İşgale öfke büyüyor

 Kuzey Doğu Suriye’ye yönelik işgal saldırılarına karşı alana çıkan Kürdistanlıların Türk devletini protesto eylemleri devam ediyor. Avrupa’nın bir çok merkezinde yapılan gösterilerde direniş mesajları verildi.

Avrupa’da yaşayan Kürdistanlılar, Türk devletinin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik saldırı ve işgal Almanya’nın birçok kentinde alanlara çıkan Kürdistanlılar ve dostları, Türk devletinin saldırı tehditlerini protesto etti.

KÖLN: Dom Katedrali yanında yapılan miting Tevger a Ciwanên Şoreşger ve Jinên Ciwanên Azad öncülüğünde yapıldı. Alman devrimci örgütlerinin gençlik hareketleri de eyleme destek verdi.

NÜRNBERG:  Lorenzkirche Meydanı’nda düzenlenen eyleme Linke Liste, MLPD, Aveg-Kon, Atik, Solidarite gibi parti ve kurumlar da katıldı. STUTTGART: Stuttgart kentinde de eylem adresi HBF önüydü. Yüzlerce Kürdistanlı ve Alman dostları Rojava’ya ses ver eylemini başlattı. MLPD, Partizan, MLKP, YXK, JXK, Insitiative Kürdistan, Kürdistanlıların katıldığı eylemde halk HBF’den Rotebühl Platz’a doğru yürüdü. Eylemde bildiriler de okunarak, dağıtıldı.

BIELEFELD:

Merkez Tren İstasyonu’nda toplanan kitle YPG, YPJ bayraklarının yanı sıra “Defend Rojava” ve “Her yer Kobani her yer direniş” yazılı pankartlar açtı. Kürtlerin yanı sıra Türkiyeli devrimci örgütler, Asuri-Süryani temsilcileri, Interventionistische Linke, Antifa, komünist, anarşist ve feminist Alman gruplar da yürüşe katıldı. Yapılan yürüyüşte işgale tepkiyi içeren bildiriler de dağıtıldı.

ESSEN: Eylem Şehit Berivan Şengali Kadın Meclisi öncülüğünde gerçekleşti. Rojava’yı sahiplenen sloganlarla düzenlenen yürüyüş ardından yapılan konuşmalarda Türk devletinin planlarına dünyanın sessizliği protesto edildi.

FREIBURG: Alte Synagoge meydanında bir araya gelen halk YPG ve YPJ flamaları ile şehir merkezine doğru yürüyüşe geçti. Yürüyüş boyunca “Bijî berxwedana YPG/YPJ”, “Katil Erdoğan Kürdistan’dan defol”, “Biji Serok Apo” sloganları ile yürüyen kitle adına şehir merkezinde bir basın açıklaması yapıldı.

KASSEL-GÖTTİNGEN: Şehir merkezinde bulunan Konigsplatz’ta bir araya gelen onlarca Kürdistanlı ve dostları Erdoğan’ın Rojava’yı işgal tehdidini protesto etti. Almanya’nın Göttingen kentine de yaşayan Kürdistanlılar aynı amaç ile yürüyüş düzenledi.

FRANKFURT: Frankfurt da yaşayan Kürdistanlılar tepkilerini Frankfurt ABD Konsolosluğu önünde bir mitingle dile getirdiler. Sık, sık “Biji berxwedana Rojava” sloganları eşliğinde düzenlenen eylem yaklaşık bir saat sürdü.

DORTMUND: Türk devletinin Rojava’ya yönelik saldırıları Tevgera Ciwanên Şoreşger’in çağrısıyla protesto edildi. Dortmund HBF önünde toplanan Kürdistanlılar 9 Ekim komplosunu ve Rojava’ya yönelen işgal saldırılarını protesto etti.

DÜSSELDORF: Eyleme Düsseldorf ve çevresi kentlerden çok sayıda Kürdistanlı ve dostları katıldı. Merkez tren garı önünde başlayan eylemde MED-FED adına konuşan Ahmet Elmasi  Kürt halkının nerede olursa olsun kazanımlarına güçlü bir şekilde sahip çıkacağını ve Rojava devrimini savunacağını belirtti.

