İşgalcilerin türbeleri

Egerse bi xalqın tarihiyle olan bağıni qoparmax istisenızse önce onun tarihi şaxsiyetlerının yerıne sıze ait birilerıni yerleştırın. Efsanelerıni, destanlarıni, tarihi eserlerıni yoq êdın weya kendi tarihınıze ait olarax yansıtın. Tarihle baği qoparılmiş bi toplum, qaybolmuş toplumdur. „Ecdadım ewwelden beri burda yaşamiş“ diyebılmesi için ecdadından bi iz olmali oralarda. Egerse o iz silinmişse we başqasının izi yerleştirılmişse oraya, o zaman o xalqa istedığınız şekli vêrebılırsız. Kendi tarihiyle baği qoparılmiş bi insan, başqasının tarihınde kendıne yer arar. Asimilasyonun tarihsel dayanaği we amaci budur.

***

Bi gün ben Sedo we Meheme Mardinqapi’daki surlarda oturmiştıx kendımıze. Baxtım qadınlar qarşidaki türbenın penceresının ögünde durmişlar u fatiha oxilar, dua êdiler. Onlar gitti bu sefer başqa bi qefle geldi, gine fatiha dua filan. Türbenın ögünden gêçen erkekler de durup fatiha oxilar.

Sedo dêdi walla benım sıze wasiyetımdır egerse ölsem beni bu türbeye gömün. Dêdım o niye? Dêdi yaw hele bax gelen fatiha oxi, giden oxi, cennete girmem ğaranti olur. Dêdım o qadar emin olma. Meheme dêdi Reco dogri diyi, kimın cennete gidecağıni Allah bılır. Dêdım mesela ordaki Sultan Şuca Türbesındeki Şuca kimdır bilisız? Sedo dêdi walla bence ewliya ya da şêxtır. Meheme dêdi sahabe de olabılır ha. Dêdım ne ewliyasi, ne şêxi, ne sahabesi, işgalci alçaxın tekidır! Sedo dêdi tobe estefıla, yaw Reco êle qonuşma quranıma şimdi surdan düşerız. Meheme dêdi Reco 3 defa tobe estefila deyip yere tükür walla çarpılacaxsan. Dêdım ne çarpılmasi wula, o adam Merwani Kürd Dewletıni yıqan Selçuqluların işgalci yöneticilerınden biridır. Sedo dêdi hayy min di gora bavê wî…

Dewam êttım dêdım hele baan bu memlekette tek 1 tane Kürd liderının, ewliyasının, alimının mezarıni gösterın? Bunlar sustilar. Dêdım burayi işgal êden kim warsa kendi yöneticısının mezarıni türbe yapmiş, İstanbul’daki padişah türbeleri gibi, bızım cahil xalqımız da gidip o işgalcilerın türbesıne fatiha oxilar. Baxtım Meheme ellerıni açmiş dua êdi diyi Allahım bugüne qadar onlara oquduğum fatihalari sil xêrıne, amin. Sedo dêdi walla Reco dogri diisen, binlerce yıldır Kürtler burda yaşilar, niye bi Kürt büyügünün türbesi yoq? Dêdım hele bi baxın, Osmanli için burdan Musul’a qadarki bölgeyi işgal êden qatliam yapan o yawşaq Bıyıqli Mehmed Paşadan tut, pêxemberın torununi Kerbala’da öldüren o qatillere qadar bi süri alçaxın mezarının başında bu xalq fatiha oxi. Meheme dêdi yaw Reco sen bu qadar şeyi nêrden bılisen? Dêdım arqaaşlar baxın egerse bızım ecdadımızın bi qabri olsaydi, mesala burada idam êdılen Şêx Seîdlerın, xalqımız da gidıp onlara fatiha oxırdi we bêlece hergün direnışçilerıni xatırlardi hema onlara ait bi mezar bile bıraxmayan işgalciler, bu xalqın ecdadının qatillerıni bu xalq için fatiha oqunacax degerler halıne getıriler. İşte, gerilla mezarlarıni niye bombalilar zannêdisız?

Sedo dêdi ê nyapax? Dêdım kitleyi bilinçlendırecağız, o türbeler kime ait, zamanında burdaki xalqa ne yapmişlar we en önemlisi niye Kürtlerın büyüklerının mezari bile yoq hema bunların türbeleri yüzyıllardır qoruni, gereki xalqımız ögrene. Meheme dêdi bêlece bunların xalqımızın oquduğu fatihalarla cennete gitmesının de önüne gêçmiş olacağız. Sedo dêdi inşela cahnımın dıbıne giderler. Dêdım amin!

