Kalın bağırsak kanseri

Kolon ve rektum sindirim sisteminin “kalın bağırsak” olarak adlandırılan kısmını oluşturur. Kalın bağırsakların yaklaşık 150-180 cm’lik üst kısmına “kolon”, 15-17 cm’lik alt kısmına ise “rektum” adı verilir. Yiyecekler midede ve ince bağırsaklarda sindirildikten sonra kalın bağırsaklara gelirler. Burada sindirim sisteminin daha üst kısımlarında vücutça emilememiş olan su alınarak geriye dışkı olarak atılan katı bir kısım kalır.

Kalın bağırsakta hücreler gerekli olmadığı halde bölünüp çoğalırsa bir doku kitlesi oluşur.

İyi huylu kitleler arasında en yaygını kalın bağırsak duvarında oluşan poliptir. Bu polipler ileride kansere dönüşebilme olasılıkları nedeniyle çıkartılmalıdır. Bir kişide polip saptanırsa, yeni bir polip oluşma olasılığı yüksektir. Bundan dolayı kişiler düzenli olarak kontrolden geçirilmelidirler. Bu kitle kötü huylu olduğunda ise kanserden bahsedilir.

Dünyada her yıl ortalama bir milyona yakın insan kalın bağırsak kanserine yakalanmaktadır. Almanya’da kalın bağırsak kanseri kadınlarda en çok ölüme neden olan kanser türleri arasında ikinci, erkeklerde ise üçüncü sırada yer almaktadır. Kalın bağırsak kanserine yakalanma yaşı ortalama olarak 70-75 arasıdır.

İshal veya kabızlık, dışkılama alışkanlıklarında değişiklik, dışkıda kanın gözükmesi, dışkının siyah bir renk alması, şişkinlik, bağırsakların dışkılama sonunda tamamen boşalmamış gibi olma hali, halsizlik ve nedeni bilinmeyen kilo kayıbı kalın bağırsak kanseri belirtileri olabilir. Ancak ülser, bağırsak iltihabı, hemoroid gibi hastalıklarda da bu belirtiler görülebilir.

50 yaşından itibaren kalın bağırsak riski yüksek olduğundan yılda bir kez “dışkıda gizli kan” testinin yapılması önerilir. Bu test dışkıda gizli olarak bulunabilecek kanın tesbit edilmesini sağlar. Ancak kanserin yanı sıra bu tür gizli kanamaya yol açabilecek diğer birçok nedenler de olduğu için testin pozitif olması kanserin olduğu anlamına gelmez. 50 yaşından itibaren her 3-5 yılda bir bağırsak kontrolü yapılması önerilir. Kalın bağırsak kanseri konusunda daha riskli olan insanların doktorun önerisiyle bu tetkikleri daha sık olarak yaptırmaları veya ek bir takım testleri yaptırmaları gerekli olabilir.

Sağlıklı bir beslenme de bir çok hastalıkta olduğu gibi kalın bağırsak kanserinin önlenmesi açısından önemlidir.