Kadınlar Adalet Yürüyüşü’nde

Cumhuyet Halk Partisi’nin (CHP) Ankara’dan başlattığı Adalet Yürüyüşü, 22. gününde, ‘Hak, hukuk, adalet’ sloganı ve alkışlarla İstanbul Maltepe’ye ilerliyor. Her geçen gün farklı kesim ve demokratik kitle örgütlerinin katılımı ile kitleselleşen yürüyüşe 78 kadın kurumu da katıldı. 

Kadınlar, İtalya’nın Milano kentinden dünya barışına dikkat çekmek için Tel Aviv’e gitmek üzere 8 Mart 2008’de yola çıkan ve 31 Mart günü Kocaeli’nin Gebze ilçesinde katledilen “Pippa Bacca” adıyla tanınan İtalyan sanatçı 33 yaşındaki Giuseppina Pasqualino di Marineo’nun katledildiği yerden, “Erkek Adalet değil Gerçek Adalet için Bizler de Yürüyüşe Katılıyoruz!” sloganıyla yürüyüşe dahil oldu. 

Kadınlar, daha önce yayınladıkları açıklama okunduktan sonra yürüyüş kortejine katıldı. 

Pippa Bacca’dan sonra 300 kadın katledildi

Pippa Bacca’nın katledildiği noktadan yürüyüşe katılmalarının önemine dikkat çeken İmece Ev İşçileri’nden Ayten Yılmaz, “Bir ülkenin muhalefet lideri sokaklara inip adalet arıyorsa sistem ve demokrasi bitmiştir. Hak arayışını sokaklarda arıyorsak, Meclis bitmiştir. Kadınlar olarak ‘Erkek adalet değil, gerçek adalet istiyoruz.’ Pippa Bacca dünyada barışı keşfetmek için dolaşırken, burada katledildi. Pippa’dan sonra 300 kadın katledildi, çocuklar taciz ve tecavüze maruz kaldı. Suçlular ise dışarıda dolaşıyor. Adalet değil bu, kadınların katledilmemesi için adalet için yoldayız” dedi.

‘İrademize yönelik adaletsizlikler için yürüyoruz’

TJA aktivisti Nazife Akdemir de tutuklu bulunan HDP eski Eşbaşkanı Figen Yüksekdağ için, iradelerine yönelik adaletsizlikler için yürüdüklerini kaydetti. Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın tutulduğu İmralı Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde sürdürülen tecride değinen Akdemir, Öcalan’ın özgürlüğü için yürüdüklerini vurguladı. Akdemir, şöyle dedi: “Öcalan Kürt halkının lideridir. Dünyanın tanıdığı bir liderdir. Türkiye’de bizden daha iyi biliyor. Çözüm Süreci duruyor, bir gün gelecek konuşacaklar. Çözümün anahtarı Öcalan’ın elindedir."

Yürüyüşe HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Dilan Dirayet Taşdemir ve Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu da destek verdi. 

 KOCAELI


Ortaklaştıkları nokta  ADALET

Türkiye’de en büyük adaletsizliği yaşayan kesimlerin başında gelen kadınlar, ilk günden bu yana kortejin ilk sıralarında yerini alıyor. Kimi ilk günden kimisi de daha sonra yürüyüşe dahil olmuş; kimi de kırık koluna rağmen adalet yollarını arşınlıyor. Kimi işinden olabilmeyi göze almış akademisyen, kimi feminist, kimi ekonomist, kimi de KHK ile işinden ihraç edilmiş yüzlerce kamu emekçisi arkadaşına destek olmak amacıyla yürüyüşe katılan KESK üyesi kadınlar. 

Yaşlısından gencine, emeklisinden işçisine, çocukları ve torunları ile yürüyüşe katılan kadınlar “Adalet” yazılı dövizler taşıyor. Tüm bu kadınların ortaklaştıkları tek nokta ise adalet. Kendi yaşamlarındaki adaletsizliğe gönderme yapan kadınlar, kendi talepleri yanında aynı zamanda adaletsizliğe uğramış kadınlar, açlık grevinde olan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça, iradelerini temsil eden HDP eski Eşbaşkanı Figen Yüksekdağ,  çocuklar ve hayvanlar için de yürüyor.

Mola aralarında da vazgeçmiyorlar

Hepsinin verecek cevabı, söyleyecek sözü olan bu kadınlar mola aralarında da taleplerini dile getirmekten bir an olsun vazgeçmiyor. Yaptıkları şakalar, çektikleri halaylar ise gün sonunda kat ettikleri yolun yorgunluğunu almaya yetiyor. Giydikleri spor ayakkabılar, taktıkları morları ile korteje renk veren kadınlar, “Biz aslında adalete susadık. Adaleti özledik. Bu ülkenin acılarının dinmesini istiyoruz. Bu yüzden de bu özlemimizi ve hasretimizi gideceğiz. Yolun sonu özgürlük ve adalettir” diyor.