İşporta tezgahlarında kriz

Amed’in merkez ilçesi Sur’da turistik bir bölge olan Hz. Süleyman Türbesi’nde el emeği ürünleri satan kadınlar, ekonomik kriz nedeniyle büyük zorluklar yaşıyor. Zaten zor olan hayat şartlarının daha da zorlaştığını ifade eden kadınlar, “Hiçbir zaman bu yılki kadar zorlanmadık” diyor.

20 yıldır türbenin girişinde el oyası işleri satan kadın, “Sur’da oturuyordum fakat sokağa çıkma yasakları nedeniyle taşınmak zorunda kaldık. Şimdi başka semtte oturuyorum. Buraya biraz uzak ama yıllardır geldiğim gibi yine her sabah geliyorum. Burayı artık iş yerim olarak görüyorum. El işlemeli tülbent, havlu, patik, renkli renkli başörtüleri ve daha birçok şey satıyorum. Öncesinde az da olsa idare ediyorduk ama şimdi kriz var gün içinde satış yapmadığım da oluyor. Eşim emekli maaşı alıyor, onu da biliyorsunuz ne kadardır. 7 çocuğum var onlar da iş arıyor bulamıyor. Emekli maaşı ve buradan kazandığım birkaç kuruş ile 9 boğaz nasıl doyacak?” diye sordu.

Ekonomik kriz nedeniyle bir hayli zor durumda olduklarını ifade eden diğer kadınlar da bazen hiç kazançlarının olmadığı günler dahi olduklarını söylüyor.

MA/AMED