İşgalciye Bab’da rahat yüzü yok

Türk devleti, himayesindeki DAİŞ-El Nusra gibi El Kaide kökenli radikal dinci gruplarla  işgal altında tuttuğu Efrîn, Ezaz, El Bab ve Cerablus kentlerinde halkla karşı karşıya.

Özellikle bir süreden beri El Bab’ta Türk devleti ve çetelerinin işgaline itiraz eden kent halkı, işgalciye geliştirdiği protesto eylemleriyle rahat yüzü vermiyor. Önceki gün ve akşam saatlerinde Bab halkı, çetelerin bulunduğu karakolları bastı, Türk devletinin ‘askeri polis’ adı altında örgütlediği çetelere verdiği zırhlı araçları yaktı. İşgalciye karşı öfkesi dinmeyen halk ayrıca, Türk devletinin işgalini kökleştirmek amacıyla kurduğu PTT binasına da girerek dağıttı. Esnaf da kentte kepenk kapattı.

Bab halkı “Türk işgalcileri Bab’dan defol” sloganlarını haykırdı.

Gelen haberler ve kent sakinlerinin paylaştığı görüntülere göre çeteler halkın üzerine ateş açtı.

Halktan yaşamını yitirenler ve yaralananlar olduğu gelen bilgiler arasına ancak sayı tam olarak netleşmedi. Kentteki yerel kaynaklar, 38 yaşındaki Mehmûd Sike’nin yaşamını yitirdiğini, 35 yaşındaki Xalid Mihemed adlı sivilin de yaralandığı açıkladı.

Türk devletinin yalanına kimse inanmadı

Uzun bir süredir Bab halkının Türk devleti ve çetelerinin işgalinde duyduğu rahatsızlık dışıra yansıyordu. Ancak, halkın son ayaklanması, 16 Kasım Cumartesi günü çetelerin bir bombalı aracı sivillerin içinde patlatmasına dayanıyor. Bombalı saldırıda 17 kişi yaşamını yitirmiş, 22 kişi de yaralanmıştı. Halkın tepkisi üzerine Türk Milli Savunma Bakanlığı önceki gün bir açıklama yaparak, ‘YPG/PKK’li teröristi yakaladık’ dedi. Bu yalan,  merkezi Londra’da bulunan Suriye İnsan Hakları Gözlem Evi tarafından (SOHR) tarafından boşa çıkartıldı. SOHR tarafından yapılan açıklamada yakalanan kişinin daha önce DAİŞ üyesi olduğu ancak söz konusu kişinin şu anda El-Hamza çete grubunun üyesi olduğu belirtildi.  Bu açıklamayla Türk devletinin Suriye Demokratik Güçleri’nin (QSD) karalama çabası da boşa çıkarılmış oldu.  Ancak, Türk devleti yalan ve iftiralarının göz göre sürdürmekten  geri durmadı. Örneğin AA, Bab halkının, bombacı saldırganın kendilerine teslim edilmesi için karakolları ablukaya aldığını gösteren fotoğrafları “Halk PKK’yi protesto etti” iftirası ve yalanıyla servis etti. Yine görüntüler ‘Bab hüra, Tirki itla bera – Bab özgürdür, Türkiye dışarı’ sloganlarına rağmen servis edilmeye devam etti.

Saldırının ardından Kuzey Suriye Yönetimi’nin ilgili güvenlik birimleri, Türk devleti ve çetelerinin halkı biata zorlamak ya da sivillerin göç etmesini sağlamak için sivil yerleşim birimlerinin özellikle hedef alındığını belirtmişti. 

 HABER MERKEZİ