İskoçya bağımsızlığa yakın

İngiltere bütün dikkatini Brexit’e vermesiyle İskoçya’yı iyice boş verdi. İskoçya bağımsızlık referandumda çok küçük bir oy farkıyla Britanya’nın bir parçası olarak kalmaya devam etti. Bağımsızlığın çoğunluk almamasının birçok sebebi vardı. Başta belirsizlik vardı. Korku vardı. En çokta Britanya’nın AB üyesi olması büyük bir önem atfediyordu. Ama artık işler değişti.

İskoçya, Britanya’nın AB’den çıkmasını istemiyordu. Bu yüzden de 3 yıl önceki AB referandumunda yüzde 60’ın üzerinde bir oranla AB’de kalınması yönünde oy kullandı İskoçlar. Ama Britanya’nın genelinden dolayı bu istekleri dikkate alınmadı. Bağımsızlığın bir numaralı savunucu olan İskoç Ulusal Parti (SNP) lideri Nicole Sturgeon sonucu kabul etmedi. AB’nin İskoçya’ya bağımsız yaklaşmalarında ısrarcı oldu. Tabi bu imkansızdı. AB üyeliği İskoçya için büyük bir ekonomi kaynağı. Özellikle balıkçılık konusunda. Başbakan Sturgeon, AB’den çıkılması durumunda ülkeyi bağımsızlığa ikna etmek için elinden geleni yapacaklarını söylese de İngiltere hükümeti bunu görmezden geldi. Ama gecen 3 sene içerisinde İskoçlar bağımsızlık fikrine hiç bu kadar yakın olmamıştı. Britanya’nın bir parçası olarak kalmaya devam etmek istemelerinin yegane sebebi ekonomik belirsizlikti. Britanya’nın AB’den çıkmasıyla ekonomik bir düşüş yaşayacaklarının farkındalar.

Mayıs ve Ekim arasında bir seri halinde bağımsızlık ve AB yanlısı eylemler düzenlendi. Geçtiğimiz Cumartesi günü, İskoçya’nın Glasgow şehrinde bağımsızlık yanlısı bir yürüyüş düzenlendi ve yürüyüşe binlerce kişi katıldı. En büyük eylem ise 5 Ekim’de Edinburgh’ta düzenlenecek. Avrupa Parlamentosu seçimleri yaklaşırken bağımsızlık planları iyice bir ivme kazandı. İskoç ulusalcıların Avrupa Parlamentosu seçim kampanyası bağımsızlık kampanyasına dönüştü adeta.

Avrupa Parlamentosunda İskoçya’yı temsil edecek 6 sandalye bulunuyor. Son anketlere göre bu sandalyelerinin 4’ünü İskoç Ulusal Partisi’nin alma ihtimali çok yüksek. Bu da İşçi ve Muhafazakar Partisine sadece birer sandalye düşecek demek. Ne kadar az sandalye Avrupa’da o kadar az söz hakkı. İskoçya’nın hayali Britanya’dan ayrılıp bağımsız bir ülke olarak Avrupa’nın bir üyesi olmak.

2016 yılında AB referandumun hemen ardından Sturgeon bağımsızlık referandumu önerisini öne atmıştı ama İskoçlar buna pek sıcak bakmamıştı. Ya İngiltere’nin gerçekten AB’den çıkacağına inanmıyordu ya da AB’den çıkmanın İskoçya için nasıl bir kayıp olacağından haberleri yoktu. 3 yıl içinde çok şey değişti. İngiltere AB’den uzaklaştıkça İskoçya bağımsızlığa daha da yaklaştı.

2021’in Mayıs ayında ikinci bir bağımsız referandumu olacak. Ve şimdiden bağımsızlığın çoğunluğu alacağına kesin gözüyle bakılıyor. Üzerinde güneşi batmayan imparatorluk olarak bilinen Büyük Britanya İmparatorluğu sömürgelerini bir bir kaybetmesiyle küçük krallık haline gelen Britanya’nın hem AB üyelerini hem de İskoçya’yı kaybetmesi, İngiltere için büyük bir darbe demektir. Hakkettiler mi peki bu darbeyi diye sorunca? Hem de fazlasıyla.