Kadınlar 7 Ekim’de alanlarda

YJK-E: "Önderliğimiz fiziken özgür oluncaya dek alanlarda olacak, yasal ve demokratik bütün haklarımızı sonuna kadar kullanarak mücadele edecek, Türk devleti ve işbirlikçilerinin oyununu bozacağız. Tecridi paramparça edeceğiz."

9 Ekim Komplosu’nun 20’inci yıldönümüne ilişkin açıklama yapan Avrupa Kürt Kadın Hareketi (TJK-E) ve Almanya Kürt Kadınlar Birliği (YJK-E), 7 Ekim’den itibaren başlayacak olan protesto eylemlerine kitlesel katılım çağrısında bulundu.

TJK-E açıklamasında, "Rêber Apo özgür kadın, özgür birey ve toplum gerçeğinin mimarı olarak Özgür Kürdistan ve Özgür kadın gerçeğinin mihenk taşı ve kuramcısı ve inşacısı olmuştur. Kürt kadını yakaladığı özgürlük ve eşitlik düzeyini Rêber Apo’nun kadın özgürlük felsefesi ve tezlerine borçludur. Köle kadının başkaldırı mücadelesi bir halkın başkaldırı ve direniş geleneğinin motor gücü olmuştur" vurgusunda bulundu. Açıklamanın devamında, "Rêber Apo’ya 1998’de 9 Ekim Komplosu olarak dayatılan teslimiyet, dört parça Kürdistan ve kadınlar tarafından bir onur ve özgürlük mücadelesine dönüşmüştür. Önderliğimize dayatılan komplo, 1999 Şubat’ı ile esarete dönüşmüştür. Önderliğimiz esir düşürülerek Kürt Özgürlük Hareketi’ne ve kadınlarına karşı Önderliğimizin can güvenliği, sağlığı ve özgürlüğü bir şantaj olarak kullanılmıştır. TC başta olmak üzere Ortadoğu’nun yeniden dizayn edildiği o süreçten bugüne kadar ABD ve bölge güçleri tarafından Önderliğimizin siyasi, diplomatik ve örgütsel hamlelerin dışında tutulması için mutlak bir tecrit politikası hayata geçirilerek bugünlere kadar bu çizgi ağırlaştırılmış izolasyon ile derinleştirilmiştir. Amaç demokratik, ekolojik ve özgürlükçü Ortadoğu projesini engelleme ve Kürt sorununu çözümsüz bırakma, kaos ve krizi Ortadoğu ve Kürdistan merkezli derinleştirmek olmuştur" denilmiştir. 

‘Halklar dayanışmasını büyütelim’

TJK-E açıklamasının sonunda şu çağrıya yer verdi: "Kürtlerin birlik ve dayanışma gününe dönüşen komployu protesto etme günü olan 9 Ekim bugün enternasyonal bir dayanışma ve mücadele birliği temelinde tüm insanlığın saf tutacağı bir hesaplaşma anına dönüşmüştür. Bu temelde tüm enternasyonal güçlerin bulundukları yerde eylemlere katılımları, vahşi kapitalizme karşı özgürlük saflarında yer almak anlamına gelecektir ve milliyetçiliğe karşı halkların kardeşliğini savunmanın adı olacaktır. 9 Ekim komplosunu Avrupa Kürt Kadın Hareketi olarak bir kez daha kınarken, komplocu güçlerden hesap sormak için Kürt kadınlar 7 Ekim’de alanlarda öfkelerini yükseltecektir. Uluslararası Komployu boşa çıkartan en temel güçlerden biri olan kadın, büyük bir özveri ile özgürlük mücadelesini, Önderliğin özgürlüğünde her daim görecek ve böyle de yaşayacak. Bu temelde Kürt kadınlar İmralı Sistemi’ni parçalayarak Önderliğin Özgürlüğü için büyük bir inançla alanlarda faşizme gereken dersi verecektir." 

