İşbirlikçi katillere koruma

Suruç’ta AKP’li vekil İbrahim Halil Yıldız’ın yakınları ve korumaları tarafından Hacı Esvet Şenyaşar ile oğulları Celal ve Adil Şenyaşar’ın katledilmesinin üzerinden bir yıl geçti. Tek tutuklu ise babası ve kardeşlerini yitiren Fadıl Şenyaşar. Anne Emine Şenyaşar, “Neden hem ölen, hem de tutuklanan biziz” diye sordu.

AKP Urfa Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın korucu olan yakınları ve korumaları, seçim çalışması esnasında işyerleri ve ilçe devlet hastanesinde silahla saldırarak esnaf Hacı Esvet Şenyaşar ile çocukları Adil ve Celal Şenyaşar’ı katletmişti. Saldırıda yaralanan kardeşlerden Fadıl Şenyaşar tedavi gördüğü hastanede savcılık talimatıyla gözaltına alınıp daha sonra tutuklanarak cezaevinde gönderilmişti. Yaralanan Mehmet ve Ferit Şenyaşar da tedavi gördükleri hastanelerden gözaltına alınıp ifadelerinden sonra serbest bırakılmışlardı. Saldırının görüntüleri ve ifadeler olmasına rağmen şu ana kadar Yıldız ailesinden kimse gözaltına dahi alınmadı. Urfa Cumhuriyet Savcılığı’nın yürüttüğü soruşturmada da ilerleme kaydedilemedi. Gizlilik kararının bulunduğu ve Fadıl Şenyaşar’ın tutuklu olduğu soruşturmanın ne zaman davaya dönüşeceği, bilinmezken, geçen bir yılın ardından eşini, çocuklarını kaydeden Emine Şenyaşar, henüz taze olan acısını yaşarken oğlu Fadıl’ın serbest bırakılmasını bekliyor.

Katliamdan sonra Urfa’ya taşınan ve 11 aylık eziyetten sonra Suruç Aydınlar Mahallesi’ndeki evlerine eksik dönen Emine Şenyaşar, olaya dair konuşurken gözyaşlarına hakim olamıyor. Katillerin cezasız kalmasına yanan Şenyaşar, oğlu Fadıl’ın ise kendisi ve kardeşlerini koruduğu için cezaevine atıldığını düşünüyor.

 Katledilen biz, tutuklanan da biziz

 Dava dosyasına getirilen gizlilik kararıyla delillerin yeterince dile getirilmediğini ve var olan bazı delillerin de karartıldığını söyleyen anne Emine Şenyaşar, şunları söyledi: “Bir yıldır hiçbir mahkeme yapılmadan oğlum Fadıl cezaevinde. Dosyada gizlilik adı altında çoğu kayıtları saklamışsınız. Neden ortaya çıkarmıyorsunuz? Biz yaşarken bile her gün ölüyoruz. Evim, ailem dağıldı. Neden hem ölen biz hem de tutuklanan biziz? Neden onlardan kimseyi tutuklamadınız? Dükkanımıza saldırıp neler yaptıklarını herkes biliyor. Benim evimden eşim ve iki oğlumu katlettiler. Bir de oğlumu cezaevine attınız. Bu zulmü gören hiç mi kimse yok? Oğlumu serbest bırakın. Tüm suçlular dışarıda, benim oğlum da cezaevinde, bu hak mıdır? Bu zulme bir son verilsin artık.”

Polis ve güvenlikçileringözü önünde

 Yaralı olarak kaldırıldığı ilçe devlet hastanesinden kaçırılıp tedavi edildiği Urfa’daki hastaneden savcılık talimatıyla gözaltına alınıp daha sonra çıkarıldığı Urfa Adliyesi’nde serbest bırakılan Ferit Şenyaşar ise saldırının üzerinde bir yıl geçtiğini belirterek,  süreci anlattı. Yaralı olarak kaldırıldıkları Suruç Devlet Hastanesi’nde polis ve hastane güvenlikçilerinin gözü önünde saldırıya uğradıklarını söyleyen Şenyaşar, “2 kardeşimi ve babamı dünyada hiçbir terör örgütünün yapamadığı bir şekilde katlettiler” dedi.

Savcılığın “ha bugün ha yarın yakalayacağız” dediğini ifade eden Ferit Şenyaşar, şöyle konuştu: “Fotoğraflarda hepsini tespit ettik. Olaya karışanların savcılıkta kaydı mevcuttur. Biz artık adaletin yerini bulmasını istiyoruz. Aileden şu an üç kişi kalmışız. Bir an önce suçluların yakalanması ve cezaevindeki kardeşimin serbest bırakılmasını istiyorum.”

Bir aileyi dağıttılar

Milletvekili ve Cumhurbaşkanı seçiminin yapıldığı 24 Haziran 2018 tarihi öncesi Urfa’nın Suruç ilçesinde 14 Haziran 2018’de “Bir Milyoncular” sokağında yaşanan saldırıda Celal Şenyaşar ve Milletvekilinin ağabeyi Mehmet Ali Yıldız yaşamını yitirmiş, Adil, Fadıl, Ferit ve Mehmet Şenyaşar kardeşler yaralanmıştı. Suruç Devlet Hastanesi’ne kaldırılan kardeşler ve onları ziyarete gelen babaları Hacı Esvet Şenyaşar, bu sefer hastane içinde Yıldız çetesinin saldırısına uğramış, buradaki saldırıda Hacı Esvet Şenyaşar ve oğlu Adil Şenyaşar yaşamını yitirmişti. Hastaneden yaralı olarak kaçırılan Fadıl Şenyaşar, Amed’deki bir hastaneye; Mehmet Şenyaşar, Antep’teki bir hastaneye; Ferit Şenyaşar ise Urfa’daki bir hastaneye kaldırılmıştı. Tedavileri tamamlanmadan savcılık talimatı ile Urfa Adliyesi’ne çıkarılan Fadıl Şenyaşar tutuklanıp cezaevine gönderilirken, Mehmet Şenyaşar ve Ferit Şenyaşar kardeşlerin ifadesi alındıktan sonra serbest bırakılmıştı.

URFA