Kalp krizi -II-

Kalp krizi acil bir durum olduğundan vakit kaybetmeden ambulansın çağrılması ve hastanın hızlı bir şekilde hastahaneye ulaştırılması önemlidir, hatta tedavi ve ölümü önlemek açısından belirleyicidir. Sağlık ekibi hastaya ulaşana kadar çevredeki insanların hastayı teselli etmesi, etrafında kalabalık varsa onu dağıtması, ayağı uzatılı şekilde oturtması ve dar elbiseleri (kravat vb.) çıkarması hastaya yardımcı olup rahatlatıcı olacaktır. Hastalar hastanede hemen yoğun bakıma alınmaktadır ve sürekli kalp grafiği (EKG) takibi başlatılmaktadır. Ölümcül ritim bozuklukları kalp krizinin ilk saatlerinde ölümün başlıca sebeplerindendir.

Tedavinin amaçları kalp krizinin ilerlemesini durdurup o bölgedeki hasarı en düşük düzeyde tutmaktır, yani komplikasyonları önlemektir. Damardaki pıhtı anjiyo (damarları görüntüleme metodu) yolu ile tespit edilerek eritilmesi gerekmektedir. Gerekirse tıkalı bölge stent takılarak açık tutulmalıdır. Stent daha önce balon işlemi olarak adlandırılan metod ile açılan damarın tekrar daralmamasını sağlamak için damar duvarına takılan ve çok ince metalik tellerden oluşan bir kafes olarak tarif edilebilir. Pıhtının eritilmesi için verilen ilaçların etkili olması durumunda hem hastanın ağrısı azalır / giderilir hem de kalpteki sorunlar giderilir. 

Müdahale nekadar erken yapılırsa sonuç alma oranı o kadar yüksektir. Ancak bu ilaçlar kalp krizi öncesi (6 haftaya kadar) kanama veya kafa travması geçirmiş ya da tansiyonu aşırı yüksek olan insanlarda kanama tehlikesini yükselttiği için uygun olmamaktadır. Kan inceltici ilaçlar da tedavinin önemli bir parçasını oluşturmaktadır ve uzun vadeli, hatta ömür boyu kullanımı gerekli olabilir. Etkili ağrı kesiciler (morfin vb.) de gereklidir. Kalbin yükünü azaltmak ve dokuların oksijen oranını sağlamak için oksijen verilir. 

Kalp krizinin hem geçirildiği anda hem de sonrasında hastalar korkmakta ve çok kötü hislere sahip olmaktadır. Kalp krizi aile üzerinde de büyük bir duygusal etki bırakmaktadır. Ancak doktorların tavsiyelerine uyulup geçen hafta konu ettiğim önlemlere uyulursa ikinci bir kalp krizi riski azalır.