Irkçılığa karşı Fransa sokağa iniyor

Fransa Gündemi

Fransa’nın gündemini bu kez basın doldurmaya başladı. “Munite” haftalık mizah dergisinin Fransız Adalet Bakanı Christiane Taubira hakkında, “Uyanık Maymun, Taubira Muzu yeniden buldu” şeklinde attığı manşete karşı tepkiler sürerken Liberation gazetesi silahlı saldırıya uğradı. Liberation gazetesi binasında silahlı saldırı sonucu bir gazeteci ağır yaralanırken saldırgan hala yakalanamadı. Aynı saldırgan La Defence bölgesinde ve BFM televizyon binasında silahla ateş açmıştı. Saldırganın fotoğrafı ülkenin her tarafına yayıldı, ama kendisine bir türlü ulaşılamıyor. Silahlı saldırıları gerçekleştiren kişinin 35-40 yaş arası bir erkek olduğu ama amacı konusunda bir açıklamada bulunulmuyor. Basın saldırılara dönük haberleri geçerken diğer taraftan “Munite” dergisine dönük ırkçılık karşıtı örgütler salı günü suç duyurusunda bulundu.
Geçtiğimiz haftalarda sayısız kez ırkçı saldırıların hedefi olan Fransız Adalet Bakanı Christiane Taubira, saldırılar nedeniyle Sol Cephe milletvekillerinin ve kitle örgütlerinin göstermiş olduğu dayanışma nedeniyle kendilerine teşekkür etti. Son haftalarda MRAP, SOS Racisme, birçok aydın konuya dair açıklamalar yapmış ve Taubira’yı yalnız bırakmayacaklarını belirtmişlerdi. Konuya dair yapılan açıklamalarda yaşanan saldırının temelinde  sömürgecilik döneminden kalma zihniyetin yattığı ifade edilmişti.
Guyana kökenli Adalet Bakanı Christiane Taubira için Salı günü Sos Racisme adlı ırkçılık karşıtı örgüt Paris Adalet Sarayı’nda bir grup avukatla birlikte suç duyurusunda bulundu. Sos Racisme başkanı Cindy Leoni, salı günü Palais Justice girişinde basına verdiği demeçte, Taubira’ya yönelik bir gösteride yaşananların ve sonrasında aşırı sağcı Minute dergisindeki ‘uyanık maymun’ benzetmesinin kabul edilemeyeceğini, buna karşı bütün hukuksal girişimleri sonuna kadar devam ettireceklerini vurguladı.  
SOS Racisme ve filozof Bernad-Henri Levy’nin kurucusu olduğu La Regle du Jeu adlı edebiyat dergisi geçtiğimiz günlerde bir gece düzenleyerek Adalet Bakanı’na dönük saldırıyı kınamıştı. Gecede, Taubira ve Fransa’da yurttaş olan herkesin eşit haklara sahip olduğu vurgulanırken, birçok aydın ve yazar Fransa’da gerçek bir demokrasi sorununu ortaya çıktığının altını çizdi.
Fransız Adalet Bakanı, eşcinsel evliliklere izin veren yasanın mimarlarından biriydi. Bu nedenle son birkaç aydır Fransız aşırı sağının hedefi haline gelmişti. Adalet Bakanı Christiane Taubira şahsında doruğa çıkan saldırı biçimleri ise günlük olarak Fransa’da son bir yıldır yaşanıyor. Fizik şiddeti de içeren bu saldırıları aşırı sağ parti Le Pen söylemleriyle günlük olarak besliyor. Son yıllarda yaşanan ekonomik kriz ve işsizliğin argümanı haline getirilen yabancı düşmanlığı artık sokaklarda canavarlar ve katiller yaratmaya başladı. Yaşanan saldırılarda bir Fransız öğrenci birkaç ay önce yaşamını yitirmişti.
Irkçılığın geldiği düzleme dikkat çekmek için kitle örgütleri ve sendikalar harekete geçti. 30 Kasım günü ülke genelinde İnsan Hakları Ligi (LDH), Irkçılığa Karşı Halklararası Barış Hareketi (Mrap), SOS Racisme gibi dernekler ile CGT, CFDT, Unsa ve FSU öncülüğünde 150 kitle örgütünün imzasıyla “artık yeter” miting ve yürüyüşleri düzenlenecek. Devamında 7 Aralık günü ise bütün ülke çapından bir katılımla Paris’te “Eşitlik ve Irkçılığa Karşı” başlığıyla bir gösteri düzenlenecek.   
Tehlike çanları aylardır birçok kurum tarafından dillendirilirken suskun kalmayı tercih eden iktidardaki Sosyalist Parti gösterilere katılım çağrısında bulundu. Paris ve Fransa sokakları eylemlerle birlikte ısınmaya başlayacak gibi gözüküyor.