İşgal Avrupa için de tehdit

Seçilmişlerin Efrîn için 19 Mart’ta BM önünde başlattıkları açlık grevi, 11. gününde devam ediyor. Eylemcileri ziyaret eden İsviçreli siyasetçiler, “Türk devletinin Efrîn’i işgal etmesi Avrupa için de tehlikedir” dedi.

SERKAN DEMİREL / CENEVRE

HDP milletvekilleri ve belediye eşbaşkanları öncülüğünde Efrîn için 19 Mart’ta Birleşmiş Milletler (BM) Cenevre Ofisi önünde başlatılan açlık grevi devam ediyor. BM önündeki meydanda kurulan çadır etrafında açlık grevine devam eden eylemcileri, günlük olarak yüzlerce Kürdistanlı ve dostu ziyaret ederek, dayanışma mesajı veriyor. Eylem alanında açılan pankartlarla hem Türk devletinin katliamlarına dikkat çeken eylemciler hem de gün boyunca attıkları sloganlarla BM ve uluslararası güçlerin Efrîn’de yaşananlara sessiz kalmaması gerektiği mesajını veriyor.

Sondergaard: Kabul edilemez 

Açlık grevini 10. günde ziyaret eden önemli konuklardan biriside İnter-Parliamentary Union (Uluslararası Parlamentolar Arası Birlik) üyesi Danimarkalı Milletvekili Soren Sondergaard’dı. Burada söz alan Sondergaard, açlık grevcileri ve Kürt halkıyla dayanışma içerisinde olduğunu dile getirerek konuşmasına başladı. Türk devletinin Kürt halkına yönelik birçok alanda geliştirdiği saldırıların durdurulması gerektiğini ifade eden Sondergaard, Erdoğan hükümetinin anti-demokratik uygulamalarının artık kabul edilemez bir hal aldığını söyledi.

İnter-Parliamentary Union olarak Türkiye’de yaşananları yakından takip ettiklerini söyleyen Sondergaard, “Türkiye’de yaşanan hukuksuzluklardan kaynaklı Türk devletini sık sık uyarıyoruz ama eleştirilmemize cevap veremeyecek durumdalar” dedi.

İşgali kabul etmeyeceğiz 

Eylemcileri önceki gün ise İsviçre Yeşiller eski Genel Başkanı Ueli Leuenberger ve İsviçre Federal Parlamento Yeşiller Milletvekili Delphine Klopfenstein Broggini ziyaret etti. Leuenberger Kürt halkıyla her daim dayanışma içerisinde olduğunu ifade ederek konuşmasına başladı. “Türk rejimi, bugün bizlerin desteklediği Kürt militanlarını kirimize etmeye çalışıyor” diyen Leuenberger şöyle devam etti: “Bizler Avrupalı, İsviçreli sol-sosyalist partiler ve sendikalar Erdoğan’ın yapmaya çalıştığı politikaya karşı mücadele edeceğiz ve Kürtleri desteklemeye devam edeceğiz.” Türk devletinin Efrîn’i işgalini asla kabul etmeyeceklerinin altını çizen Leuenberger, Efrîn’de yaşanan durumun sadece Kürtler acısından değil Avrupa acısından da çok tehlikeli olduğunu ifade etti.

‘Kürtlere desteğimiz sürecek’

Leuenberger’in ardından söz alan ve İsviçre Federal Parlamento Yeşiller Milletvekili Delphine Klopfenstein Broggini ise Efrîn işgalini kınadı. “Bizler bugün buradayız çünkü temel insan haklarını savunan Kürtlerle birlikteyiz” diyen Broggini, Türk devletinin uluslararası yasaları ihlal ederek Efrîn’de temel insan haklarını yok saydığını ifade etti. Broggini, “Temel insan haklarını savunmak için birlikte olmamız ve birlikte daha çok çalışmamız gerekir. Bizler sizlerle birlikte olmaya devam edeceğiz” dedi.

‘BM sessiz ama biz direneceğiz’

Grevcilerden HDK Avrupa Eş Sözcüsü Demir Çelik, Türk devleti ve çetelerinin Efrîn’i tamamen cihatçı örgütleri mekânı haline getirmek istediğini söyleyerek, BM’nin bu yaşananlar karşısında hala sessiz kalmasının Kürt halkına karşı işlenmiş en büyük suç olarak anılacağını söyledi. BM’nin henüz pratik anlamda harekete geçmediğini ifade eden Çelik şöyle konuştu: “Biz çok iyi biliyoruz ki; BM bugün artık varlık gerekçesine uygun hareket etmiyor. BM tamamen uluslararası güçlerin çıkarlarına hizmet edecek bir konuma gelmiş durumda. Buna karşı biz halklar olarak asla susmayacağız ve her alanda göstereceğimiz direnişle bu güçlerin politikalarını boşa çıkaracağız. Halkımız direnişi yükselttikçe Efrîn özgürleşecektir.”

Sarıyıldız: Direnişi yükseltmeliyiz 

Açlık grevcilerden HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız ise uluslararası güçlerin ve BM’nin sessiz kalarak Türk devletinin işgaline onaylar bir tavır sergilemeye devam ettiğini söyledi. Sarıyıldız, “Bugün halk olarak önümüzde hem büyük fırsatlar hem de büyük tehlikeler var. Biz direnirsek bu tehlikeleri boşa çıkararak bu fırsatları lehimize çeviririz. Dünya Efrîn’de yaşananlara sessiz kalsa da biz direnişle bütün oyunları boşa çıkarabiliriz. Bunun için her alanda halklar nezdinde uluslararası dayanışmayı büyüterek, direniş yükseltilmeliyiz” şeklinde konuştu.

Öte yandan, önceki gün itibariyle Demokratik Suriye Meclisi Konseyi üyesi Arap asıllı Firas Qassas da açlık grevine dahil oldu.