Kadınlarla değişir

Kadın gazetesi Newaya Jin’ın Haziran sayısı çıktı.

‘Erkek, sistem, yaşam kadınlarla değişir’ manşetiyle çıkan 159. sayıda 24 Haziran seçimlerine geniş yer verildi.

Konuyla ilgili Nahide Ermiş, Rûken Nurhak, Esra Çiftçi ve Nesrin Navdar’ın yorumlarına yer veren gazetede, kadın düşmanı AKP’ye karşı demokratik kadın ittifakına dikkat çekiliyor.

12 Mayıs’ta Irak ve Başûrê Kurdistan’da gerçekleştirilen seçimlerin sonuçlarına dair ise HDP Hewlêr Temsilcisi Müzeyyen Güneş ve Ciwana Serhed’in analizleri yer alıyor.

‘Efrîn benim dünyam’

Türk devletinin çeteleriyle birlikte Efrîn’i işgali sonucu Şehba’ya göçen kadınların koşullarını ve ruhsal pozisyonlarını Nagihan Akarsel, ‘Ense Cîhan’ın hikayesinden yola çıkarak anlatmış. ‘Efrîn benim dünyam’ başlıklı makalede Efrîn’li kadınların “Efrîn toprağında Efrînliler dışında kimsenin mayası tutmaz. Ne Roma’nın, ne Bizans’ın ne de Osmanlı’nın mayası tuttu, şimdi de tutmaz” sözleri dikkat çekiyor.

58 gün süren Efrîn direnişi ve akabinde yaşananları değerlendiren kanton eşbaşkanı Hêvî Mistefa da kadınların direngenliğine dikkat çekiyor.

  Devrimin solmayan gülleri

26 Nisan 2018’de Almanya’nın Lünen kentinde yaşamını yitiren Kürt Özgürlük Mücadelesi emekçilerinden Sosyalist Şîlan’ı (Müzeyyen Palabıyık) Rojda Yıldırım, 7 Haziran 2002’de yaşamını yitiren Filiz Yerlikaya’yı (Gulan) Eylem Lelîkan ve 12 Haziran 2017’de Colemêrg’de yaşamını yitiren Melek Batur’u (Delila Tendurek) ise Gulan Avrêl yazdı.

Gazete ayrıca kitap tanıtımı, söyleşi, ve gazete yazarlarının değişik içerikteki yazılarıyla zengin bir sunumu içeriyor.

HABER MERKEZİ