İstihbarat KDP’den katliamlar TC’den

KCK Yürütme Konseyi Üyesi Mustafa Karasu, Güney Kürdistan yönetiminin Türk devletine Behdinan’daki hava saldırıları için istihbarat desteği verdiğini söyledi. Karasu, “Keşif uçaklarının hedeflerini tespit etmesi için istihbarat verildiğini duyuyoruz. Bu konuda elimizde bilgiler de var. Bu gerçekten çok ağır bir durumdur. Belki doğrudan savaşın içinde değil ama verilen istihbaratla onlarca hatta yüzlerce diyebileceğimiz arkadaş şehit düşmüştür. ” dedi.

Medya Haber Televizyonuna konuşan Mustafa Karasu, Türk devletinin Medya Savunma Alanları’na, gerillaya dönük saldırısına Güney Kürdistan yönetimi zaten onay verdiğini, bu durumun şimdi daha üst seviyeye çıkartıldığını kaydetti.

Arkadaşlarımız şehit düştü

Karasu şöyle konuştu: ‘’Geçmişte ortak operasyonları oldu, birlikte Özgürlük Hareketi’ne karşı savaştılar. Fakat geçen yıllarda Mesud Barzani bir daha kardeş kavgası olmayacak demişti. Öte yandan 4-5 yıl önce ulusal birlik toplantıları oldu. Bu konuda belirli ilkeler kabul edildi. Belki kongre gerçekleşmedi ama hazırlık aşamasında ilkeler kabul edildi. Bu ilkelerin biri de Kürtlerin birbirlerine karşı düşmanlık yapmamaları. Ya da Kürtlere düşman konumda olan güçlerle ilişki içinde olmamaları, başkalarıyla ilişkilenerek başka Kürt hareketlerine, partilerine, parçalarına düşmanlık yapılmamalı. Bunlarla ortaklık ve işbirliği yapılmamalı gibi. Bu tür şeyler kongre hazırlık sürecinde tartışıldı.  Özellikle Behdinan alanında Türk devletinin hava saldırılarına istihbarat verildiğini görüyoruz. Keşif uçaklarının hedeflerini tespit etmesi için istihbarat verildiğini duyuyoruz. Bu konuda elimizde bilgiler de var. Bu gerçekten çok ağır bir durumdur. Belki doğrudan savaşın içinde değil ama verilen istihbaratla onlarca hatta yüzlerce diyebileceğimiz arkadaş şehit düşmüştür. Türk MİT’ine bilgi verilmektedir.’’

YNK alanına kaydırılmak isteniyor

Behdinan bölgesinde Türk devletine sağlanan istihbarat desteğinin YNK alanına da kaydırılmak istendiğine dikkat çeken Karasu şu bilgileri verdi: ‘’Şimdi bu yönlü çabalar YNK alanına da kaydırılmak isteniyor. Zaten bu alanlara da bu yönlü saldırılar olmaktadır. Güney Kürdistan yönetiminin, Türk devletinin bu saldırılarına istihbarat vermemesi gerekiyor. İşbirliği yapmaması gerekiyor. Türk devleti uçaklarını kaldırdı saldırıyor, keşif uçaklarını gönderiyor, buna da karşıyız buna da izin verilmemesi gerekir. Ama bunlardan öte istihbarat vermeleri işbirliği yapmaları kabul edilemez. Bu bir savaş anlamına geliyor.

Güney yönetimini uyarıyoruz

Türk devletine istihbarat verilerek gerillalar katlettiriliyor. Özellikle Behdinan’da yapılıyor, şimdi YNK’ye de böyle dayatmalar yapılıyor. YNK de buna ortak edilmek isteniyor. Bunu kabul etmemiz mümkün değil. Türk devleti istedi diye herhangi bir Kürt partisinin ya da Güney Kürdistan yönetiminin böyle yapması gerekir mi? Reddetmesi gerekir, biz buna ortak olmayız demeleri gerekir. Gerillanın katledilmesinde, verilen istihbaratların rolü vardır. Bu tutumdan bir an önce vazgeçilmesi gerekir. Halkımızın da, Kürt kamuoyunun da buna tepki göstermesi gerekir.’’