Kadın mücadelesine SİYASİ SOYKIRIM

AKP-MHP hükümetinin Kürt düşmanlığına dayalı takvimi işliyor. Son 10 gün içinde askeri saldırıların yanı sıra 5 HDP’li belediye gasp edildi, HDP’li vekiller bile tartaklanarak yeni fezlekeler hazırlandı.

 Baskı, şiddet ve yasaklar eşliğinde aralıklarla devam eden siyasi soykırım operasyonlarında yeni bir aşamaya girildi. Kürt Kadın Hareketi hedefli siyasi soykırım operasyonunda onlarca kişi gözaltına alındı.

Amed merkezli yürütülen soruşturma kapsamında ev ve derneklere baskın yapan Türk devlet güçleri, TJA ve Rosa Kadın Derneği yöneticilerinden DBP eski Eşbaşkanı‘na, eski vekillerden Barış Annelerine kadar onlarca kişiyi gözaltına alındı.

Türk devlet güçleri, dün saat 04.00’ten itibaren ev baskınlarıyla gözaltılara başladı. Polisler, ayrıca üye ve yöneticilerini gözaltına aldıkları Rosa Kadın Derneği’nin Kayapınar ilçesindeki binasına da baskın düzenledi. Dernek yöneticilerini haber verilmeden yapılan baskında, kapı kırılarak içeri girildi. Arama yapılan dernekte tüm kayıt evraklarına el konuldu.

Söz konusu baskın ve gözaltılar derneğin sosyal medya hesabı üzerinden de duyuruldu. Yapılan paylaşımda şu ifadelere yer verildi: ”Kadınların şiddete maruz kaldığı bu ortamda bizler derneğimizi kurduğumuz günden bu güne hiç durmadan çalıştık ve mücadele ettik. Bu gün de Derneğimize karşı yapılan bu hukuksuz uygulamayı asla kabul etmiyoruz. Kadına ve kadın mücadelesinin kazanımlarına yönelik erkek egemen sistemin baskı ve yok etme siyasetine boyun eğmeyeceğiz ve mücadelemize daha güçlü devam edeceğiz. Tüm kadın kurumlarını Rosa’yla dayanışmaya çağırıyoruz. Gözaltına alınan arkadaşlarımız derhal serbest bırakılsın!.”

Gözaltına alınanlar İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. Urfa’da gözaltına alınan Narin Gezgör ise sağlık kontrollerinin ardından Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’ne getirildi. Soruşturmanın gerekçesine ilişkin, “dosyada kısıtlama var” gerekçesiyle herhangi bir bilgi verilmedi.

Barış Annesi de gözaltında

Gözaltına alınanlar arasında Amed Barış Anneleri Meclisi üyesi Havva (Rabia) Kıran’ın (63) da olduğu öğrenildi. Risk grubunda yer alan Kıran’ın aynı zamanda kalp ve tansiyon hastası olduğu belirtildi.

Gözaltına alınanlar

 Ev baskınlarında gözaltına alınanlardan bazılarının isimler şöyle: Rosa Kadın Derneği Kurucu üyeleri Narin Gezgör ve Ayla Akat Ata, Rosa Kadın Derneği Başkanı Adalet Kaya, Özgür Kadın Hareketi ( TJA) aktivistleri Gülcihan Şimşek ve Zelal Bilgin, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) eski Eş Genel Başkanı Mehmet Arslan, HDP Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyesi Özlem Gündüz, HDP Yenişehir İlçe Eşbaşkanları Remziye Sızıcı ve Kasım Kaya, HDP üyesi Mehmet Ali Altınkaynak, Kürt siyasetçi Celal Yoldaş, Nazile Tursun, Rosa Kadın Derneği Yöneticisi Fatma Gültekin, Bağlar Belediyesi Meclis üyeleri Hüseyin Harman ve Gönül Aslan, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Meclis üyesi Selin Coşkun, Yenişehir Belediyesi Meclis üyesi Nevriye Çur ile Diyarbakır Barış Anneleri Meclisi üyesi Havva Kıran.

TJA: Geri adıma tmayacağız

Tevgera Jinên Azad (TJA) ve Rosa Kadın Derneği üyelerinin olduğu 18 kişinin öğle saatlerine kadar gözaltına alındığı bildirildi. Konuyla ilgili Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Genel Merkez bürosunda basın toplantısı gerçekleştirdi. Açıklamaya HDP Milletvekilleri Meral Danış Beştaş, Feleknas Uca, Semra Güzel, Ebru Günay, Remziye Tosun, Gülistan Kılıç Koçyiğit, Dersim Dağ, HDP İl Eşbaşkanı Hülya Alökmen, Barış Anneleri Meclisi, DBP Eşbaşkanı Saliha Aydeniz katıldı.

