Kadınlar sokakları zapt edecek

BERİTAN CANÖZER/JINNEWS/İSTANBUL 

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu (KCDP), 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla eylem hazırlıklarına başladı. Kadınlar, bu yıl her geçen yılkinden daha güçlü ve örgütlü bir eylemsellikle sokakları zapt edeceklerinin mesajını verdi. 


Bu yılki 25 Kasım başka

Toplantılarla eylem biçimlerini tartıştıklarını belirten KCDP üyesi Sultan Gürbey, “Kadınlar olarak aylarca geçmesini istemediğimiz için direndiğimiz müftülük yasası Meclis’ten geçirildi. Bu yüzden 25 Kasım ayrı bir önem taşıyor. Onlara kadınlar olarak susmadığımızı, yasaya karşı olduğumuzu ve asla kabul etmeyeceğimizi göstereceğiz” dedi. Alanların en iyi örgütlenme yerleri olduğunu kaydeden Gürbey, “Kimse bizim adımıza söz sahibi olamaz, buna izin vermeyeceğiz. Hükümetin ve erkeğin hayatımız hakkında söz sahibi olmaması için daha büyük örgütlenmeliyiz. Bu nedenle her kadının 25 Kasım’da bizimle olmasını istiyoruz” diye konuştu. 

 Büyük örgütlenmeliyiz

Kadınların sadece 25 Kasım ve 8 Mart’larda değil her zaman mücadele ettiğini dile getiren KCDP avukatlarından Leyla Süren ise, kadın katliamlarının ve çocuk istismarlarının geçen yıla oranla daha fazla olduğunu hatırlattı. İktidarın kadına karşı kullandığı dilin her geçen gün sertleştirdiğine dikkat çeken Süren, Hükümeti kadını evine kapatma politikasından vazgeçirmek ve kadın örgütlülüğünü büyütmek için sokaklara çıkacaklarını kaydetti.