‘Tecridi paramparça edelim’

Almanya Kürt Kadınlar Birliği (YJK-E) ise açıklamasında, "Kürt halkı Eylül 2016’dan beri Önderliğinden hiç haber alamamış, ailesi ve avukatları dahi, hiç kimse Sayın Öcalan’la görüştürülmemiştir. İmralı’da uygulanan tecrit, Türk hukukuna da, uluslararası hukuka da aykırı ve insanlık dışıdır. Avrupa Konseyi ve İşkenceyi Önleme Avrupa Komitesi (CPT) üstüne düşen görevleri acilen yerine getirmek zorundadır. Türk devletinin Kürtlere dayattığı çözümsüzlük politikası artık bir son bulmalıdır. Unutulmamalıdır ki Türkiye’de, Ortadoğu’da ve bütün dünyada, Önder Öcalan’sız bir barış mümkün değildir.

Biz Yêkitiyê Jinên Kurdistan-Elmanya (YJK-E) Hareketi olarak Önderliğimiz fiziken özgür oluncaya dek alanlarda olacak, yasal ve demokratik bütün haklarımızı sonuna kadar kullanarak mücadele edecek ve Türk devletinin ve onun işbirlikçilerinin oyununu bozarak tecridi paramparça edeceğiz. Yekitiyê Jinên Kurdistan-Elmanya olarak 7 Ekim Cumartesi günü, Almanya’nın Berlin, Hamburg, Hannover ve Düsseldorf kentlerinde eşzamanlı olarak Önderliğimiz için eylemde olacak ve uluslararası komployu bir kere daha mahkum edeceğiz. Başta Kürt kadınlar ve halkımız olmak üzere, devrimci-demokrat kişi, kurum ve kuruluşları bulundukları alanlarda eylemlerimize katılmaya ve halkların dayanışmasını büyütmeye çağırıyoruz."

14 ülkede eylem

*Almanya’da NRW çapında Düsseldorf’da

Kuzey Almanya’da Hamburg-Kiel Bremen’in katılımı ile Bremen merkezli yapılacak. 

* Yine Hannover, Berlin, Kassel ve Sachsen’de bölgeler düzeyinde gerçekleştirecek.

* Kuzey Fransa’da Drancy, Villiers le Bel, Paris Merkez, Creil, Normandiya, Evry, Rouen’in katılımı ile merkezi olarak Paris’te eylem olacak.

* Güney Fransa’da Marsilya, Bordeaux, Rennes, Montpelier, Lyon’da eylemler yapılacak.

* Hollanda’da merkezi olarak Den Haag’da, 

* İsviçre Basel, Bern ve St Gallen’in katılımı ile Zürih merkezde eylemler düzenlenecek.

* İsveç’in ise Upsalla, Örebro, Borlange, Gavle ve Helsinki’nin katılımı ile Stockholm merkezli eylem yapılacak.

* Göteborg’da eylem yapılacak.

* Norveç’in başkenti Oslo, 

* Danimarka’nın başkenti Kopenhag, 

* Avusturya’nın Viyana, Linz, Graz, Innsbruck, 

* Japonya’nın başkenti Tokyo, 

Yunanistan’ın başkenti Atina, 

Kanada’nın Toronto ve Montreal kentlerinde eylemler düzenlenecek.

* Belçika’da 7 Ekim günü “Önderliğe özgürlük” bisiklet turu Liege ve Antwerpen kentlerinden çıkarak, 8 Ekim’de Leuven kentinde birleşerek, 8 Ekim günü ise başkent Brüksel’e doğru yola çıkacak. 8 Ekim günü Brüksel’de saat 14.00’te Schumann Meydanı’nda düzenlenen yürüyüş ile eylem sona erecek.

* İngiltere’de ise 8 Ekim’de Brighton, Galler, Reading, Londra, Sheffield/Doncaster, Hull/York, Liverpool/Manchester ve Warwickshire meclislerin katılımı ile Londra merkezinde yürüyüş yapılacak.

* Kıbrıs’ın Lefkoşa kentinde eylem düzenlenecek, 14/15 Ekim’de ise Limasol’da bilgilendirme stantları açılacak.HABER MERKEZİ