TJA Dönem Sözcüsü Ayşe Gökkan, baskın ve gözaltıların hukuksuz olduğuna işaret ederek, kadın mücadelesine bir darbe olduğuna vurgu yaptı. Gökkan, şunları söyledi: ”Bu operasyona da mutlaka bir gerekçe bulacaklar, eminiz ama biz bunların amacını çok iyi biliyoruz. Bu ülkede daha anne karnındaki bebeklere dahi tecavüzü meşrulaştıran bir hükümet dönemindeyiz. Kadına yönelik şiddetle mücadele eden tüm kadın örgütlerine saldırı gerçekleştiriyor. ‘Kadına yönelik şiddetle mücadele edenleri asla ama asla meşru görmeyiz’ mesajıdır bu. Sabaha karşı yapılan operasyonla kadın arkadaşlarımız gözaltına alındı. Dernek binası basıldı ve Rosa’ya ait tüm evraklara el konuldu. Bu evraklar başvurucu kadınların evraklarıydı. Bunların dernek üyeleri dışında kimsenin görmemesi gerekirken, hukuksuzca evraklara el konuldu. Biz bugüne kadar hiçbir baskına karşı geri adım atmadık. Asla ama asla da atmayacağız. Arkadaşlarımız derhal serbest bırakılsın. Bu siyasi soykırım operasyonunu daha önce çok kez yaşadık. Bu yöntemle mücadelemizi durduramazlar. Mücadelemizi daha yükselteceğiz.”

Açıklama kadınların ”Jin, jiyan, azadî” sloganları ile sona erdi.

Günay: Şaşırmıyoruz

HDP Sözcüsü Ebru Günay da partisinin Amed İl Örgütü binasında gerçekleştirilen haftalık olağan basın toplantısında, konuyu gündeme getirdi. Günay, “AKP’nin baskıları, hukuksuzlukları, gözaltıları, siyasi soykırım operasyonları bildiğimiz ve şaşırmadığımız bir durum. Bu durum, her defasında bizim mücadele azmimizi bir kez daha artırıyor” dedi.

Tek kadın derneği

Çocuk istismarı yasasının tartışıldığı bir dönemde kadınlara yönelik gözaltı operasyonun, kadın düşmanlığının sürdürüleceğinin işareti olduğunu söyleyen Günay, şöyle konuştu: “Rosa Kadın Derneği bölgede kadına yönelik şiddete direnen tek kadın derneği ve bu sabah dernekte saatlerce aramalar gerçekleştirildi, evraklarına el konuldu. Kadına yönelik şiddetle mücadele eden bir derneğin basılması, yöneticilerinin gözaltına alınması, TJA’lı aktivistlerin gözaltına alınmasıyla iktidar, ‘Ben kadına şiddet uygulamaya devam edeceğim, ben tacizciyi, tecavüzcüyü, kadın katillerini korumaya devam edeceğim’ diyor. Kadınları koruyan, kadınları savunan bir derneğin yöneticileri bu sabah gözaltına alındı. İşin ilginci tam da çocuk istismarına yönelik yasayı tartıştığımız, kadınların ‘aklınıza bile getirmeyin’ dediği bir yasal düzenlemenin arefesinde kadınlar gözaltına alınıyor. Buradan şunu söylüyorum: Bizim kadın mücadelemizi, kadın dayanışmamızı hiçbir baskı engelleyemedi, hiçbir sınırı tanımadı. Bugün de tanımadı yarın da tanımayacak. Biz dayanışmaya, kadın mücadelesini büyütmeye devam edeceğiz.”

AMED


51 belediye gasp edildi

Şu ana kadar 51 HDP’li belediye gasp edildi. 45’ine kayyum atandı. 6’sı KHK bahanesiyle alındı. Bunları hatırlatan HDP Sözcüsü Ebru Günay, 21. yüzyılda Türkiye’de Kürtlerin seçme seçilme hakkının gasp edildiğini; bu talanın, Türk İstiklal Marşı ve Türk bayrağıyla örtüldüğüne dikkati çekti. Günay, ”Türkiye’nin 3. büyük partisiyiz. Seçimle kazandığımız belediyeler polislerle, TOMA’larla, özel harekatla gasp ediliyor. Siirt’te belediye binasının etrafı çevik kuvvetlerle sarıldı, özel harekatlar nöbet tuttu. Daha önemlisi, belediye binasından İstiklal Marşı dinletildi” dedi.


31 yeni fezleke

HDP Eşbaşkanı Pervin Buldan ve DBP Eşbaşkanı Saliha Aydeniz’in de aralarında olduğu 19 isim hakkında 31 dokunulmazlık fezlekesi Meclis’e sunuldu. Hakkında fezleke hazırlanan isimler şöyle: Pervin Buldan (4), Sezai Temelli (2), Saliha Aydeniz (4), Remziye Tosun (2), Ömer Faruk Gergerlioğlu (2), Şevin Coşkun (2), Feleknas Uca (1), Meral Danış Beştaş (2), Musa Farisoğulları (1), Tayip Temel (1), Ebru Günay (2), Kemal Bülbül (1), Pero Dündar (1), Nuran İmir (1), Gülistan Kılıç Koçyiğit (1), Ayşe Acar Başaran (1), Dersim Dağ (1), Mensur Işık (1), Ömer Öcalan (1).