Türk saldırganlığı salgın dinlemiyor

  • Küresel salgına rağmen Kürt düşmanlığına dayalı ajandısından şaşmayan AKP-MHP-Ergnekon yönetimindeki Türk devleti, gece yarısı Zînê ve Wertê dahil Kandil’de bazı bölgeleri; öğle saatlerinde de Mexmûr’u bombaladı.

Türk Silahlı İnsansız Hava Araçları (SİHA), 12 bin sivilin yaşadığı Şehîd Rustem Cudî (Mexmûr) Kampı’na bugün (15 Nisan) saldırı düzenledi; bahçelerinde çalışan üç kamp sakini kadın şehit düştü.

Kamptaki kaynaklarına dayanan Rojnews’e göre; Türk SİHA’ları saat 13.10 sıralarında kampın çeperindeki bir alanı vurdu. Kamp sakinlerinin bahçe olarak kullandığı bölgenin bombalanması sonucu Eyşö Ehmed Ferhan, Ezime Akdoğan ve Hawa Akdoğan şehit düştü.

Kamp halkı, salgın tehlikesine rağmen cenazelerini almak için hastane önünde toplandı. Üç şehidin cenazeleri törenle toprağa verildi. Cenaze törenide konuşan Demokratik Halk Meclisi’nden Nuran Sezgin, Türk saldırısını ve Federe Kürdistan Hükümeti’nin sessizliğini kınadı.

Zulmünü kabul etmedik, etmeyeceğiz

Bombardımana ilişkin açıklama yapan Mexmûr Belediye Eşbaşkanı Bedran Pîran ise kampta yaşayanların 26 yıl önce köylerini yakan Türk zulmünden dolayı göç etmek zorunda kalanlar olduğunu hatırlatarak, “Geçmişte Türk devlet zulmünü kabul etmediğimiz gibi bugün de kabul etmeyeceğiz. Bunun Türk devleti de biliyor” dedi.

Mexmûr’un, Federe Kürdistan sorumluğunda Irak’ın da bir parçası ve BM’nin statü tanıdığı bir sivil kamp olduğunun altını çizerek, herkesi sorumluluğuna sahip çıkmaya ve Türk saldırılarına karşı ses çıkarmaya çağırdı. Türkiye’nin uzun süredir kampı dağıtmak için saldırı dahil her yöntemi deneğini kayeden Pîran, Federe Kürdistan yönetiminin de bu amaca hizmet ettiğini vurguladı.

Son saldırıda kampın hemen yanında bulunan bahçelerdeki üç kadının şehit edildiğini belirten Pîran, halkı korkutup dağıtmak çabasının da sonuç almayacağının altını çizdi.

Iraklı yetkililer ziyaret etti

Iraklı yetkililer de kampa gelerek, saldırı hakkında bilgi alıp yaralıları ziyaret etti. Irak Dış İlişkiler Kurulu Başkanı Şerko Mirweys, saldırıya ilişkin yaptığı kısa açıklamada, saldırıyı kınadıklarını belirterek, Federal Irak Hükümeti ve Federe Kürdistan Hükümeti’ni saldırıların durması için müdahil olmaya çağırdı.

Türk devleti, uzun süredir Mexmûr’u hedef alıyor ve kamptaki 12 bin Kuzey Kürdistanlıyı ‘terörist’ olarak görüyor. 6 Aralık 2017, 13 Aralık 2018 ve 19 Temmuz 2019’da saldırılar düzenledi. Federe Kürdistan Yönetimi de MİT Federe Kürdistan Sorumlusu Osman Köse’nin Hewlêr’de öldürülmesinden beri Mexmûr’u ambargo altında tutuyor. Zorlu koşullarının yanı sıra küresel salgınla da karşı karşıya kalan Mexmûr halkı, hem KDP’nin ambargosu hem de aralıklarla devam eden Türk saldırılarına karşı durmaya çalışıyor.

Öncesinde Kandil

Türk savaş uçakları, dün (14 Nisan) gece yarısı da KDP ile YNK arasında gerilimin kaynağı olan; iki tarafın güç yığdığı Zînê ve Wertê bölgesini bombaladı. HPG Basın İrtibat Merkezi (BİM) de dün yaptığı yazılı açıklamasında, Türk savaş uçaklarının Zînê ve Wertê’nin yanı sıra Kandil bölgesine bağlı Tepê Hiwa, Tepê Şêx Nasır, Kozinê ve Bêpalan köylerini; öğle saatlerinde ise Xakurkê bölgesine bağlı Sıninê ve Goşinê boğazlarını bombaladığını bildirdi. BİM, herhangi bir gerilla kaybının yaşanmadığını kaydetti.

KDP koordinat mı veriyor?

Güney Kürdistan’da bulunan ve bölgeyi iyi bilen gazetecilerden Seyit Evran, KDP’nin Emir Liva Komutanı Feqe Tevran’ın iki gündür MİT’in 2 görevlisiyle birlikte Zînê ve Wertê tepelerinin keşfini yaptığını ve bu keşifler sonucunda verilen koordinatların Türk savaş uçaklarınca bombalandığını söyledi. Evran, twitter hesabındaki paylaşımında şunları ekledi: “KDP daha önce güç gönderdiği tepeleri Türk savaş uçaklarına bombalattı. Bu sabah saatlerinden itibaren keşif ve savaş uçakları hala tepelerin çevresinde dolaşıyor. KDP, Türk savaş uçakları desteğiyle tepeyi almaya çalışıyor.”

Niçin Zînê ve Wertê?

Karox ve Binarê Qendîlê arasında yer alan Zînê ve Wertê köylerinin bulunduğu bölge, resmi olarak Hewlêr Vilayeti’ne bağlı, ancak hem tarihsel hem de fiilen YNK alanındadır. Raperîn ve Soran bölgelerini birbirine bağlayan stratejik bir bölgedir. Bir süre önce YNK ile KDP arasında anlaşmazlık çıkmış ama uzlaşma sağlanmış olmasına rağmen KDP son günlerde yenide ağır silah ve güç takviyesi yapıyordu. KCK Dışilişkiler Komitesi de dün uyaran bir açıklama yaparak Türk devletinin planlarına ve Kürtleri çatıştırma siyasetine dikkat çekmiş, tarafların buna göre adım atmasını istemişti.

Bu arada akşam saatlerinde açıklama yapan Pêşmerge Bakanlığı, bu bölgeye yapılan sevkiyatın dönemsel olduğunu iddia etti. HABER MERKEZİ