İmralı sistemi tüm topluma uyarlanıyor

HDP’nin yeni sisteme karşı ana muhalefet rolünü üstlendiğine vurgu yapan HDP’li Musa Farisoğulları,  “OHAL sistemi İmralı tecrit sistemini topluma giydirmektir” dedi.

AKP’nin iktidarı boyunca OHAL’i kaldırmakla övündüğünü; ancak bu kez OHAL’i kalıcılaştırdığını dile getiren Farisoğulları, “OHAL’e dair şimdiye kadar tek bir kişi karar alıyordu; ancak bundan sonra devletin valileri, kaymakamları karar verecek” dedi. Yeni sistemle ülkenin kanun devletine dönüştürüldüğünü ifade eden Farisoğulları, “Kanun devletinin gideceği nokta, katmerli faşizmdir. Faşizmi toplumsallaştırmak ve kurumsallaştırmaktır” dedi.

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerinde ağırlaştırılan tecrit sistemine de dikkat çeken Farisoğulları, “Sayın Öcalan bir birey değil, bir toplumsallığı ifade ediyor. Son 3 yılda İmralı’da çok kapsamlı ve derinlikli tecrit politikası yürütülüyor. Yeni dönemde İmralı sistemini toplumun bütün yaşam alanlarına uygulamaya çalışıyorlar. Sayın Öcalan üzerindeki tecrit ve izolasyon sistemi parçalanmadan, topluma OHAL ve İmralı tecrit sistemi topluma giydirilmek isteniyor. Bu sistem sorunları daha da katmerleştiren bir hale getirmektir” dedi.

Mücadele hattı oluşturacağız

HDP’nin yeni sisteme karşı ana muhalefet rolünü üstlendiğine vurgu yapan Farisoğulları,“Türkiye toplumunun somut ifadesi HDP’dir. Bize düşen; demokrasi cephesini genişletmek, farklılıkları güçlü bir tarzda bir araya getirerek ortak mücadele hattını örülmesi yönünde sorumluluk almaktır. Hukuk devletinin normlarının ötesine geçen KHK’larla Türkiye’de faşizmin altyapısını kurmaya karşı bir mücadele hattı oluşturacağız” diye konuştu.

MA / AMED