İtalya’da havadan takip başladı

70 bine yakın insanın koronavirüse yakalandığı, yaklaşık 7 bin insanın hayatını kaybettiği İtalya’da sokağa çıkma yasağını ihlal edenlere karşı dronelar kullanılacak.

Başkent Roma’da da kuralları çiğneyenlerin tespit edilmesi amacıyla polis helikopteri kullanılıyor.

Yaklaşık iki haftadır koronavirüs salgınına karşı radikal kuralların belirlendiği İtalya’da bütün toplu etkinlikler yasaklandı, sokağa çıkmama kuralı getirildi. Sadece temel ihtiyaçlar ve işe gitmek için dışarı çıkmak mümkün. Hükümet, yeni düzenleme ile belirlenen kuralları ihlal edenlere 400 ila 3000 euro arasında para cezası kesileceğini açıkladı. Virüsü taşımasına rağmen izolasyon kuralını çiğneyenlere 5 yıla kadar varan hapis cezası verilecek.

İtalya Başbakanı Giuseppe Conte, kuralları ihlal edenlere kesilecek cezaların sertleştirildiğini duyurarak, “Kurallara herkes uyarsa hem kendilerini ve sevdiklerini güvenceye almış olurlar hem de tüm toplumun bu acil durumdan olabildiğince erken çıkabilmesine olanak verirler” diye konuştu.

Tekrar yükseliş yaşandı

İtalya’da koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirenlerin oranında iki gün yaşanan düşüşün ardından, Salı günü tekrar yükseliş yaşandı. İtalya Sağlık Bakanı Roberto Speranza, alınan önlemlere herkesin riayet etmesi ve kurallara uyması gerektiğini söyleyerek, salgınla mücadele çağrısı yaptı.

Almanya’ya sevk başladı

Koronavirüs salgını karşısında oldukça zor günler yaşayan İtalya’dan hastalar Almanya’daki hastanelere sevk edildi. Altı hasta Leipzig’e getirilirken, 10 hastanın ise Kuzey Ren Vestfalya eyaletine getirileceği belirtiliyor. Almanya, dış ülkelerden ilk hasta kabul eden ülke olurken, hükümet ülkede 27 bin olan yatak kapasitesini 2 katına çıkarmayı hedefliyor.

 HABER MERKEZİ