MÜNİH: Münih’te de Türk devleti protesto edildi. Sendlingerstrase’de bir araya gelen Kürdistanlılar ve dostları, işgale karşı pankartlar açtı, bayraklar taşıdı ve bildiri dağıttı. Eylemde birlik ve seferberlik ruhuyla Rojava’ya sahip çıkılması çağrısında bulunuldu.

VİYANA:

Avusturya Parlamentosu önünde bir araya gelen yüzlerce kişi YPG, YPJ bayrakları, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın posterleri, “Rojava işgaline dur de” pankartları taşıdı. Mitingde akademisyen ve yazar Thomas Schmiedinger da bir konuşma yaptı.

ATİNA: Yunanistan’ın başkenti Atina’daki Türk Konsolosluğu önünde yapılan basın açıklaması ile işgal saldırıları protesto edildi. Eyleme, Kürtlerin yanı sıra Türkiye sol ve sosyalist örgüt üyeleri ile Yunan anarşist gruplar da katıldı.

Fransa’da Kürtler ve dostları ayakta

MARSİLYA: Güney Fransa’nın Marsilya kentindeki Kürdistanlılar ve dostlarının  Marsilya Avrupa Parlamentosu temsilciliği önünde eylem düzenledi. Eylemden sonra Avrupa Parlamentosu temsilciliği heyeti ile görüşme de yapıldı.

Marsilya’da Tevgera Ciwanên Şoreşger ve Antifa grup üyeleri 9 Ekim Uluslararası komplo ve Rojava’ya yönelik işgal tehdidini protesto etmek amacıyla meşaleli bir yürüyüş düzenledi.

DRAGUIGNAN: Draguignan’daki Kürdistanlılar ve dostları da bir yürüyüş ile Trük devletinin saldırı tehditlerini protesto etti. Kent merkezinde yapılan yürüyüşün ardından da bir miting düzenlendi.

MONTPELLIER: Fransa’nın Montpellier kentinde DKTM ve Delal Amed Kadın Komünü tarafından düzenlenen yürüyüş Peyrou Pitot Parkı’nda başladı ve Comedie Meydanı’na kadar sürdü. Yürüyüş boyunca saldırı ve tehditler ilişkin hazırlanan bildiri dağıtıldı.

MİLANO: İtalya’nın Milano kentinde de bir eylem düzenlendi. Birçok kurumun desteklediği ve katıldığı eylemde  Erdoğan’ın bu savaş politikasının insanlık suçu olduğunu ve tüm uluslararası kurumların buna dur demeleri gerektiğini belirtildi. Konsolosluğun bulunduğu sokağa “Katil Erdoğan”, “Faşist Türkiye” ve “Rojava’yı savun” yazılı pankartlar asıldı.

KOPENHAG: Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da alanlara çıkan Kürdistanlılar Türk devletinin saldırılarını protesto etti. Sêvê Kadın Meclisi, Demokratik Toplum Merkezi ve Rojava Birlik Grubu’nun çağrısı ile Kürdistanlılar ve Danimarkalıların katıldığı eylemde Türk devletinin tehditleri ve saldırıları kınandı. Eylemde Kırmızı-Yeşil Birlik Partisi milletvekili Søren Søndergaard Dışişleri Bakanlığı’na soru önergesi verildiğini belirtti.  Sosyalist Halk Partisi Genel Başkan yardımcısı Serdal Benli de parti olarak Rojava’ya yapılacak saldırı karşısında gerekenin yapılacağını söyledi.

LIEGE: Belçika’nın Liege kentinde Türk devletinin tehditleri protesto edildi. Uluslararası kurumların sessizliğinin de kınandığı eylemde duyarlılık çağrısı yapıldı.

STOCKHOLM: Stockholm’de Kürtler işgale karşı meydandaydı. Kürtler ve dostları, dün de akşam saatlerinde Sergeltorg Meydanı’ndaydı. Dört parçadan Kürdistanlıların katılım gösterdiği eylemde Amara Kadın Meclisi adına yapılan konuşmalarda sonu yaklaşan AKP-MHP faşizminin ömrünü uzatmak için ırkçı ve milliyetçi rüzgarlar estirdiğine ve Kuzey Suriye’yi işgale hazırlandığına dikkat çekildi.

