İşgale sırıtan BM’ye çağrı

Kuzey-Doğu Suriye Özerk Yönetimi, Türk devletinin işgal saldırısını normalmiş gibi karşılayıp sonrası için çalışmaya yeltenen BM’yi demografik değişim ve katliam konusunda uyararak, sorumluluklarını hatırlattı.

Kuzey-Doğu Suriye Özerk Yönetimi Dış İlişkiler Komitesi, BM’ye çağrıda bulunarak, işgalci Türk ordusunun bölge demografisini değiştirmeye yönelik uygulamalarını engellemesini ve  ihlalleri araştırması için inceleme komitesi oluşturmasını istedi.

Kuzey-Doğu Suriye Özerk Yönetimi Dış İlişkiler Dairesi, Türk devletinin bölge demografisini değiştirmeye dönük uygulamalarına ilişkin açıklama yaptı. Qamişlo merkezinde açıklama yapan Kuzey-Doğu Suriye Özerk Yönetimi Dış İlişkiler Komitesi Eşbaşkanı Abdulkerîm Omer, şunları söyledi:

Savaş ve insanlık suçu

Uluslararası sözleşmeler, halkın zorla göç ettirilmesini yasadışı olarak tanımlıyor. Bu da savaş suçu, soykırım ve insanlık suçları kapsamına giriyor. Bir bölgede halkın toplu bir şekilde zorla göç ettirilmesi ya da yaşadıkları topraklardan uzaklaştırılması 1949 yılı Cenevre Anlaşması’nın 49’uncu maddesi gereğince yasaktır.

300 binden fazla göç

İşgalci Türk devletinin Serêkaniyê ve Girê Spî arasındaki bölgeleri işgal etmesinden sonra 300 binden fazla sivil göç etmek zorunda kaldı. Saldırılarda hastaneler ve bölgenin altyapısı hedef alındı. Türk ordusu bölgeye yabancıları yerleştirmeyi amaçlıyor. Bunu BM iştirakiyle yaparak, siyasi amaçlarını gerçekleştirmek istiyor. Göçmenleri geri getirme bahanesiyle demografiyi değiştirmek istiyor.

Harekete geçin

Kuzey-Doğu Suriye Özerk Yönetimi Dış İlişkiler Komitesi olarak, Türk devletinin siyasetini ve ırkçı değerlendirmelerini reddediyoruz. Uluslararası topluma ve kamuoyuna, bölgedeki halka yönelik kirli uygulamalara karşı harekete geçmeleri çağrısında bulunuyoruz. Bu durum ulusal ve toplumsal savaşlara; bununla birlikte Suriye toplumunun birliğini ve Suriye coğrafyasını parçalamaya da yol açabilir.

BM karşılık vermesin

BM’den Türk devletinin, çete ailelerini bölgeye yerleştirme önerisine karşılık vermemesini, Türk devleti ve çetelerinin kirli uygulamalarını, çetelerin zoruyla göç etmek zorunda kalan sivillerin durumunu araştırması için bir komite oluşturulmasını istiyoruz. Komitenin sivil halka yönelik ihlalleri belgelemesini ve bölgede karışıklık, huzursuzluk ve anlaşmazlık çıkarmak isteyen Türk devletini engellemesini istiyoruz.

Yurttaşlar geri dönebilir

Özerk Yönetim, BM ve aktif güçler öncülüğünde olan ve bölgede güvenliğin sağlanması durumunda Suriye dışına göç eden binlerce göçmenin topraklarına geri dönmesine destek vermeye hazır olduklarını belirtmişti. Bölgede korku ve tehlikenin kalmamasıyla birlikte yurttaşlar topraklarına geri dönebilecek, böylece demografiyi değiştirme çabaları da engellenebilecek.

Efrîn örneği ortada

Bunun tam aksi Efrîn’de yaşandı ve hala yaşanmaya devam ediyor. Efrîn halkının yüzde 97’si Kürtlerden oluşuyordu. Bu sayı yüzde 25’e düştü. Bu başlı başına bir tehlikedir. Şimdi ise savaş suçu işleyen çetelerin ve ailelerinin bu bölgelere yerleştirilmesi söz konusu. Bu durum terör örgütlerine destek anlamına gelmektedir ve teröristlerin Suriye’ye yerleşmesine fırsat oluşturmaktadır.

İşgalci terk etsin

Türk devletinin devam eden ırkçı projelerine karşı sessizlik, Suriye’nin geleceğine ve BM’nin barışı gerçekleştirme rolüne hizmet etmeyecektir. Uluslararası kurumlara, özellikle BM’ye, uluslararası hukuku çiğneyen Türk devletinin işgal ettiği bölgelerden çıkması için baskı oluşturulmasını, Türk devletinin insanlık dışı katliamlarının önüne geçilmesi çağrısında bulunuyoruz.”  QAMIŞLO