‘Kalemin yerde kalmayacak’

Yusuf Serhat FAİK

Bu hafta da acılı, bir o kadar da onurlu „Kürdistan Tarihi“ndeki gezintimize devam ediyoruz.

Dönemin Başbakanı Tansu Çiller tarafından hazırlatırılan, ‘PKK’ye yardım eden Kürt işadamları listesi’nde bulunan işadamlarının katledilmesine 1992 yılı boyunca devam edildi. 2 Haziran 1992 gecesi geç saatlerde İstanbul/Yeşilyurt’taki Çınar Otel’den çıkan Savaş Buldan, Adnan Yıldırım, Hacı Karay özel savaş timleri tarafından gözaltına alınarak Bolu/Düzce sapağında kendilerine işkence yapılarak kafalarına kurşun sıkılarak infaz edildiler. Ailelerinin girişimleri sonucunda cenazelerine Bolu Yığılca ilçesi Melen Çayı yakınlarında ulaşıldı. Özel Tim mensubu Ayhan Çarkın’ın itirafları sonucunda olay aydınlandı.

Geçen hafta Kırvem Ruhat Tabak, Adil Sünger ve arkadaşlarının Kandil’de 1 Haziran 2016 tarihinde yapılan hava saldırısı sırasında şehit düştüklerini yazmıştım. Ruhat, Adil ve arkadaşlarının şehadet tarihi 5 Haziran 2016’dır. Elimde olmayan nedenlerden dolayı yapılan tarih yanlışlığını düzeltir, Kırvem Ruhat’ın şahsında Tabak ve Sünger ailesinin acılarını paylaşırım.

06 Haziran 2013 tarihinde İstanbul’da Hevî Cemiyeti tarafından Süleymaniyeli A.Kerim yönetiminde “Rojê Kurd” dergisi çıkarılmaya başlandı. Kürtçe ve Türkçe yayınlanan dergide Babanzade Prof İsmail Hakkı, Dr Abdullah Cevdet, Vanlı Memduh Selim bey, Bitlisli Yusuf Ziya ve Kemal Fevzi bey Türkçe, Kerküklü Necmettin Hüseyin, Süleymaniyeli A.Kerim ve Müküslü Hamza bey ise Kürtçe yazıyorlardı. Rojê Kurd altı ay sonra İttihat Terakki yönetimi tarafından kapatıldı.

07 Haziran 1990 tarihinde Paris Kürt Konferansına katıldıkları gerekçesi ile SHP disiplin kuruluna verilmesi üzerine SHP’den istifa eden 10 milletvekilinin öncülüğünde Halkların Emek Partisi Ankara’da kuruldu. Kurucu G.Başkanlığına Fehmi Işıklar, G.Sekreterliğine ise İbrahim Aksoy getirildi. 1991 yında bugün olduğu gibi erken seçim kararı alınması üzerine HEP 1991 Milletvekili Seçimlerine SHP listelerinden katılarak, ilk defa Kürt kimlikli 20 milletvekili ile TBMM’de yer aldı. HEP 13 Temmuz 1993 tarihinde Anayasa Mahkemesi tarafından kapatıldı.

Kürt gazeteciliğinin önemli isimlerinden Yeni Ülke ve Özgür Gündem çalışanı Hafız Akdemir 8 Haziran 1992 tarihinde evinden çıkıp gazete bürosuna giderken Palu sokakta Hizbulkontra tarafından kafasına sıkılan tek kurşunla şehit düştü. 1965 yılında Lice’ye bağlı Sisê Köyünde doğan Hafız lise öğrencisi iken KUK saflarında yer alır. Diyarbekir’de KUK gençlik sorumluluğu yapar. 1982 tarihinde Kürdistan’ın güneyinde Kêsan ve Zêve kamplarında kalır. 1983 yılında yeniden Kuzey Kürdistan’a gelir. 1983 Aralık ayında Çelê’de yakalanır. Diyarbekir’de KUK davasından yargılanır. 1991 yılında tahliye edilir. Yeni Ülke gazetesinde gazeteciliğe başlar. 26 Şubat 1992 tarihinde şehit Cengiz Altun’un Hizbulkontra tarafından katledilmesi üzerine Batman’da yapılan cenaze töreninde yaptığı konuşmada, „Kalemin yerde kalmayacak. Şimdi sıra bizde” der. Hizbulkontranın devlet tarafından eğitildiği yönünde yaptığı haberlerle hedef olur. Şahadetinden sonra cenazesi devlet tarafından Mardinkapı mezarlığına defin edilir. Ailesinin ve gazeteci arkadaşlarının çabası sonucu cenazesi Mardinkapı’dan alınarak Lice/Sisê Köyünde babasının yanında toprağa verilir. Özgür Gündem yayına başladıktan sonra İstanbul’a geldi. Yaşamı tehdit altında idi. Ancak bazı dedikoducu unsurlar onun askerlik nedeni ile Diyarbekir’den ayrılmak istediğini söylediler. Tekrar Diyarbekir’e döndü bana gönderdiği fax halen arşivimdedir. 2000 yılında yakalanan Fuat Balca, Hafız Akdemir’in şahadetini detaylı olarak anlattı. Tetikçi Cihan Yıldız ise 2007 yılında Avusturya’da yakalanıp Türkiye’ye iade edildi.

Devrin Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü Hafız’ın şehit olduğu 8 Haziran akşamı haberlerde yaptığı açıklamada Hafız’ın KUK davasından ceza aldığını, kendisinin PKK tarafından vurulduğunu söyledi. Hafız’ın ağabeyi ise İran’da Pasdarlarla yapılan bir çatışmada şehit düşmüştü. Annesi Şefika hanım büyük oğlunun şehadetini öğrenmeden yaşamını yitirdi.

Yine 8 Haziran 1993 tarihinde PKK G.Sekreteri sayın Öcalan 18 Mart 1993 tarihinde PKK’nin tek taraflı ateşkes kararının sona erdiğini Lübnan’da Bar Alias’ta yaptığı bir basın toplantısı ile açıkladı. Bu ilk ateşkes döneminde 109 gerilla ve 33 asker de bir provokasyon sonucu Bingöl’de yaşamını yitirmişti.

11 Haziran 1922 tarihinde Şeyh Mehmud Berzenci kendisini Kürdistan kralı olarak ilan etti. Kabinesini oluşturarak hükümet oldu. Kendi adına hutbe okuttu., posta pulu bastırdı.

Kürdistan tarihinde gelecek hafta gezintimizi sürdürmek dileği ile.