Türk devlenin himayesindeki DAİŞ çetelerinin yaptığı saldırı uluslararası insan hakları örgütlerinin de gündemine gelmişti. Fransız vatandaşı Sabri Essid’in soykırım suçundan yargılanmasını getiren de uluslararası insan hakları kuruluşlarının olayı ısrarlı bir şekilde takip etmesiyle gerçekleşmişti.

Habere göre aralarında İnsan Hakları Uluslararası Federasyonu’nun da (FIDH) olduğu derneklerin talebi doğrultusunda Paris’teki mahkeme “İnsanlığa karşı suç” kapsamını genişleterek ilk kez bir Fransız vatandaşını terör içerikli bir suç nedeniyle soykırım suçundan yargılama kararı aldı. Hem iki yıllık bir ön soruşturma hem de Êzîdî tanıkların hem de insan hakları kuruluşlarının Êzîdîlere dönük vahşeti ısrarla takibi Essid hakkında böyle bir davanın açılmasını birlikte getirdi.

Kadınların verdiği bilgiler belirleyici oldu

Açılan dava hakkında VOA Türkçe’ye konuşan Uluslararası İnsan Hakları Federasyonu’ndan Avukat Celemence Bectarte,  insanlığa karşı işlenen suçlar ve soykırım konusunda uzman hakimlerden oluşan mahkemenin, isnat edilen suça ilişkin delil toplayarak, sonuçta konuyla ilgili dava açılıp açılmayacağına karar vereceğini belirtti. İlk adım olarak özel görevli soruşturma hakimlerinin Essid hakkında bir uluslararası arama emri çıkartacağını ifade eden Bectarte şunları söyledi: “Bu süre içinde soruşturma sürecek, delliller toplanacak, tanıklar dinlenecek. Belgeler ışığında dava açılacak. Ancak Essid’in öldüğüne dair bir kanıt ulaşırsa dava kapanacak.”

Soykırıma dair kanıt olduğu için savcılık davayı devretti

Arzu Çakır’ın haberine göre Bectarte, tam da bu noktada önemli bir şeyi belirtiyor. Bectarte, daha önce ön soruşturmayı yürüten savcılığın elinde, DAİŞ’in Êzîdîleri sistemli bir şekilde soykırıma uğrattığına dair elinde somut deliller olduğu için soruşturmayı özel yetkili mahkemeye devrettiğini vurguladı.

Güney Kürdistan’da çalışma yürüttüklerini belirten Bectarte, “DAİŞ yetkililerinin esiri olan kadınlardan tanıklıklar topladık. Cellatları; onları alıp satanlar hakkında, bizlere çok şey anlatıldı. Gözaltına alınan, daha sonra satılan, tecavüz ve cinsel şiddet eylemlerine maruz kalan kadınların bize aktardıkları bilgiler ışığında Sabri Essid’i tanımlayabildik” dedi.

Essid, daha önce 2009 yılında Irak’ta radikal dinci çete gruplar içinde savaşmaktan yargılanarak Fransa’da 5 yıl hapis cezası almıştı. Daha sonra en radikal Fransız gruplardan Toulouse çetesine dahil oldu. 2014’te Suriye’ye giderek çok sayıda savaş suçuna imza atan DAİŞ’e katılan Essid, 3 Ağustos’ta 2014’te ise Şengal’de Êzîdî Kürtlere dönük soykırım saldırısı içinde yer almıştı.

PARİS