Kadınların gözünden Zapatista

Zapatista Ulusal Kurtuluş Ordusu’nun (EZLN) içinde yer alan Zapatista kadınlarının Meksika ordusuna, eşlerine ve topluluklarına karşı isyanını ve özgürlük mücadelesini anlatan “Compeneras: Zapatista Kadınlarının Hikayesi” adlı kitap Güldünya Yayınları’ndan çıktı.

Kitapta, Companeras’ta 1983’te başlayan mücadelenin; kendi hayatlarını, örgütleri EZLN’yi ve onları çevreleyen dünyayı nasıl dönüştürdüğünü kadınların kendi ağızlarından anlatılıyor. “Kadınların Gözünden EZLN”, “İsyan Tohumları”, “Yeni Dünyayı Yaratan Kadınlar” gibi başlıkların da yer aldığı 9 bölümden oluşan kitabın yazarı Hilary Klein. Yazar kitabını Meksika’nın güneydoğusunda yer alan Chiapas’ta 6 yıl kalarak, Zapatista topluluklarındaki kadın kooperatiflerinde yürüttüğü çalışma sonucu kaleme aldı. 

Kitap, Zapatista kadınlarının hayatlarını ve ülkelerini değiştiren, bütün dünyadaki ulusal kurtuluş mücadelelerine, kadın hareketlerine, neoliberalizm karşıtı ve antikapitalist hareketlere ilham veren mücadelelerini tanımak için önemli bir fırsat sunuyor. Klein’in bu çalışması aynı zamanda toplumsal hareketlerin tümünün kadın katılımcıların merceğinden yeniden değerlendirilmesi için de önemli bir model. 

Kitapta, EZLN örgütünü yavaş yavaş tanıyan; özgürlük ve emek sömürüsünün temeline inerek mücadeledeki yerlerini almaya başlayan Zapatistalı kadınların hikayesi, tecrübe ve deneyimlerinin ortak ürünü olarak karşımıza çıkıyor.

Tüm bu sürecin kadınların ağzından anlatıldığı kitapta aynı zamanda ön saflarda yer alan kadınların fotoğraflarına da yer veriliyor. 

 DİHABER/İSTANBUL