***

Qarar vêrdıx, her perşembe aqşami her birimız bi türbenın yanına gidıp propağanda yapacağız. Dua êttıxlari kişilerın gerçekte kim olduğunu söyleyecağız gelenlere.

Perşembe güni ben Sultan Şuca Türbesının ögüne gittım. Meheme Sari Saltuq Türbesıne gitmiş. Sedo’ya dêmiştım sen de Bıyıkli Mehmed Paşa mezarına git.

Türbenın qapisınin girişinde bekliyem, baxiyam tam bi qefle qadın geli hemen diyem he alçax qatil he, sen git ecdadın o Melikşah qebraxına söyle Merwanilerın hakimiyetıne son vêrerax Kürtlerın bitecağıni zannêtti hema milyonlarca Kürt bugün direnış ruhuyla ayaxtadır, senın de ecdadinın da qebrıne…! Beni duyan qadınlar diiler tobe tobe, o ewliyadır, niye küfredisen? Onlara onun gercek kimligini anlattıxtan sonra hepsi türbeye dönüp diiler „heyy tu di gora xwe de bibî kevir înşela“. Diyem amin, sız de bundan sonra mezarda yatanın kim olduğuni bilmeden hema elınızi açıp fatiha oqumayın. Diiler temam.

Neyse, qaranlıx oldi, artıq kimse türbeye gelmeyince qehweye gittım. Dêdım hele baxayım Sedo we Meheme’nın xalq aydınlatmasi nasıl gêçmiş. Baxtım Meheme orda. Dêdım nasıl gêcti? Dêdi süper, xalqımıza o işgalcinın gercek kimlıgıni anlattaxtan sonra dêdım zaten inancımızda türbe yoq, onlar da dêdiler en iyisi buni yıqax, ben dêdım şimdilıx onun kim olduğuni bilin yeterdır. Dêdım çoq iyi, Sedo nêrde? Dêdi walla ben de bilmiyem. O esnada elinde çay tepsisiyle Ferzende abê geldi. Dêdi sız burdasız? Dêdım he. Dêdi yaw arqaaşınızi linc êtmişler sızın umurunuzda degıl, bu ne biçim Apoci yoldaşlıxtır? Dêdım ne linci yaw, sen neden bahsêdisen? Dêdi niye xeberınız yoq? Dêdım yaw ne oldi, hele anlat, neden xeberımız yoq? Dêdi Sedo’ya saldırmişlar, Sedo şu anda faqultede qomada. O daha cümlesıni tamamlayamadan benle Meheme mermi gibi fırladıx. Dolmişa binmeyi unutmişıx Fisqaya’ya qadar qoştux. İkimızın de nefesi kesildi. Meheme dêdi bence dolmişa binax. Dêdım wula niye baştan dêmedın.

Dolmişa atlayıp xastaxaneye gittıx. Acile qoştux. Ben bi tarafa, Meheme diger tarafa. Kimi görsem qolundan tutup diyem Sedo nêrde? Xastalara bile soriyam. Baxtım Meheme baan seslendi dêdi Sedo burdaaa! Hemen qoştum oraya, baxtım yataxta uzanmiş agzi burni qan içinde, gözleri şişmiş biri war. Dêdım Sedo sensen? Dêdi he. Dêdım wula seni kim bu hale getırdi? Dêdi Reco walla ben o Bıyıkli Mehmed Paşadır ne quzzulqurttur onun mezarıni aradım aradım bulamadım. Dêdım êê? Dêdi ben de Hz.Silêman Camiisıne gittım. Dêdım orda ne işın wardi? Dêdi camide bağırdım dêdım Silêman hazret filan degıl, o işgalci bi qontradır, kendi dönemındeki JiTEM’ın qurucularındandır. Dêdım wula manyaxsan nesen, tek başına êle tehlikeli bi şeyi niye yapisan? Dêdi walla Reco zaten JiTEM sorgu merkezi Hz.Silêman Camiisının yanındadır, o qontralar bence bilerax burayi seçmişler, ben de dêdım bêlece xalqımıza qontraların anaqarargah merkezıni teşhir êdeyım. Dêdım Sedo senın fedai ruhuna heyranam hema talimatlara uymamanın sonucuni görisen, hele halıne bax. Meheme dêdi olsun Reco, artıq herkes bilecax, kim olursa olsun buralari işgal êden hêç kimseye saygı duymayacağız, dindar xalqımızi işgalcilere dua êtmaxtan qurtaracağız. Onlara sarıldım. Dêdım sızın rebbınize qurban, bugün yaptığımız bilinçlendırme sonrasında qontraların saldırısına uğrasaq da watanımızda işgalcilere saygi duyulmayacağıni gösterdıx.