Kadınlar daha fazla anlatmalı

FilmAmed Belgesel Festivali’ne Afrikalı göçmen kadınları anlatan “Amina” belgeseli ile katılan yönetmen Kıvılcım Akay, kadının sinemada daha fazla yer alması gerektiğini, çünkü kadınların anlatacak daha fazla hikayesi olduğunu dile getirdi.

Bu yıl 7’ncisi düzenlenen FilmAmed Belgesel Film Festivali, Amed Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Kongre Merkezinde izleyiciyle buluştu. Asya, Latin Amerika, Avrupa ve Ortadoğu’nun farklı ülkeleriyle bölgeden 20’si kadın 42 yönetmenin belgesel filmlerinin gösterildiği festivale, “Amina” isimli belgesel de yer aldı. Afrika göçmeni Amina’nın hayatının anlatıldığı filmin yönetmenliğini Kıvılcım Akay üstleniyor.

Empati kursular istedim

8 yıllık bir çalışmanın sonucunu beyaz perdeye yansıtan  Kıvılcım, İstanbul’da yaşıyor ve çalışmalarını orada sürdürüyor. Afrika’dan göç eden insanların yaşamlarını merak ederken 2013 yılında Amina’yla tanışan Kıvılcım, belgesel çekmek için Amina’ya böyle bir teklifte bulunuyor ve Amina da kabul ediyor. Mültecilerin, özellikle de kadınların zor koşullarda yaşamlarını sürdürdüklerini belirten Kıvılcım, “Afrikalı insanlar siyahi olduklarından kaynaklı toplumda ötekileştiriliyor. Bu yüzden Amina’nın yaşam öyküsünü aldım ve izleyicilere empati kurarak yaşamlarına destek olunması gerektiğini aktarabilmek için böyle bir çalışma yaptım” dedi.

Kıvılcım, sinema izleyicilerine mesaj verme kaygısıyla hareket etmediğini belirterek, “Daha çok hissiyatlar üzerine giden, sınırlı ve duraklayan bir yönetmenim. Yaratmak istediğim hissiyat, bir göçmenin nasıl bir hayat yaşadığını aktarabilmek ve insanların ona göre mültecilere karşı daha duyarlı olabilmesi” ifadelerini kullandı.

Ekibin yüzde 90’ı kadın

Kamera arkasında yüzde 90 oranında kadın ekibi ile çalıştıklarını dile getiren Kıvılcım, sinema alanında kadın sayısının yıllar geçtikçe artmasına rağmen yeterli olmadığının altını çizerek şöyle devam etti: “Aslında kadınlar çalışıyor ama setin hakimiyetini elde tutan kişiler düzeyinde çok fazla rastlanmıyor. Bunu kırmak için piyasadaki kadınlar olarak elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz ve büyüterek var olmaya çalışıyoruz” dedi.

 ‘Daha fazla var olmamız lazım’ 

Kadının daha fazla görüp yaşadığını ve daha yaratıcı olduğunu, bu nedenle sinemada daha fazla yer alması gerektiğini dile getiren Kıvılcım, “En nihayetinde kadın daha farklı bir gözle dünyaya bakabilüyor, ev mağduru olarak da söyleyebilecek çok şeyi var. O yüzden kadınların daha fazla hikaye anlatabilmesi lazım. Daha fazla işin içinde oluyor olması lazım ki biz dünyayı erkek perspektifinden görmeyelim” diye konuştu.

 Son olarak toplumsal kaos süreçlerinde sanatçıların kabuklarına çekilmemeleri gerektiğini kaydeden Kıvılcım, şunları ekledi: “Hepimiz bu ülkenin içindeyiz. Bazen içimize kapanarak üretebiliriz ya da gerçekten dışa vurarak üretebiliriz. Her sanatın dile getirdiği söz her zemine yatkın değildir. Bu süreç hepimizi çok derinden sarstı, fakat inanıyorum ki beraberinde çok iyi şeyler getirecek.”

JINNEWS/AMED