İsviçre’nin 3 kentinde eylem

BASEL: İsviçre Rojava Komitesinin çağrısıyla Ronahi Kadın Meclisi ile Jinen Ciwanên Azad öncülüğünde bir yürüyüş ve miting gerçekleştirildi. Dreirosenbrücke alanında “Türk devletinin işgal girişimini durdurun”, “Rojava’da ki işgale hayır” yazılı döviz ve pankartlarla yürüyüşe geçen eylemciler sık sık Erdoğan, AKP-MHP faşizmi karşıtı sloganlar attı. Yürüyüşün ardında Claramatte alanında bir miting gerçekleştirildi.

ZÜRİH: Zürih kentinde İsviçre Demokratik Güç Birliği (İGDB) öncülüğünde merkez tren istasyonu önünde bir araya gelen eylemciler burada bir miting gerçekleştirildi. “Faşist işgal ve gaspa karşı birlikte mücadele edelim”, “Rojava’ya işgal ve saldırıları durdurun” yazılı pankart ve dövizlerin taşındığı eylemde İGDB adına burada yapılan konuşmada “. Tüm demokrasi çevrelerinin işgal politikalarına karşı Kürt halkının yanında olmaya çağırıyoruz” denildi.

LUZERN: Luzern kentinde Kanton Parlamentosu önünde bir araya gelen Kürdistanlılarla, İsviçreli sol sosyalist kurumların katılımıyla bir miting gerçekleştirdi. Eylemde Almanca bildiriler dağıtıldı.

HABER MERKEZİ 


Berlin’de protesto eylemi

Türk devletinin Rojava ve Kuzey Suriye’ye yönelik işgal tehditleri Almanya’nın başkenti Berlin’de kitlesel bir miting ve yürüyüşle protesto edildi.
PYD Berlin, Alman dostları ve Özgür Kürdistanlılar Toplum Merkezi’nin organize ettiği miting ve yürüyüşe, Kürdistanlıların yanı sıra aralarında çok sayıda enternasyonalistin de bulunduğu yaklaşık 1500 kişi katıldı. Alexander Platz Meydanı‘nda düzenlenen mitingde PYD Berlin adına konuşan Sileman Hajî ve Kürt Kadın Hareketi üyelerinden Zozan Serhat  yaptıkları konuşmalarda Rojava halkının direneceği mesajı verildi.

Alman Sol Parti Milletvekili ve Federal Almanya Parlamentosu Üyesi Pascal Meiser de dünyayı DAİŞ‘ten kurtaran Kürt halkının yalnız bırakılmak istenmesinin utanç verici olduğunu ama kendilerinin asla yalnız bırakmayacağını belirtti. Daha sonra başlayan yürüyüş, ABD ve Fransa elçiliklerinin de bulunduğu ünlü Brandenburger Tor Meydanı’nda son buldu.

Yürüyüşe Güney Kürdistanlı aydın ve siyasetçilerden Muhammed Emin Pencweni de; “Rojava halkı ve dört parça Kürdistan’da yaşayan Kürtler, Rojava’nın yanındadır ve her türlü mücadeleye hazırdır. Asla başamayacaklar” dedi. 

 BERLİN


Halklar harekete geçmeli!

Yazılı bir açıklama yapan TJK-E/KCDK-E Eşbaşkanlık Divanı, AKP-MHP’nin barbar çeteleriyle Rojava’yı işgal etmek istediğine dikkat çekerek, tüm halkları harekete geçmeye çağırdı. “Saldırılar karşısında Dünya ve Ortadoğu halkları insanlığın özgürlüğünü temsil eden bu devrimi savunmak için sorumluluğunu alacaktır” ifadesi kullanılan açıklamada şu çağrı yapıldı: “Rojava Dayanışma Komitesi’nin, uluslararası kamuoyu ve sivil toplum örgütlerini, Türk işgali ve soykırıma karşı 12 Ekim’de harekete geçmeye çağırdığı uluslararası dayanışma gününe başta tüm meclislerimiz olmak üzere halkımızı, dostları, devrimci, demokrat, aydın, muhalif ve insanlıktan yana olan herkesi aktif katılmaya ve mücadeleyi büyütmeye çağırıyoruz.”