İskoçya, Sydney ve Yunanistan’da kongre

İskoçya ve Yunanistan’da Kürt Halk Meclisi olağan kongreleri yapıldı. Avustralya’nın Sydney kentinde de  Demokratik Kürt Toplum Merkezi’nin kongresi yapıldı. Açlık grevleri ve ölüm oruçlarının selamlandığı kongrelerde yeni süreç planlanmasına gidildi.

İskoçya’nın başkenti Edinburg’da Kürdistanlılar ve dostlarının yoğun bir şekilde katıldığı kongrede açlık grevi ve ölüm orucu direnişçilerine adandı. Kongrede bir konuşma yapan Kürt siyasetçi Osman Baydemir, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a uygulanan insanlık ve hukuk dışı tecridin direnişle mutlaka kırılacağını belirtti.  Baydemir, “Direnişlerin başarıya ulaşmasının tek yolu onları yalnız bırakmamaktır. Seslerini ve çığlıklarını herkese duyurmalıyız” dedi.

Yunanistan Demokratik Kürt Halk Meclisi 23’üncü Olağan Kongresi’ni yüzlerce kişinin katılımı ile gerçekleştirdi.

Divan adına konuşan Hozan Kara, tecride karşı devam eden açlık grevi ve ölüm orucu eylemlerine dikkat çekti. Faaliyet ve maliye raporlarının okunduğu kongrede, katılımcıların öneri ve eleştirileri alındı. Yapılan değerlendirmelerinin ardından yeni yönetim seçildi.

Sydney Demokratik Kürt Toplum Merkezi, yıllık kongresini yaptı. Onlarca kişinin katıldığı kongrede siyasi parti temsilcileri de konuşma yaptı. Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ile açlık grevi ve ölüm orucu direnişçilerinin posterleri ile donatılan salona, “Açlık grevi eylemi ruhu ile tecridi kıralım, faşizmi yıkalım” yazılı pankart asıldı. Çalışma ve mali raporlarının okunduğu kongrede katılımcıların öneri ve eleştirileri alındı. Yapılan değerlendirmelerinin ardından yeni yönetim seçildi.

HABER MERKEZİ