Jeremy’in anti-semitizm ile sınavı

Yeni Muhafazakar Parti liderinin yani Başbakanın kim olacağı tartışmalarının ortasında İşçi Partisi’nin 5 yıldır savaştığı antisemitizm suçlamaları bomba gibi düştü. BBC’nin İşçi Parti içerisinde kimliği açıklanmayan bazı kişilerin partinin antisemit olduğunu göstermeye yönelik itiraflarından oluşan özel bir programı yapması ve bu programı yayınlamasıyla gündem yine gereksiz bir konuyla bulandı.

BBC ve İşçi Partisi bu program yüzünden karşı karşıya geldi. Partiye göre program internetten kaldırılması gerekiyor, çünkü program gerçek olmayan birçok taraflı bilgi içeriyor. Ancak BBC karşı çıkıyor. İşçi Partisine ya da Jeremy Corbyn’e yönelik arada zuhur eden antisemitist suçlamalarının temel kaynağı İşçi Partisi’nin eski yöneticileri yani diğer bir deyişle Jeremy düşmanları. Programa göre, partiye yönelik antisemit soruşturmalarının Jeremy Corbyn engelliyormuş.

Filistin’i destekleyen tutumu ile bilinen İşçi Partisi Lideri Jeremy Corbyn antisemit olmakla itham edilirken, parti de, üyelerinin antisemit hareketlerine karşı sessiz kalmakla yoğun eleştiri altındaydı son bir kaç yıldır. İngiliz Yahudilerin çoğunluğu İşçi Partisini desteklerken bu suçlamalar yüzünden Yahudiler desteğini çektiler; tüm Yahudi dernekleri ve medya organları İşçi Partisini ama bilhassa Jeremy’i yaylım ateşine tuttular. Jeremy’i Hitler’e benzetecek kadar ileriye gittiler. Jeremy’in imajını çizmeyi başardılar da.

Ancak kafa karıştıran birçok unsur var. İşçi Partisi madem antisemitist bir parti ise neden bu tartışmalar, Jeremy Corbyn gibi sosyalist ve ABD emperyalizmi karşıtı bir politikacının parti lideri olarak seçilmesinden itibaren başladı. Neden bu suçlamalar 2014’ten önce yoktu? Daha da önemlisi neden başbakanlık tartışmalarının ortasında bu suçlamalar yine gündeme getirildi. Çünkü biliniyor ki Boris Johnson ya da Jeremy Hunt gibi tamamen AB’den anlaşmasız çıkışı destekleyenlerden birinin yeni Muhafazakar Parti lideri dolayısıyla Başbakan olması durumunda muhalif kesim erken seçimi bastıracaktır. Erken seçim olması durumunda ise İşçi Partisi’nin birinci parti olması ve akabinde de Jeremy Corbyn’in de Başbakan olması kesin gibi bir durum. Bu bazı kesimler fazlasıyla rahatsız ediyor.

Corbyn’in de aslında dediği gibi suçlamalarda bulunulan İşçi Partilinin oranı yüzde 0.1 yani aslında üç beş kişi ama tüm partiye mal ediliyor. Ancak bu oran önemli değil. Parti üyelerinin 3’te 1’i İşçi Partisi’nin antisemit bir parti olduğunu düşünüyor artık. Çamur at izi kalsın misali. Bu başarı sadece Yahudi kesimine ait değil elbette ki. İşçi Partisi içerisinde Jeremy’in liderliğine zinhar karşı olanlar bu suçlamalardan yana tavır göstererek Jeremy’i hedef noktası haline getirdiler. İsrail’i eleştirmenin Yahudi düşmanlığı olarak göstermeyi her defasında başaran İsrail lobisinin Jeremy ve onun tayfasıyla ciddi bir sorunu var.

Amerika’nın silah satışlarına ve emperyalist güçlerin Ortadoğu politikalarına sertçe karşı çıkan bir lider pekala da Yahudi düşmanı olarak ilan edilecektir. Çünkü biliyoruz ki ‘Yahudi düşmanlığı’ suçlaması, Avrupa ve Amerika’da bazı güçler tarafından çok güçlü bir silah olarak kullanılıyor.