Kadına şiddete karşı kampanya sonlandırıldı

Sara Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Örgütü, kadına yönelik şiddeti önlemek amacıyla “Kadın yaşamdır, yaşamı öldürme” şiarıyla 16 Mart’ta başlattığı kampanyayı sonlandırıldığını duyurdu.

Qamişlo’da bulunan Sara örgütü binası önünde bu vesileyle bir açıklama yapıldı. Açıklamada savaş ve işgal sorunlarının kadına yönelik başlıca sebeplerinden olduğu belirtilerek işgalci Türk Devletinin bölgede savaş suçlarına dikkat çekildi.

Kadına yönelik şiddetin tehlikeli ve topluma yönelik bir felaket olduğu kaydedilen açıklamada, Sara örgütü olarak şiddetin olmadığı demokratik bir toplum için 16 Mart 2019’da “Kadın yaşamdır, yaşamı öldürmeyin” şiarıyla başlattıkları kampanyanın sonuçları şu şekilde aktarıldı: “Kampanyanın içeriğine dair bir gösterim yayınlandı. İl, ilçe ve köylerdeki duvarlara asılması için kampanyaya ilişkin sloganların yazıldığı 30 pankart hazırlandı.

Kampanyayı anlatan 10 bin broşür dağıtıldı. 4 bin 785 kişinin katıldığı 146 seminer verildi. Seminerler, “Kadına yönelik şiddet ve kadına ve topluma etkileri, aile parçalanması, çocuk yaşta evlilik, savaş ve savaşın kadınlara etkileri” başlıklarıyla verildi.

Kevana Zêrin tiyatro grubunun desteğiyle Qamişlo’da Mihemed Şêxo merkezinde “Jina bi tene/ Yalnız kadın” adlı bir tiyatro gösterimi yapıldı. Bununla birlikte birçok radyo ve televizyon programına katılım yapıldı.”

ANHA/QAMIŞLO