Kadır gecesi bayram ve barış

Bu gece müslümanlar tarafından kutsal olarak kabul edilen Kadir gecesini tüm müslüman alemi idrak edeceği gibi müslüman Kürtler de idrak edecek. Bu vesile ile başta gerçek Kürt müslümanlar olmak üzere gerçek İslama inanmış tüm müslümanların Kadir gecesini kutluyor, bu gecenin tüm insanlığa, mazlum halklara barış ve huzur getirmesine vesile olmasını diliyorum.

Bu gece M.S. 610 yılında Hz.Muhammed (s.a.v.)’a inzivaya çekildiği Hira Dağı’nda Cebrail Aleyselam tarafından peygamberliğinin tebliğ edildiği ve Kur’anı Kerim’in indirilmeye başladığı gecedir.

Cebrail Hz.Muhammede Alak suresinin ilk ayetini okurken „Yaratan rabbinin ismi ile oku“ der. Hz.Muhammed okuma yazma bilmediğini söyleyince, Cebralil Alak suresinin ilk beş ayetini Hz.Muhammedi kucaklayıp sıkarak tekrar eder. Hz.Muhammed’de sonra kendisine okunan ayetleri tekrar eder. Oku’mak Allah(cc) emridir. Ancak peygamberin ölümü ile birlikte hurafelerle tahrif edilen son din, ilk çıkışı ile hiç bir benzerlik göstermemektedir. Kürdistan’da sözde din alimleri, şeyhler kız çocuklarınızı okutmayın diye buyuruyorlardı. 

Kafası resmi din ile karıştırılmış olan Kürt müslümanlar da kız çocuklarını okula göndermiyorlardı. Bugün bu hurafe kapitalist ilişkilerin Kürdistan’a girmesi, aşiret yapısının kırılması, özellikle son otuz beş yıllık özgürlük mücadelesinin sonucu paramparça oldu. Kız çocuklarıda artık yüksek öğrenime gidebiliyor, çeşitli mesleklerde yer alıyor, ülkesinin özgürlüğü için erkeklerle birlikte özgürlük mücadelesinin saflarında yer alabiliyor, politik arenada söz sahibi olabiliyor. Kadir gecesinde ülkede yaşanan olumlu ve olumsuz gelişmeleri bilince çıkartarak, mazlum halkımızın yanında yer almalı, onların yaralarını sarma bilincine sahip olmalıyız. Bu nedenle bu yılki zekat, fitre ve hayırlarımızı sömürgeciler tarafından şehirleri, evleri yıkılan, çadırlarda yaşamak zorunda bırakılan, baskı ve zor sonucu yurdundan edilen insanlarımızın bir parçada olsa yaralarını sarmak üzere ülkeye aktarmalıyız. Zekat, fitre ve hayırlarınızı mutlaka bayram öncesi verip, zamanında mazlum halkımıza ulaşmasını sağlamalıyız. Bremen Şeyh Bediuzaman Seid-e Kurdî Camiindeki Kadir gecesi kutlamasına herkesi davet ediyorum. Kutlama Sterk Tv’de 18-20 saatlerinde canlı yayınlanacaktır. 

Cumartesi akşamı Ramazan ayı sona eriyor. Pazar günü bayramın ilk günüdür. Sömürgeci sistemler her yıl olduğu gibi bu yılda bizlere ağız tadı ile bayram kutlamamızı haram etmiş. Ülkemizin her dört yanı sömürgecilerin ve onların DAİŞ gibi insanlık dışı çetelerinin saldırısı altında. Sömürgeci sistemler ve işbirlikçi çeteleri Ramazan ayı boyuncada saldırılarına, operasyonlarına ara vermeden devam ettiler. Bu insanlık düşmanı sistemler ne haram ayları, ne de Ramazan ve Şevval (Bayram)’ı dinlemiyorlar. Birde müslümanız, din kardeşiyiz diye halkımızın kutsal duygularını kendilerine peçe ediyorlar. Halkımıza dini öğretmek isteyenlerin sahtekarlıkları ayyuka çıkmıştır. Halkımızın artık bu Muaviye, Emevi, Selçuklu, Osmanlı, Ayyetullah dinine inanmamaları gerekiyor. Tabii ki bunuda gerçek İslamın ve gerçek dindarlığın, gerçek din kardeşliğinin anlatılması din alimlerimizin, gerçek yurtsever müslümanlarımızın temel görevidir. Bunu yapmazsak bizlerde gerçek müslüman ve gerçek yurtsever olamayız.

İslam barış dinidir. Sahte müslümanlar son dönemlerdeki İslam dışı tavırları nedeniyle İslam’ın bu temel özelliğini de dinamitlediler. Sömürgeci sistemler barış kelimesini de rayından saptırmak için boş durmuyorlar. Yaşamını yitirmiş insanların vücutlarında operasyon yapanlar, mezarları tahrip edenler, insanları işkenceden geçirenlerin mesleki isimlerinin başına barış kelimesine getirmekle o meslek sahiplerini barış meleği yapamazsınız. Barış ulvi bir kelimedir. İnsanlık suçları işleyenlerin göğüslerine takılacak bir madalya veya rütbe değildir. Barışmayı içine sindiremeyenlerin barış kelimesini ağızlarına almaları, kendilerine barış bilmem nesi demeleri yakışık kalmaz. Bari öyle yılan gibi kıvrımlı olmaz, doğru dürüst olur. Hepinizin bayramını kutluyorum.

KÜRDİSTAN TARİHİNDE BU HAFTA:

* 19 Haziran 1950’de Kürt gazeteci, şair ve siyasetçisi Piramerd aramızdan ayrıldı.

* 19 Haziran 1924’de Süleymaniye İngilizler tarafından işgal edildi.

* 20 Haziran 1930 tarihinde Zilan Katliamı başladı.

* 23 Haziran 1963’te Şêx Maruf Berzenci, Şêx Husen Berzenci, Mecid Hasan, Cebar Pirozxan ve 28 tanınmış Kürt siyasetçisi BAAS rejimi tarafından Silemanî’de idam edildi.

* 23 Haziran 1975’te MHP lideri Alparslan Türkeş’in Kürtler tarafından Diyarbekir’e girmesine izin verilmedi. Çıkan olaylarda MHP il binası tahrip edildi. Bir Kürt yaralandı.

* 24 Haziran 1996’de HADEP kongresinden dönen Maraş delegeleri Hüseyin Kul, Mustafa Öztürk ve Mehmet Kaya faşistler tarafından Aksaray’da otomobilleri durdurularak şehit edildi.